فا

سیاست

شنبه, 29 دی 1397 10:10

دموکرات ها بار دیگر موضوع استیضاح یا استعفای ترامپ را مطرح کردند

تارنمای هیل گزارش داد پس از آنکه منابع خبری فاش کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وکیل سابق خود را مجبور به دروغ گویی به کنگره کرد، دموکرات ها بار دیگر خواستار به جریان افتادن موضوع استعفا یا استیضاح رئیس جمهوری شدند.

«آلیک» - تارنمای هیل گزارش داد پس از آنکه منابع خبری فاش کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وکیل سابق خود را مجبور به دروغ گویی به کنگره کرد، دموکرات ها بار دیگر خواستار به جریان افتادن موضوع استعفا یا استیضاح رئیس جمهوری شدند.

به گزارش ایرنا، تارنمای بازفید به نقل از منابع آگاه نوشت که ترامپ، مایکل کوهن وکیل سابق خود را در موضوع پروژه ساخت «برج ترامپ» در مسکو، مجبور به دروغ گویی به کنگره کرد. کوهن در گفت وگو با تیم تحقیقاتی رابرت مولر بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا تایید کرده که ترامپ این دستور را برای دروغ گویی به کنگره صادر کرده است.

بازفید گزارش داد: ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا این موضوع را مطرح کرده بود که شخصا به روسیه رفته تا با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای مذاکره دیدار کند.

بر اساس گزارش بازفید، ترامپ از کوهن خواسته تا زمینه این کار را برای وی فراهم کند. منابع آگاه در گفت وگو با بازفید اعلام کردند که ترامپ و دو تن از فرزندان وی اطلاعات جزئی را از کوهن درباره پروژه مسکو دریافت کردند.

سی.ان.ان پیش از این به سندی دست یافته بود که نشان می داد رییس جمهوری آمریکا نامه ای را به قصد ادامه مذاکرات برای ساخت برج ترامپ در روسیه امضا کرده است. رودی جولیانی وکیل ترامپ ادعا کرد که این سند هیچگاه امضا نشده اما بعدا با تکذیب صحبت های خود گفت هیچگاه توافقی وجود نداشته که بخواهد امضا شده باشد.

اما پیتر بار سخنگوی مولر در بیانیه ای نادر به خبر بازفید واکنش نشان داد و اعلام کرد که این گزارش «دقیق نیست». با این حال، هیل نوشت که این اتهامات جدید باعث شده تا شماری از اعضای دموکرات کنگره بار دیگر مساله استیضاح یا استعفای ترامپ را مطرح کنند.

دیوید سیسیلین از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان در گفت وگو با شبکه سی.ان.ان اظهار داشت: اگر این گزارش صحت داشته باشد «جدی ترین تهید علیه ریاست جمهوری ترامپ تاکنون خواهد بود» و یک «جرم قابل استیضاح» به شمار می آید.

پارمیلا جایاپال عضو دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان هم اعلام کرد که این گزارش نشان می دهد که ترامپ در اجرای عدالت کارشکنی کرده است و این یک «جرم» است. در همین حال، خواکین کاستر نماینده دموکرات از ایالت تگزاس و عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفت که ترامپ «یا باید استعفا دهد یا استیضاح شود».

رویترز هم نوشت که بازرسان سنا و مجلس نمایندگان گفتند که گزارش بازفید و ادعاهای موجود در آن را بررسی می کنند. اما ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت که کوهن «دروغ می گوید» تا مجازات زندان وی کاهش یابد.

جرولد نادلر رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: «وادار کردن یک زیردست به دروغگویی به کنگره یک جرم فدرال است».

آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان هم اظهار داشت: «این جدید ترین اتهامی است که تاکنون مطرح شده است» و «ما همه اقدامات لازم را به عمل می آوریم تا حقیقیت را بدانیم».

احتمال استیضاح ترامپ در حالی است که اختلاف شدیدی میان رئیس جمهوری و نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص تعطیلی دولت بروز کرده است. ترامپ خواهان اختصاص 5.7 میلیارد دلار برای ساخت دیوار در مرز مکزیک است اما دموکرات ها قصد ندارند همه این بودجه را تامین کنند. از این رو، ترامپ هشدار داده است تا زمانی که این مبلغ تامین نشود هیچ یک از مصوبات دولت در مورد بودجه نهادهای فدرال را امضا نمی کند. این اختلافات باعث شده است تا یک چهارم از نهادهای دولت فدرال تعطیل شوند.

ترامپ در ادامه کشمکش با دموکرات ها اعلام کرد تا زمانی که دولت تعطیل است هواپیمای فدرال در اختیار پلوسی قرار نمی دهد. این تصمیم ترامپ در حالی اتخاذ شد که پلوسی قصد آغاز یک سفر خارجی از جمله به افغانستان را داشت. پلوسی، ترامپ را به لو دادن سفرش به افغانستان و تضعیف تدابیر امنیتی متهم کرد.

پلوسی پیش از آنکه رئیس مجلس نمایندگان شود، در مصاحبه ای با روزنامه یو.اس.ای تودی گفته بود که اگر زمینه استیضاح ترامپ وجود داشته باشد باید اعضای کنگره از هر دو حزب در این مورد تصمیم بگیرند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։