فا

سیاست

یکشنبه, 07 بهمن 1397 09:56

نصرالله: تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از دستیابی حزب الله به موشک بی فایده است

نصرالله سکوت اخیرش را به دلیل نبود مناسبت خاص در دو ماه اخیر عنوان کرد و گفت: ما ملزم نیستیم تا به شایعات پاسخ دهیم.

«آلیک» - سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله شب گذشته در گفت و گوی زنده با شبکه تلویزیونی «المیادین» گفت: ما به موشک های دقیق دست یافته ایم و تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از آن از طریق حمله به سوریه بی فایده است.

به گزارش ایرنا، وی در ابتدای گفت و گو، شایعات اخیر درباره بیماری اش را دروغ خواند و گفت: به رغم آنکه وارد شصت سالگی می شوم هیچ مشکل جسمی ندارم.

نصرالله سکوت اخیرش را به دلیل نبود مناسبت خاص در دو ماه اخیر عنوان کرد و گفت: ما ملزم نیستیم تا به شایعات پاسخ دهیم.

حدود دو هفته پیش برخی منابع غیررسمی در شبکه های اجتماعی مدعی شدند که دبیرکل حزب الله سکته کرده و به بیمارستان منتقل شده است؛ این ادعا توسط برخی رسانه های صهیونیستی نیز دامن زده شد.

دبیرکل حزب الله گفت که در ماه آینده در سه مناسبت مختلف سخنرانی خواهد کرد.

المیادین از عنوان «نصرالله سکوت را می شکند» برای این گفت و گو که غسان بن جدو مدیر این شبکه مجری آن بود، استفاده کرد.

 

* تونل ها

نصرالله در ادامه با اشاره به عملیات رژیم صهیونیستی موسوم به «سپر شمال» در مرز با لبنان برای کشف و انهدام تونل های منتسب به حزب الله، گفت: ما در حزب الله گذاشتیم تا اسرائیلی ها هرچه می خواهند درباره این عملیات سخن بگویند.

وی افزود: عملیات سپرشمال به رغم اعلام اسرائیل تمام نشده است و حفاری ها هنوز ادامه دارد.

دبیرکل حزب الله وجود تونل ها در مرز لبنان با فلسطین اشغالی را تایید کرد اما گفت: ملزم نیستیم که اعلام کنیم چه کسی و چه زمانی آنها را حفر کرده چرا که ما به سیاست «ابهام سازنده» متکی هستیم.

نصرالله افزود: برای ما جای تعجب داشت از اینکه اسرائیلی ها در کشف تونل ها تاخیر داشتند.

دبیرکل حزب الله این تونل ها را قدیمی عنوان کرد و گفت که یکی از آنها مربوط به 13 سال پیش است و این مساله شکست اطلاعاتی اسرائیل را نشان می دهد.

وی ادامه داد: یکی از تونل های قدیمی در مناطق اشغالی فلسطین قرار دارد.

نصرالله در همین حال گفت که مساله ادامه وجود تونل ها باید مبهم باقی بماند.

دبیرکل حزب الله با اشاره به این گفته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه این تونل ها برای ورود نیروهای حزب الله به شهر «الجلیل» (در مناطق اشغالی) حفر شده گفت: این سخن به نفع ما بود و نشان داد که ما صادق هستیم.

وی اقدامات رژیم صهیونیستی همچون مانورهای اخیر در مرز با لبنان را نشان دهنده ترس آنها از عملیات احتمالی الجلیل (ورود نیروهای حزب الله به این شهر در جنگ احتمالی آینده) و آمادگی برای مقابله با آن دانست.

نصرالله تصریح کرد: نتانیاهو با ایجاد ترس و هراس در دل شهرک نشینان شمال فلسطین اشغالی، به نفع ما کار کرد.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: عملیات سپر شمال به ما در جنگ روانی کمک کرد به رغم آنکه موضوع تونل ها نیاز به این همه تبلیغات نداشت.

وی افزود: آیا حزب الله برای ورود رزمندگانش به شهر الجلیل تنها به 4 تونل متکی است؟ هر عملیاتی به سمت الجلیل به کل محدوده مرزی نیاز دارد و در صورت وقوع جنگ، ما این کار را خواهیم کرد. آنها نخواهند فهمید که ما از کجا وارد الجلیل می شویم. در صورتی که به لبنان تجاوز صورت بگیرد این اتفاق خواهد افتاد.

