فا

سیاست

چهارشنبه, 19 دی 1397 10:03

نخست وزیر عراق بر روابط خوب و برادرانه با ایران تأکید کرد

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بر روابط خوب و برادرانه با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

«آلیک» - عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بر روابط خوب و برادرانه با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

به گزارش ایرنا، عبدالمهدی عصر روز گذشته در کنفرانس خبری هفتگی خود پس از جلسه هیأت دولت، در پاسخ به سؤالی درباره روابط ایران و عراق در دولت تحت رهبری اش، گفت که روابط خوب و دوستانه ای با ایران داریم.

وی اظهار کرد: ما باور داریم و در منشور دولت خود نیز گفته ایم که باید در تعامل با همسایگان، بر مشترکات تمرکز کنیم در این صورت اختلافات احتمالی نیز از بین خواهد رفت اما اگر روی اختلافات متمرکز باشیم هیچ اختلافی حل نخواهد شد.

عبدالمهدی ادامه داد: در تعامل با همسایگان تأکید ما، کار بر روی مشترکات در روابط با همه همسایگان است و از این راه می توان بتدریج اختلافات را نیز با روحیه و اعتماد و حسن نیت بیش از پیش حل کرد.

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از سخنانش به افزایش سطح امنیت در نقاط مختلف عراق و از جمله بغداد، پایتخت اشاره کرد و گفت: طرح حذف دیوارهای بتنی از خیابان های بغداد به جدیت ادامه خواهد داشت و این امر، پیام روشنی برای افزایش امنیت است و آثار مثبت اجتماعی، اقتصادی در داخل و نگاه خارج خواهد داشت.

وی در خصوص وضع امنیتی کشور نیز گفت که به رغم برخی اقدامات داعش برای افزایش روحیه عناصر خود، اقدامات بسیار خوب و در بالاترین سطح در بعد اطلاعاتی و عملیاتی علیه تروریسم در جریان است و امنیت در کشور رو به افزایش است.

عبدالمهدی اضافه کرد: در همین راستا پرونده امنیتی در برخی استان ها از وزارت دفاع به وزارت کشور سپرده خواهد شد که مراحل آن در دست بررسی است و امیدواریم بر اساس شرایط امنیتی کشور در سال 2019 این طرح را در تعداد زیادی از استان ها اجرا کنیم.

نخست وزیر عراق همچنین گفت: تحولات مرزی با سوریه و تحرکات داعش در این نقاط را تحت نظر داریم و با سوریه و ائتلاف بین المللی و ترکیه در این خصوص در تماس هستیم.

عبدالمهدی همچنین به وضع سیاسی کشور اشاره و اظهار کرد: این شرایط به بهبود وضع امنیتی و اقتصادی نیز کمک خواهد کرد.

نخست وزیر عراق همچنین گفت که با بهبود شرایط سیاسی و امنیتی در عراق، سطح، تعداد و مدت زمان اقامت هیأت های خارجی در این کشور افزایش یافته و این نکته مثبتی و به نوبه خود موجب بهبود شرایط می شود.

عبدالمهدی خاطرنشان ساخت که در روزهای آینده چند هیأت مهم و بلندپایه از چندین کشور جهان به بغداد سفر خواهند کرد.

وی همچنین یکسان سازی عوارض گمرکی در همه گذرگاه ها و افزایش روانسازی عبور کالا در مرزها را از دیگر مصوبات جلسه هیأت دولت خواند و افزود که هنوز برخی جزییات اجرایی این طرح، باقی مانده که در جلسه بعد، قطعی و اعلام خواهد شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։