فا

سیاست

چهارشنبه, 10 بهمن 1397 11:53

هاسپل: پرونده جمال خاشقجی "قتل عمد" بوده است 

مدیر سیا طی سخنرانی خود در سنای آمریکا پرونده جمال خاشقجی را "قتل عمد" دانست اما درباره اینکه سازمانش محمد بن سلمان را مسؤول قتل او می‌داند، اظهارنظری نکرد.

«آلیک» - مدیر سیا طی سخنرانی خود در سنای آمریکا پرونده جمال خاشقجی را "قتل عمد" دانست اما درباره اینکه سازمانش محمد بن سلمان را مسؤول قتل او می‌داند، اظهارنظری نکرد.

به گزارش ایسنا، جینا هاسپل، مدیر سازمان سیا در بیانات خود در سنای آمریکا اظهار کرد، ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی "قتل عمد" و برنامه‌ریزی شده بود.

به رغم افشاگری‌ای که در ماه نوامبر نشان داد سازمان سیا محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را مسئول قتل این روزنامه‌نگار می‌داند، هاسپل در سخنان خود در این باره اظهار نظری نکرد.

این مدیر عالی رتبه اطلاعاتی و دیگر رهبران جامعه اطلاعاتی آمریکا در برابر کمیته اطلاعات سنا حاضر شدند تا درباره مسائل امنیت ملی مختلف آمریکا صحبت کنند؛ جایی که رون وایدن، سناتور دموکرات از فرصت استفاده کرد و مدیر سیا را با سوالاتی درباره قتل خاشقجی تحت فشار قرار داد.

این سناتور آمریکایی اظهار کرد: بیانیه مدیر اطلاعات ملی درباره این پرونده اشاره خاصی به تهدید عربستان سعودی برای حاکمیت قانون در سراسر جهان ندارد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وی خطاب به مدیر سیا افزود: هاسپل گفته است "سنا به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که محمد بن سلمان را مسؤول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار ساکن آمریکا می‌داند. آیا این صحیح است؟

هاسپل در پاسخ به این پرسش گفت: ما می‌توانیم وارد جزئیات بیشتری در این پرونده شویم اما همانطور که می‌دانید، طی ماه‌های فصل پاییز زمان قابل توجهی را برای گزارش و تهیه مدارک کتبی درباره ارزیابی‌هایمان در خصوص آنچه بر سر جمال خاشقجی آمده، صرف کرده‌ایم.

مدیر سیا ادامه داد: همانطور که می‌دانید و حکومت سعودی هم آن را تأیید کرده، ۱۵ نفر به استانبول سفر کردند و خاشقجی در کنسولگری عربستان کشته شد و این یک قتل عمد بود که در دوم اکتبر صورت گرفت.

این مقام اطلاعاتی افزود: به باور من محاکمه متهمان این پرونده در عربستان آغاز شده اما می‌توانیم مدتی بعد درباره جزئیات ارزیابی‌هایمان در این پرونده صحبت کنیم.

وایدن از پاسخ‌های هاسپل قانع نشد و او را درباره صحت افشاگری‌هایی که در ماه نوامبر نشان می‌داد سازمان او بن سلمان را مسؤول قتل جمال خاشقجی می‌داند، تحت فشار گذاشت.

این افشاگری به بروز درگیری میان کنگره و شاخه اجرایی منجر شد که حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از ریاض و لوایح قطعنامه‌های متعدد کنگره برای به رسمیت شناختن مسؤولیت بن سلمان در قتل خاشقجی را به دنبال داشت.

وایدن از هاسپل پرسید: سنا به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که محمد بن سلمان را مسؤول قتل خاشقجی می‌داند. آیا سنا در این باره در اشتباه بود؟

هاسپل در پاسخ به این سوال اظهار کرد: این شغل من است که اطلاعاتی را برای حمایت از هم‌اندیشی‌های سنا ارائه کنم و فکر می‌کنم به حد کافی در این پرونده این کار را انجام داده‌ایم و به همین روند ادامه خواهیم داد و این مساله را با دقت پیگیری خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։