نصرالله با بیان اینکه ورود به الجلیل بخشی از نقشه حزب الله در جنگ احتمالی است، تصریح کرد: عملیات الجلیل محدود به تونل ها نخواهد شد و نتانیاهو چطور فکر می کند که همه آنها را تخریب کرده است؟

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که برای دفاع از کشورمان حق داریم که همه اقدامات دفاعی را به دور از نگاه دیگران انجام بدهیم.

وی گفت: ما سال ها پیش توانایی اجرای عملیات الجلیل را داشتیم و این مساله پس از تجربه ما در سوریه سهل تر شده است.

نصرالله افزود: اگر اسرائیل به ما حمله کند پشیمانش خواهیم کرد چرا که هزینه تجاوز بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می کند.

وی گفت: همه گزینه های مقاومت و محور مقاومت روی میز است و هر آنچه عقل و حکمت و شجاعت اقتضا می کند انجام خواهیم داد.

دبیرکل حزب الله در عین حال گفت که مقاومت وارد موضوع تعیین مرزها نمی شود و این مساله در حوزه کار دولت لبنان است.

نصرالله با اشاره به ساخت دیوار حائل از سوی رژیم صهیونیستی در مناطق مورد اختلاف مرزی با لبنان گفت: در موضوع دیوار ما پشت دولت و ارتش ایستاده ایم و باید منتظر اقدامات آنها بمانیم تا اقدام مقتضی را انجام دهیم.

وی همچنین گفت: ما پشت ارتش ایستاده ایم و نمی خواهیم دولت را به سمت جنگ بکشانیم.

نصرالله تاکید کرد که در موضوع تونل ها و ضرورت جلوگیری از نزاع درباره آنها در لبنان نوعی انسجام شکل گرفت.

دبیرکل حزب الله موضع رسمی لبنان در شورای امنیت و موضع کویت را شکست اطلاعاتی برای رژیم صهیونیستی خواند و «سپر شمال» را کوچکتر از یک عملیات و برای نتانیاهو «دستاورد بزرگی در توهم» دانست.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: هر تجاوزی را که از سوی اسرائیل چه به صورت جنگ یا ترور علیه عناصر حزب الله در لبنان و سوریه صورت بگیرد، پاسخ خواهیم داد.

وی افزود: هر عملیاتی که اهداف مشخصی را هدف قرار می دهد به دنبال تغییر قواعد درگیری است و ما هم بر همین اساس با آن روبرو می شویم.

نصرالله به اسرائیلی ها هشدار داد که مواظب باشند که نتانیاهو در نتیجه بلندپروازی هایش مرتکب اشتباه نشود.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که مقاومت لبنان و محور مقاومت آماده پاسخ به هر تجاوزی است.

وی وقوع جنگ علیه لبنان را بعید دانست اما در عین حال گفت که ممکن است این اشتباه در سوریه یا غزه به وقوع بپیوندد.

نصرالله تصریح کرد: ما با هر عملیات فراگیر دشمن همچون یک جنگ رفتار خواهیم کرد.

دبیرکل حزب الله با اشاره به تحولات غزه گفت: از نظر روحیه مردم غزه آماده اند و بویژه بعد از پیروزی اخیر نشان دادند که اهل مسامحه نیستند.

وی افزود: غزه برای پاسخ نظامی به هر گونه تجاوز آماده است و تحت شرایط مختلف از این مساله چشم پوشی نمی کند.

دبیرکل حزب الله همچنین آمادگی این حزب را برای بحث درباره طراحی استراتژی دفاعی برای لبنان بدون هرگونه پیش شرطی اعلام کرد.

 

* سوریه

وی درباره اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه گفت: نگرانی های اسرائیل در سوریه بسیار بزرگ است چرا که این رژیم در آنجا شکست اطلاعاتی بزرگی را متحمل شده است.

نصرالله افزود: ما باید پیش بینی اقدام غیر عاقلانه ای را از سوی نتانیاهو قبل از انتخابات داشته باشیم.

دبیرکل حزب الله با اشاره به توانمندی مقاومت گفت: مقاومت در تجاوز تابستان 2006 موشک هایی را در اختیار داشت که می توانست تل آویو را هدف قرار دهد. برخی از ژنرال های رژیم صهیونیستی اعتراف می کنند که جنگ آینده همچون جنگ های سابق نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در هر جنگی که در آینده رخ دهد کل فلسطین اشغالی میدان نبرد و جنگ خواهد بود.

