فا

سیاست

چهارشنبه, 12 دی 1397 11:47

چهره واقعی ایران در ارمنستان معرفی می شود

رئیس دپارتمان ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان در جمهوری ارمنستان گفت: در مقابل سیاه‌نمایی‌های صورت گرفته توسط کشورهای غربی علیه ایران،‌ ما همواره تمام تلاش خود را برای ارائه چهره‌ واقعی این کشور از طریق آثار تولید شده در این دپارتمان دنبال می کنیم.

«آلیک» - رئیس دپارتمان ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان در جمهوری ارمنستان گفت: در مقابل سیاه‌نمایی‌های صورت گرفته توسط کشورهای غربی علیه ایران،‌ ما همواره تمام تلاش خود را برای ارائه چهره‌ واقعی این کشور از طریق آثار تولید شده در این دپارتمان دنبال می کنیم.

وارطان وُسکانیان روز گذشته در دیدار با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در تبریز با اشاره به اینکه فعالیت این دپارتمان نه تنها به عنوان یک رشته‌ علمی بلکه به منزله‌ یک وظیفه‌ اجتماعی است، گفت: در برهه‌ کنونی جهان، ایران‌شناسی در ارمنستان از لحاظ سیاسی و فرهنگی بسیار مهم است.

وی‌ با اشاره به سیر تاریخ ایران در ارمنستان،‌ این تاریخ را به سه دوره ایران باستان‌، ‌دوره مشروطیت و دوره‌ پس از انقلاب اسلامی تقسیم ‌بندی کرد و گفت: در این سه دوره‌ مختلف ایران و ارمنستان روابط متقابلی داشتند به نحوی که ارامنه در دوران جنگ تحمیلی به مثابه‌ دیگر ایرانیان در دفاع از وطن از جان خود گذشتند.

وسکانیان تشکیل گروههای تحقیقاتی مشترک میان دو کشور را در راستای تحکیم و تقویت رابطه‌ میان ایران و ارمنستان مهم ارزیابی کرد و برگزاری سمیناری مشترک میان ایران و ایروان با موضوع تاریخ ایران و ارمنستان را خواستار شد.

محمد محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی هم گفت:‌ ملت‌های ارمنستان و ایران از کهن‌ترین اقوام منطقه‌اند و ارتباطات تاریخی و فرهنگی دو ملت ریشه‌های بسیار عمیقی دارد.

وی با ابراز خرسندی از فعالیت دپارتمان ایران‌شناسی در ایروان، اظهار داشت: این دپارتمان،‌ در واقع نمایشگر و معرف تاریخ و فرهنگ سترگ اسلامی و ایرانی به جهانیان است.

وی، با اشاره به جهانی بودن عرصه فرهنگ و پیوستگی افکار عمومی جوامع گفت: ما از طریق مسیر فرهنگ می‌توانیم با ملت‌های مختلف جهان ارتباط متقابل داشته باشیم و جایی که تصمیم سیاستمداران و یا تعاملات اقتصادی کم می‌آورد، فرهنگ به عنوان حوزه‌ای پرنفوذ بر افکار عمومی جهان، می‌تواند پادرمیانی کرده و روابط میان ملت‌ها را هویت بخشیده و تسهیل کند .

محمدپور، از آمادگی این اداره کل برای تقویت دپارتمان ایرانشناسی در ایروان خبر داد.

وی همچنین با اشاره به اینکه، تغییر و دگرگونی با شتاب از ویژگی های عصر کنونی است و باید بپذیریم که فرهنگ نیز در این مسیر دستخوش تغییر و شتاب است، گفت: باید از شیوه‌های نو و بسترهای جدید برای تبیین و تعمیق مناسبات فرهنگی میان دو کشور بهره گیریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی ‌تاکید کرد: بهره گیری از ظرفیت انجمن‌های دوستی ایران و ارمنستان می‌تواند در تعمیق روابط میان دو کشور و در شکل ‌دهی و تداوم آن موثر باشد.

دانشگاه دولتی ایروان یکی از معتبرترین دانشگاههای قفقاز می باشد و کلیه مدارک آن مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران می باشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։