فا

سیاست

دوشنبه, 08 بهمن 1397 10:00

نمایش قدرت مادورو برای مقابله با یارکشی مخالفان از میان نظامیان

در حالی که خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در پی یارکشی از میان سربازان است، نیکولاس مادورو رئیس جمهوری این کشور در رژه ارتش شرکت کرد تا نشان دهد همچنان از حمایت نظامیان برخوردار است.

«آلیک» - در حالی که خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در پی یارکشی از میان سربازان است، نیکولاس مادورو رئیس جمهوری این کشور در رژه ارتش شرکت کرد تا نشان دهد همچنان از حمایت نظامیان برخوردار است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، مادورو 56 ساله در حالی که ولادیمیر پادرینو وزیر دفاع در کنارش ایستاد بود، از رژه و رزمایش نظامیان دیدن کرد. وی گفت که این رزمایش به دنیا نشان می دهد که دولت از حمایت ارتش برخوردار است و نیروهای مسلح آماده دفاع از کشور است.

مادورو در سخنانی در جمع نظامیان اظهار داشت: هیچ کسی به افراد ضعیف، بزدل و خائن احترام نمی گذارد. در این دنیا فقط افراد شجاع، جسور و قوی قابل احترام هستند. به ذهن هیچ کسی نباید خطور کند که می تواند روی این خاک مقدس قدم بگذارد. ونزوئلا خواهان صلح است.

رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد که ارتش از 10 تا 15 فوریه (21 تا 26 بهمن) رزمایش بزرگتری را برگزار خواهد کرد که «مهمترین رزمایش در تاریخ ونزوئلا» خواهد بود.

همزمان با نمایش قدرت ارتش، نیروهای دولتی نیز کارزاری اینترنتی با شعار «همیشه وفاداری، خیانت هرگز» به راه انداختند. مادورو روز یکشنبه اعلام کرد که کمپینی برای ایجاد شورش در ارتش به راه افتاده است و هر روزه هزاران پیام از طریق واتس آپ و سایر شبکه های اجتماعی از مبدا کلمبیا برای سربازان ونزوئلایی فرستاده می شود تا به مخالفان بپیوندند.

مادورو همچنین در مصاحبه ای با شبکه سی.ان.ان ترک، ضرب الاجل هشت روزه اتحادیه اروپا برای فراهم کردن مقدمات انتخابات جدید را رد کرد و گفت که گوایدو با معرفی خود به عنوان رئیس جمهوری موقت، قانون اساسی ونزوئلا را نقض کرده است. وی افزود: خوشبختانه ما به اروپا وابسته نیستیم. رهبران اروپا مقابل سیاست های دونالد ترامپ زانو زده اند.

این در حالی است که خوان گوایدو در پیامی به نظامیان خواستار حمایت آنان از خود شده و درخواست کرد در زمانی که غیرنظامیان نسخه هایی از پیام وی را منتشر می کنند، آنها را سرکوب نکنند.

حامیان گوایدو اطلاعیه های وی را منتشر کردند که در آن آمده است سربازانی که از ارتش جدا می شوند و به براندازی دولت مادورو کمک می کنند، عفو می شوند.

گوایدو در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست اعلام کرد که وی در حال گفت وگو با ارتش و مقام های غیرنظامی است تا به وی در سرنگونی مادورو کمک کنند. وی افزود: این یک موضوع بسیار حساس است. ما با آنها جلساتی برگزار می کنیم.

رهبر مخالفان اعلام کرد که آنها در حال وارد کردن کمک های بشردوستانه به ونزوئلا برای به چالش کشیدن مادورو هستند. این کمک ها شامل وعده 20 میلیون دلاری آمریکا و سایر پیشنهادها و کمک هایی است که توسط برخی کشورهای آمریکای لاتین و اتحادیه اروپا ارائه شده است.

پس از آنکه آمریکا، گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت، کانادا، کلمبیا، شیلی، آرژانتین و برخی دیگر از کشورهای دیگر آمریکای لاتین نیز او را به رسمیت شناختند. استرالیا و رژیم صهیونیستی نیز با جمع حامیان گوایدو پیوستند.

ونزوئلا در پاسخ به رویکرد آمریکا، دستور اخراج دیپلمات های آن کشور را صادر کرد اما واشنگتن از تعطیلی سفارت خود در کاراکاس امتناع کرد. آمریکا پرسنل غیرضروری را از ونزوئلا خارج کرده است اما جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توئیتی تهدیدآمیز گفت: هر گونه خشونت و تهدید علیه پرسنل دیپلماتیک آمریکا، خوان گوایدو و مجمع ملی ونزوئلا با پاسخی قابل توجه روبرو خواهد شد.

به نوشته تارنمای هیل، دولت ترامپ احتمال دخالت نظامی در ونزوئلا را رد نکرده است اما سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو از ایالت فلوریدا مشارکت در کودتا را رد کرد. در همین حال، سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام از ایالت کارولینای جنوبی فاش کرد که ترامپ اوایل ماه ژانویه در گفت وگویی با وی موضوع استفاده از نیروهای نظامی در ونزوئلا را مطرح کرده بود.

گراهام به تارنمای آکسیوس اعلام کرد که ترامپ در مقابل ونزوئلا یک «جنگ طلب واقعی» است اما این تارنمای نوشت که در حال حاضر هیچ نشانه ای دال بر برنامه ریزی دولت آمریکا برای حمله به ونزوئلا وجود ندارد. اما به نظر می رسد که واشنگتن به دنبال تغییر رژیم از طریق فشار اقتصادی و دیپلماتیک است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։