نصرالله گفت که مقاومت مجهز به موشک های دقیق به تعداد کافی برای رویارویی در هر جنگی در آینده و حمله به هر هدفی که بخواهد است.

نصرالله خاطرنشان کرد: ما نیاز نداریم که موشک های دقیق را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم چرا که برای هر رویارویی در آینده به تعداد کافی از آنها داریم.

وی وضعیت کنونی سوریه را بهترین وضعیت پس از سال 2011 دانست و در عین حال گفت که نمی توان از دستاورد فراگیر سخن گفت.

نصرالله چالش کنونی در سوریه را میان کردها و ترکیه و آمریکا درباره وضعیت شرق فرات دانست و گفت که گروه های کرد مورد حمایت آمریکا در شرق فرات از سوی کشورهای خلیج فارس تامین مالی می شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان، اشاره رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به توافق «آدنا» که در سال 1998 بین دولت های ترکیه و سوریه به امضا رسید، نشان دهنده این دانست که تنها راه حل استقرار ارتش سوریه در شمال این کشور است.

وی افزود: ارتش سوریه و همپیمانان آن قادر به پایان دادن به نبرد در شمال سوریه هستند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: پس از پایان یافتن حضور داعش در شرق فرات ارتش سوریه و همپیمانان آن احساس آسودگی خواهند کرد.

نصرالله یادآور شد که مجال گفت و گو بین ارتش سوریه و نیروهای کرد باز است.

وی همچنین آمریکا را مانع تکمیل نبرد ارتش سوریه و همپیمانان آن در البوکمال عنوان کرد.

نصرالله با اشاره به وضعیت ادلب گفت: آمادگی ها برای آزادسازی ادلب به صورت کامل انجام شده بود اما ترکیه با طرح مسائل بشردوستانه مانع از آن شد.

وی تاکید کرد که همه گزینه ها درباره ادلب مطرح است اما اولویت با راه حل سیاسی است.

به گفته دبیرکل حزب الله، درگیری بین گروه های معارض در ادلب نشانگر عبور آنها از ارزش هایی است که مدعی آن هستند.

نصرالله افزود: سیطره داشتن جبهه النصره در ادلب ترکیه را در موضع دشواری قرار می دهد چرا که این گروه از نظر جهانی تروریست است و در این صورت راه حل سیاسی دشوار است.

وی گفت: ترکیه یا باید راه حلی برای ادلب پیدا کند یا مساله را به رهبری سوریه بدهد که کشورش را به تروریست ها واگذار نخواهد کرد.

نصرالله همچنین درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خاطرنشان کرد: ترامپ در وعده های انتخاباتی خود صادق است و بخشی از آنها را اجرا کرده است. یکی از این وعده ها نیز خروج نیروهای آمریکایی است.

به گفته وی، ترامپ تنها درباره پول و تحقق منافع کشورش ولو از حساب کشورهای منطقه سخن می گوید.

دبیرکل حزب الله خبر داد که آمریکایی ها به روسیه گفته اند که آماده اند که در ازای خروج نیروهای ایران از سوریه، آمریکایی ها نیز به طور کامل از این کشور خارج شوند.

وی افزود: پوتین خواسته آمریکایی ها را به اطلاع روحانی رئیس جمهوری ایران رساند. این پیام به من و سوری ها نیز رسید. ایرانی ها با خواسته آمریکا مخالفت کردند چرا که حضور آنها در سوریه بر اساس خواست دمشق است.

نصرالله گفت که روسیه پیام ایران را به آمریکایی ها رساند.

به گفته دبیرکل حزب الله، سوری ها نیز با خواسته آمریکا مبنی بر خروج نیروهای ایرانی از سوریه مخالفت کردند.

وی خروج نیروهای آمریکا را نقشه و استراتژی جدید دانست و در عین حال آن را نشانگر شکست آنها در سوریه خواند.

نصرالله همچنین گفت: نمایندگان نیروهای موسوم به «سوریه دموکراتیک» (قسد) پس از آنکه آمریکایی ها از آنها دست کشیدند، خواستار دیدار با ما در بیروت و نیز گفت و گو با روسیه و عراق شدند.

دبیرکل حزب الله سفر اخیر عمر البشیر رئیس جمهوری سودان را با چراغ سبز سعودی ها دانست و گفت: دلیل گشایش اخیر در روابط با سوریه تصمیم ترامپ در عقب نشینی نیروهای آمریکا از سوریه صورت گرفت و این مساله در نشستی در ابوظبی مورد بررسی قرار گرفت.

