فا

سیاست

دوشنبه, 24 دی 1397 15:51

قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران بعنوان کشور مستقل، حق استفاده از تمامی تکنولوژیها را برای پیشرفت کشور دارد و ایران در این حرکت معطل نظر و خواست دیگران نخواهد بود.

«آلیک» - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران بعنوان کشور مستقل، حق استفاده از تمامی تکنولوژیها را برای پیشرفت کشور دارد و ایران در این حرکت معطل نظر و خواست دیگران نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی پارلمانی ایرنا، بهرام قاسمی در نشست خبری امروز در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه ایران قصد دارد 2 ماهواره با موشک های ساخت داخل به فضا پرتاب کند آمریکایی ها این اقدام را خلاف دانسته و وزارت خارجه فرانسه نیز آن را محکوم کرده است ایران چه اقدامی در پاسخ به این اقدامات انجام داده است، گفت: اظهارنظر پمپئو و مقام فرانسوی یک موضع گیری نابجا و غلط است و آنان سخن مغلطه آمیز در این حوزه بیان می کنند.

وی افزود: ایران به عنوان کشوری مستقل طبق موازین بین المللی حق استفاده از تکنولوژی های موجود را برای پیشرفت کشورمان دارد و در این مسیر نیز حرکت می کند. ما در مسیر حرکت خود معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود.

قاسمی اضافه کرد: در این موضوع ما در گذشته با یک کشور اروپایی وارد مذاکره شدیم .توافقات اولیه حاصل شد .متاسفانه یا خوشبختانه طرف اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه خود در انتظار دیگران نخواهد بود و با استفاده از امکانات بومی و دانشمندان خود و برای پیشرفت تلاش می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بعد از اینکه با کوتاهی یک کشور اروپایی و یک شرکت مشخص روبرو شدیم کار خود را دنبال کردیم و با موفقیت در حوزه فضایی رسیدیم این بحث منافات با قطعنامه سازمان ملل ندارد.

قاسمی افزود: آنچه که دیگران می گویند که این موضوع خلاف قطعنامه 2231 است به هیچ وجه درست نیست. آنان می خواهند تلاش مزبوحانه علیه ایران ایجاد کنند.

وی گفت: ساختار ماهواره هایی که در این حیطه بر روی آنها کار می کنیم از لحاظ ساختار فنی، سرعت، برد و موتور آن با سکوهای پرتابی که متعلق به موشک های نظامی است متفاوت است و شباهتی با هم ندارد. از این رو کاملا مشخص است که اقدام ما غیرنظامی است و در راستای تلاش های علمی است.

قاسمی تصریح کرد: این اقدام در راستای پیش بینی های هواشناسی و رصد علمی خواهد بود و تکنولوژی کاملا بومی خواهد داشت که در این راستا اقدامات عمده ای انجام شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։