فا

سیاست

چهارشنبه, 03 بهمن 1397 15:04

اسناد گریگور کِرکِریان مربوط به نسل کشی ارمنیان در دسترس محقیقین قرار گرفت

تانر آکچام استاد دانشگاه و مورخ بر جسته ترک که سالیان متمادی مسئله نسل کشی ارمنیان را پیگیری و مطالعه کرده است به کمک یازده نفر از دانشجویانش این اسناد را تفکیک و در سه رده طبقه بندی کرده است.

بر طبق گزارش سایت های خبری تی 24 و ارمنی هابر، گروهی از دانشجویان ارمنی و ترک دانشگاه «کلارک» ایالات متحده آمریکا به سرپرستی دکتر تانر آکچام مورخ برجسته ترک، پس از چند سال تحقیق و تفحص توانستند اسناد و مدارک جمع آوری شده توسط روحانی ارمنی گریگور کِرکِریان را طبقه بندی کرده و در دسترس محقیقن قرار دهند.

هر چند تا به امروز بسیاری از مورخین و محقیقین از این اسناد با خبر بودند اما تا کنون بلا استفاده باقی مانده بود.

دکتر تانر آکچام استاد دانشگاه و مورخ بر جسته ترک که سالیان متمادی مسئله نسل کشی ارمنیان را پیگیری و مطالعه کرده است به کمک یازده نفر از دانشجویانش این اسناد را تفکیک و در سه رده طبقه بندی کرده است. این اسناد در حال حاضر به زبان های ارمنی و ترکی ترجمه شده است.

بخش اول این اسناد به کپی مدارک حکومت عثمانی اختصاص دارد که عمدتاً به جریان محاکمه سران اتحاد و ترقی در سال 1920-1921 در استانبول اشاره می کند. اصل این اسناد در آرشیو سازمان اطلاعاتی ترکیه نگه داری می شود و تا کنون اجازه دسترسی به آن ها داده نشده است. از آن جا که در جریان محاکمات سران حزب اتحاد و ترقی خلیفه ارمنیان استانبول به عنوان شاهد در دادگاه حضور داشته است کپی این اسناد در اختیار وی قرار گرفته وسپس این اسناد به خلیفه گری ارمنیان اورشلیم منتقل شده است.

بخش دوم این اسناد به تحقیقات روحانی کِرکِریان اختصاص دارد که محاکمات سران اتحاد و ترقی و شهادت های آنان در دادگاه های شهرهای یوزگات و قیصریه می پردازد.

بخش سوم آرشیو مربوط به اسناد، مدارک و نامه هایی است که کِرکِریان از آرشیو دیگر کشورها مانند اتریش، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده جمع آوری کرده است.

دکتر تانر آکچام به همراه دانشجویانش این اسناد را با فرمت پی دی اف منتشر کرده و در دسترس عموم و محققین قرار داده است.

لازم به ذکر است در این اسناد زندگی نامه روحانی گریگور کِرکِریان که در سال 1911 در شهر سیواس«سباستیا» به دنیا آمده نیز گنجانده شده است. این روحانی ارمنی 10 تن از اعضای خانواده خود از جمله پدر، مادر، برادران و خواهرانش را در جریان نسل کشی ارمنیان از دست داده است.

 

سرویس ترجمه موسسه ترجمه و تحقیق هور

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։