نصرالله افزود: تصمیم ترامپ عربستان و امارات را ترسانده است چرا که آنها ترکیه را خطر بزرگتر از ایران می دانند.

وی با اشاره به بحث ها درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: پیامی به سوریه ارسال شده که در آن خواسته شده که خود این کشور درخواست بازگشت به اتحادیه عرب را مطرح کند که دمشق در پاسخ گفته هرکسی که سوریه را از اتحادیه خارج کرده باید خودش آن را بازگرداند.

دبیرکل حزب الله همچنین گفت: چند مقام ارشد عربی که در میان آنها مقام های امنیتی بوده اند به سوریه سفر کردند. نمی توانم اسم آنها را اعلام کنم.

نصرالله افزود: بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به آنها گفت که هر کس در کنار کشورش علیه تروریسم قرار گرفت، سوریه نیز به آنها وفادار خواهد بود.

 

* شکست های آمریکا و رژیم صهیونیستی

نصرالله در پاسخ به پرسشی درباره سفر اخیر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به منطقه گفت: هدف از سفر منطقه ای پمپو اطمینان دادن به کشورها پس از دلسردی آنها از تصمیمات ترامپ بود.

وی تاکید کرد که آمریکایی ها بیشتر از آنچه انجام دادند نمی توانند کاری از پیش ببرند و از سوریه و منطقه خارج خواهند شد.

دبیرکل حزب الله افزود: آمریکایی ها افغانستان را به نفع طالبان رها کردند و این شکستی آشکار برای آنها در این کشور بود.

نصرالله درباره احتمال دست زدن آمریکا به جنگ در منطقه گفت: ترامپ جنگی را به راه نخواهد انداخت و کشورش در وضعیتی نیست که پذیرای جنگ جدیدی در منطقه باشد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد که ترامپ به دنبال جنگ علیه ایران به واسطه کشورهای منطقه است.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: آمریکایی ها در سوریه شکست خوردند و بزرگترین ناکام هم در آنجا نتانیاهو است. او که خود را در موضوعات مختلف پیروز می داند، نقشه ها و همه محاسباتش در سوریه شکست خورد. او در محاسبه اش در سرنگونی نظام سوریه ناکام شد.

نصرالله یادآور شد که نتانیاهو و آیزنکوت (رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی) نتوانستند جلوی رسیدن امکانات به لبنان را بگیرند و این نیز شکست دیگری است.

وی شکست دیگر نتانیاهو را ناتوانی در خارج کردن ایران از سوریه به رغم همه تلاش های او در روسیه و آمریکا عنوان کرد.

وی تجاوزهای اخیر اسرائیل به سوریه را بسیار خطرناک توصیف کرد و از احتمال اتخاذ تصمیمی در مقابل این اقدامات سخن گفت.

نصرالله گفت: نتانیاهو باید متوجه تغییرات اخیر و بهبود قدرت دفاع هوایی سوریه باشد.

او همچنین هشدار داد که نتانیاهو باید توجه کند که وجود روسیه نمی تواند راه را برای هر اقدامی از سوی اسرائیل باز کند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: نتانیاهو باید به متغیرهای منطقه ای توجه کند و مراقب ادامه اقداماتش در سوریه باشد.

وی ادامه داد: نتانیاهو نباید دچار اشتباه محاسباتی شود چرا که محور مقاومت و دمشق پاسخ اقداماتش را خواهند داد.

نصرالله همچنین گفت که به رغم تحریم ها ایران همچنان منسجم است و وضعیت عراق هم رضایت بخش است.

 

* معامله قرن

نصرالله در بخش دیگر گفت و گو با شبکه المیادین به طرح سازش آمریکا درباره فلسطین موسوم به «معامله قرن» اشاره کرد و گفت: نمی توان گفت که معامله قرن پایان یافته است. محمد بن سلمان مهمترین ضلع این طرح است. ماموریت او بازاریابی برای این معامله در مقابل تضمین 50 سال باقی ماندن در قدرت است.

وی در عین حال تاکید کرد که بن سلمان نمی تواند در خصوص معامله قرن کاری را انجام دهد.

دبیرکل حزب الله یادآور شد که هیچ یک از گروه های فلسطینی معامله قرن را نمی پذیرند.

