فا

سیاست

دوشنبه, 01 بهمن 1397 10:05

اردوغان در تماس تلفنی با ترامپ: ترکیه آماده بر عهده گرفتن امنیت منبج است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته در تماس تلفنی با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود، از تمایل آنکارا برای «برعهده گرفتن فوری امنیت منبج» در پی انفجار اخیر در این شهر خبر داد.

«آلیک» - رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته در تماس تلفنی با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود، از تمایل آنکارا برای «برعهده گرفتن فوری امنیت منبج» در پی انفجار اخیر در این شهر خبر داد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون دولتی ترکیه، وی در این تماس تلفنی، حمله رخ داده را اقدامی با هدف «تاثیرگذاری روی تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه» خواند.

اشاره وی به انفجار چهارشنبه گذشته در نزدیکی خودروی گشت زنی نیروهای آمریکایی در منبج سوریه است که به کشته شدن تعدادی از این نظامیان انجامید.

اردوغان در این گفت وگو اظهار کرد که آماده همکاری برای مقابله با مبارزان باقی مانده داعش در سوریه و جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد این گروه است.

منبج هم‌اکنون در اختیار هم‌پیمان‌های گروه موسوم به یگان‌های مدافع خلق است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند.

ترکیه اما این شبه نظامیان را تروریست می‌داند و از جمله منتقدان حمایت‌های واشنگتن از آن‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

حال در پی تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه، گروه های کرد متحد این کشور نگران اقدامات ترکیه هستند.

ساکنان منبج اخیرا از ارتش سوریه خواسته بودند که برای مقابله با حمله احتمالی آنکارا، به این ناحیه نیرو اعزام کند.

رئیس جمهوری آمریکا چند هفته پیش در اقدامی که شگفتی متحدان این کشور را به دنبال داشت، از تصمیم خود برای خروج از سوریه خبر داد.

آسوشیتدپرس در آن زمان گزارش داده بود که این تصمیم، حین تماس تلفنی وی با رئیس جمهوری ترکیه و برخلاف توصیه مشاوران ارشد کاخ سفید اتخاذ شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։