فا

سیاست

چهارشنبه, 26 دی 1397 12:45

ظریف: مردم عراق و سوریه داعش را شکست دادند، آمریکا نقشی نداشت

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در همایش همکاری های اقتصادی ایران و استان های مرکز و جنوب عراق در کربلای معلا گفت که این مردم عراق و سوریه بودند که داعش را شکست دادند و آمریکا نقشی نداشت.

«آلیک» - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در همایش همکاری های اقتصادی ایران و استان های مرکز و جنوب عراق در کربلای معلا گفت که این مردم عراق و سوریه بودند که داعش را شکست دادند و آمریکا نقشی نداشت.

محمد جواد ظریف امروز در این همایش که فعالان تجاری و صنعت گران دو کشور به علاوه استاندار کربلا و مسئولان محلی استان های کربلا، نجف، بابل، میسان، واسط و السماوه حضور داشتند گفت که این دو ملت عراق و سوریه بودند که داعش را شکست دادند و آمریکا در این خصوص هیچ نقشی نداشته است.

وی با طرح این سوال که چرا آمریکا در جاهای دیگر دنیا در مبارزه با تروریسم توفیق نداشته و فقط در عراق و سوریه این توفیق بدست آمده است، خاطرنشان ساخت که پیروزی بر داعش در این دو کشور به دلیل مبارزات دو ملت عراقی و سوری است که خون پاک جوانان خود را در این راه دادند و برای همین این پیروزی ارتباطی با آمریکا ندارد بلکه دستاورد ملت های منطقه است.

وی با اشاره به اینکه خون ملت ایران و عراق در مبارزه با تروریسم و همچنین براندازی رژیم دیکتاتوری صدام به هم پیوند خورده است افزود که ما و ملت عراق دارای گذشته، حال و آینده مشترک هستیم و ملت ایران و همه اقوام و طوایف عراقی در کنار هم در جنگ با داعش و سقوط رژیم دیکتاتوری صدام شهید دادند.

وی از پذیرایی گرم مردم عراق از زائران خصوصا زائران ایرانی در ایام اربعین و مناسبت های مختلف تقدیر و تشکر کرد و گفت که هرساله برادران عراقی میزبان زائران ایرانی هستند و این میزبانی در ایام اربعین به اوج می رسد.

وزیر امور خارجه ایران گفت که هدف از حضور ملت ایران از جمله تجار و فعالان اقتصادی در عراق فقط به خاطر مسائل اقتصادی نیست بلکه نشانه عشق به اهل بیت (ع) و حضرت امام حسین (ع) است.

وی با اشاره به اینکه وجود عتبات عالیات در عراق قلب های دو ملت ایرانی و عراقی را به متصل کرده گفت که ما نیازی نداریم تا ایرانی ها را برای کار در عراق تشویق کنیم بلکه فقط باید تلاش کنیم موانع را در مسیر این همکاری ها برداریم.

وی تاکید کرد که اگر موانع برداشته بشود حجم روابط تجاری چندین برابر رقم فعلی خواهد شد.

به گفته وی، امروز علی رغم اینکه تعرفه ای که عراق بر ایران گذاشته بیش از تعرفه ای است که در مورد کشورهای عربی اعمال شده اما به رغم این، حجم تبادل تجاری بین دو بالغ بر 8 میلیارد دلار است.

وی خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تعرفه را بین دو کشور به صفر برساند.

به گفته وی، امروز علی رغم تحریم های یکجانبه آمریکا جمهوری اسلامی ایران سالانه به ارزش دو میلیارد دلار گاز و برق به عراق صادر می کند.

ظریف تاکید کرد که اگر دو کشور تصمیم بگیرند که آمریکا حق ندارد برای این دو کشور همسایه، حد و حدود تعیین کند همکاری در حوزه انرژی بسیار بیشتر شده و شرکت های ایرانی می توانند نیاز عراق را در این خصوص تامین کنند.

وی با اشاره به اینکه امروز 80 شرکت فنی و مهندسی با قرار داد به ارزش 8 میلیارد دلار در عراق فعال هستند گفت که شرکت های فنی و مهندسی ایران از توانمند ترین شرکت ها در منطقه هستند.

محمد جواد ظریف تاکید کرد که ظرفیت جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی عراق بعد از داعش بسیار زیاد است.

وی همچنین گفت که ایران از پنج سال قبل آمادگی خود را به طرف عراقی برای لغو کامل و متقابل روادید سفر بین دو کشور اعلام کرده و هنوز ایران برای لغو روادید آماده است.

وی ادامه داد که اگر امکان لغو روادید توسط طرف عراقی وجود ندارد ما آماده لغو روادید برای بازرگانان کشور هستیم و پیش نویس این توافق به وزارت خارجه عراق از دو هفته پیش ارائه شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։