وی روابط حزب الله با همه گروه های فلسطینی و تشکیلات خودگردان را خوب توصیف کرد و گفت: محور مقاومت خواهان روابط خوب با همه گروه های فلسطینی است.

نصرالله همچنین گفت: روابط سوریه با فلسطینیان خوب است اما تنها مشکل درباره روابط با حماس است.

 

* بحرین و یمن

تحولات بحرین و یمن نیز از موضوعات گفت و گوی نصرالله با المیادین بود. به گفته وی معارضان بحرینی خواستار وساطت کشورهای عربی از جمله قطر و کویت و نیز ترکیه برای حل بحران در کشورشان شده اند.

نصرالله مانع اصلی در گفت و گوی داخلی در بحرین را عربستان سعودی دانست.

دبیرکل حزب الله همچنین ایستادگی یمنی ها در جنگ مقابل عربستان سعودی را اسطوره ای خواند و گفت: باید همچنان مراقب اوضاع در یمن بود اما اکنون تصمیمی در ضرورت حرکت به سمت راه حل سیاسی اتخاذ شده است.

وی افزود: عربستان و امارات نشان دادند که به رغم جنگ شدید علیه ملت یمن، نمی توانند آنها را تسلیم خود کنند.

 

* نشست اقتصادی بیروت

دبیرکل حزب الله لبنان برگزاری نشست اقتصادی اخیر اتحادیه عرب در بیروت و طرح مواضع سیاسی درباره قدس در این نشست را ممتاز خواند و گفت: سخنان رئیس جمهوری و وزیر خارجه لبنان درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بسیار مهم بود.

وی همچنین سخنان جبران باسیل وزیر خارجه لبنان درباره ضرورت حل مساله مفقود شدن امام موسی صدر را مهم توصیف کرد.

نصرالله نشست اقتصادی بیروت را بویژه از نظر سیاسی مقبول و معقول خواند و موضع لبنان درباره بازگشت آوارگان و پناهجویان سوریه به کشورشان را دستاورد دیگر این نشست برشمرد.

 

* مسائل داخلی لبنان

تحولات داخلی لبنان بویژه بحث های مرتبط با تشکیل دولت، یکی دیگر از محورهای گفت و گوی دبیرکل حزب الله با شبکه تلویزیونی المیادین بود.

نصرالله روابطش را با میشل عون رئیس جمهوری لبنان، دوستانه و مبتنی بر توافق توصیف کرد و گفت: بین من و رئیس جمهوری برای حل هر مساله ای ارتباط وجود دارد.

وی رخدادهای مربوط به جنگ سی و سه روزه در سال 2006 را عامل نزدیک شدن بیشتر رابطه حزب الله با عون و باسیل عنوان کرد.

به گفته دبیرکل حزب الله، تفاهم بین این حزب و حزب «جریان ملی آزاد» همچنان باقی و استوار است.

نصرالله افزود: اختلاف بین دو جریان نباید تاثیری در پایگاه اجتماعی آنها داشته باشد چرا که اختلاف همواره رخ می دهد.

وی هرگونه شایعه درباره تمایل برای تغییر یا اصلاح توافقنامه طائف را که بعد از جنگ های داخلی در لبنان بین گروه های لبنانی امضا شد، بی اساس دانست.

دبیرکل حزب الله افزود: ما به عنوان شیعیان خواهان تخصیص یک سوم قدرت در لبنان به خود نیستیم و هیچ گاه در این خصوص صحبت نکرده ایم.

نصرالله بر ضرورت تشکیل دولت لبنان در اسرع وقت تاکید کرد و آن را به نفع لبنان خواند.

وی همچنین دخالت ایران و سوریه در فرایند تشکیل دولت را رد کرد.

وی افزود: تلاش های جدی برای تشکیل دولت در حال انجام است و دو گره مربوط به سهمیه فراکسیون سنی های مستقل و نیز نحوه توزیع کرسی های وزارتی وجود دارد.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: به رغم آنکه حزب جریان المستقبل به ما حمله می کند اما ما به گشایش و همکاری با سعد الحریری نخست وزیر تاکید می کنیم.

وی ادامه داد: ما در کشور حکومت نمی کنیم و چنین چیزی را نمی خواهیم. نبرد ما با فساد است.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: ما به این مساله باور داریم که لبنان جز از سوی همه عناصر موجود در آن قابل اداره کردن نیست.

نصرالله همچنین بر ضرورت مبارزه با فساد در لبنان و وضع قوانین و مکانیسم هایی برای آن تاکید کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։