Print this page
شنبه, 15 دی 1397 10:30

قاسمی: کارنامه ایران درحوزه مسائل منطقه ای بسیار درخشان است

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید براینکه کارنامه ایران در حوزه مسائل منطقه ای بسیار درخشان است، گفت: این کارنامه به خصوص در حوزه کشورهایی مانند عراق، سوریه و حتی یمن در جهت ایجاد ثبات، امنیت و بازگشت آرامش به این کشورها بسیار درخشنده است.

«آلیک»-  سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید براینکه کارنامه ایران در حوزه مسائل منطقه ای بسیار درخشان است، گفت: این کارنامه به خصوص در حوزه کشورهایی مانند عراق، سوریه و حتی یمن در جهت ایجاد ثبات، امنیت و بازگشت آرامش به این کشورها بسیار درخشنده است.

به گزارش جمعه شب ایرنا از وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی از سفر آتی محمدجواد ظریف به هند خبر داد و افزود: البته رایزنی هایی برای انجام مقدمات آمد و شدهای دیگر با برخی همسایگان نیز وجود دارد و همانگونه که وزیر امور خارجه اعلام کرده، مقصد بعدی وی بعد از هند، کشور عراق خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ظریف در آینده ای نه چندان دور سفرهایی را به کشور های همسایه در ادامه سیاست دائمی و تغییرناپذیر ایران نسبت به همسایگان و در جهت گسترش همکاری های همه جانبه، تعمیق روابط اقتصادی - بازرگانی و رایزنی های سیاسی خواهد داشت.
قاسمی ادامه داد: نگاه ایران به همسایگان و کشورهای منطقه همواره نگاهی مثبت و همزیستی مسالمت آمیز، روابط بهتر و همچنین تلاش جمعی برای صلح و ثبات و امنیت پایدار در منطقه و گسترش بیشتر همکاری های اقتصادی است.
وی افزود: ارتباط با کشورهای همسایه به طور مستمر در سالیان اخیر دنبال شده و ارتباط مستمر و تنگاتنگ با همسایگان سیاست کلان، دائمی و روشن جمهوری اسلامی ایران است و علاقه مند هستیم علاوه بر همسایگان و کشورهای پیرامونی بتوانیم با همه کشورهای منطقه در جهت همگرایی و همزیستی مسالمت آمیز و کاهش برخی اختلافات در بین برخی از کشورهای منطقه تلاش کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه راهی به جز این برای ادامه حیات و ایجاد منطقه ای قدرتمند و توسعه یافته وجود ندارد، اظهار داشت: این رویکرد، مسیری مشخص و مستمر است و ما در دوران اخیر روابط خود را با همسایگان تا حد ممکن افزایش داده ایم و با جدیت جلو خواهیم رفت.
قاسمی افزود: وزیر امور خارجه ایران در آینده نه چندان دور سفرهای دیگری را به صورت دوجانبه و برای تعمیق حوزه همکاری ها و مسائل اقتصادی - بازرگانی و رایزنی های سیاسی به کشورهای منطقه خواهد داشت و امیدواریم با این حسن نیت و نگاهی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، برخی از کشورهای منطقه که در گذشته با توهمات موهومی نسبت به جمهوری اسلامی ایران رفتار می کردند، این واقعیت را درک کنند و از نگاه ایران به برخی از مسائل و مشکلات منطقه درس عبرت بگیرند که ایران چگونه در جهت صلح و ثبات دیگر کشورهای منطقه تاکنون تلاش کرده است.
وی با بیان اینکه کارنامه ایران در حوزه مسائل منطقه ای بسیار درخشان است، اظهار داشت: کارنامه ایران به خصوص در حوزه کشورهایی مانند عراق، سوریه و حتی یمن در جهت ایجاد ثبات، امنیت و بازگشت آرامش به این کشورها بسیار درخشان است، به گونه ای که شاهد آغاز مذاکرات گروه های یمنی در سوئد بودیم و امیدواریم آنهایی که از روند آتش بس تعیین شده عبور کرده و به خشونت ادامه می دهند؛ همه موازین تفاهم شده را رعایت کنند.
قاسمی افزود: وضع سوریه نیز به گونه ای است که همه به مواضع 5 یا 6 سال پیش ایران که بسیاری آن را باور نداشتند، بازگشته اند و امروز شاهد بازنگری جدی در مواضع کشورها نسبت به مسئله سوریه و واقعیت تروریسم هستیم و به نظر می رسد، رفته رفته برخی کشورها برای بازگشایی سفارت خانه هایشان در دمشق وارد مرحله عمل می شوند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: این مسائل حکایتگر خردمندی و درایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی از تحولات منطقه است که با تیزبینی خاص خود آینده و امروز را از دیرباز می دید و به دیگران نیز توصیه می کرد شتابزده در مورد مسائل منطقه تصمیم گیری و عمل نکنند.

 

اخبار مرتبط