فا

سیاست

سه شنبه, 20 فروردين 1398 12:31

رییس جمهوری: آمریکا می خواهد با تروریست نامیدن سپاه شکست خود را جبران کند

رییس جمهوری با تاکید بر این که سپاه پاسداران ریشه تروریست را در منطقه ریشه کن کرد، گفت: استکبار جهانی و آمریکا می خواهد کینه و شکست خود علیه ملت ایران را با تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جبران کند.

«آلیک» - رییس جمهوری با تاکید بر این که سپاه پاسداران ریشه تروریست را در منطقه ریشه کن کرد، گفت: استکبار جهانی و آمریکا می خواهد کینه و شکست خود علیه ملت ایران را با تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جبران کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: استکبار جهانی و آمریکا امروز می خواهد کینه، شکست و عداوت خود را از طریق تروریسم نام دادن یا نامیدن گروهی که همواره بزرگ ترین هدف، عمل، ایثار و آرمانش مبارزه با تروریسم بوده است، جبران کند.

وی تاکید کرد: اگر فکر کردید علیه سپاه سخن گفتید در ایران اختلافی ایجاد می شود و از محبوبیت آن کاسته می شود؟ بدانید از امروز محبوبیت سپاه در قلب مردم ایران و منطقه بیشتر می شود.

وی یادآور شد: پاسداران از روز نخست انقلاب در کنار مردم بودند و برای منافع انقلاب از راحتی خود گذشتند.

وی ضمن تبریک روز میلاد امام حسین (ع) گفت: فرهنگ ثارالله شهیدان عامل اصلی پیروزهای بزرگ ملت های مسلمان و به ویژه ملت بزرگ ایران در نهضت های مختلف و انقلاب های مختلف و حراست از ایران و دفع تجاوز امروز است. امروز درس بزرگی برای ایستادگی و مقاومت ما در برابر آنهایی است که می خواهند با فشار به زندگی مردم ما را از مسیر تعالی بازگردانند.

رییس قوه مجریه با یادآوری این که امروز روز پاسدار است، خاطرنشان کرد: روز فداکاران و جان برکفانی که از روز اول انقلاب کنار و با مردم بودند. آنها برای منافع مردم و برای منافع کشور و انقلاب از راحتی خود گذشتند. شب هایی را این عزیزان به صبح آوردند در کنار سایر نیروهای مسلح و فداکاران که هر شب آن از شب قدر بالاتر بود.

روحانی همچنین گفت: بالاتر از شب قدر، شب آن پاسدار و فداکاری است که در مرزهای کشور می ایستد و از منافع کشور دفاع می کند و مطمئن نیست که شب را به سلامت به صبح آورد. شب قدر فقط شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست سوم ماه رمضان یا شب های دیگری که نقل شده است، نیست، ما می توانیم شب قدری را بیافرینیم که از آن شب قدر هم بالاتر باشد.

وی افزود: هر شبی که تصمیم، اراده و نقشه ما برای رفاه این ملت و توسعه ایران و قدرت ملت باشد آن شب، از شب قدر بالاتر است. تنها در انتظار رمضان و شب های قدرهای ماه رمضان نباشیم. بیاییم همه شب های خود را شب قدر بسازیم.

رییس دولت دوازدهم ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای فداکار ما در کشور و آنهایی که شب ها را تا صبح برای راحتی مردم و استراحت مردم نخوابیدن ، آنها کسانی هستند که شب های زندگی خود را شب قدر ساختند.

روحانی با طرح این سوال که چرا سپاه به وجود آمد و برای چه بود؟، گفت: انقلاب بزرگی توسط ملت ایران به پیروزی رسیده بود، دشمنان فراوانی در منطقه و جهان می خواستنددوران و زمان این انقلاب چند هفته و حداکثر چند ماه بیشتر نباشد و انواع توطئه ها را علیه ملت ایران طراحی کردند و یکی از آن توطئه ها توطئه ترور علیه ملت ایران بود.

وی ادامه داد: گروهک هایی را در دامن خود پرورش دادند و آنها را ترغیب کردند و پول لازم را پرداخت کردند و مواد منفجره را در اختیار آنها گذاشتند تا مسئولین و مردم و انقلابیون را به خاک و خون بکشند و ایران به دورانی برگردد که زیر سلطه آمریکا بود.

رییس جمهوری تصریح کرد: ما نیاز به یک نیروی مومن، ایثارگر و فداکاری که در برابر تروریسم بایستد، داشتیم و امنیت را برای ملت ایران به ارمغان آورد، در راس این حرکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

روحانی افزود: آن روزی که در خانه های تیمی در تهران و در دیگر شهرها گروهک های منافق و چپ با نام های مختلف که انسان های بیگناه را ترور می کردند و دستگیر می شدند و به دست عدالت سپرده می شدند چه کسانی بودند که فداکاری می کردند و به خانه های تیمی می رفتند، کشته می شدند و فداکاری می کردند.

وی یادآور شد: آن روزی که دشمنان این ملت جنگ را بر ما تحمیل کردند و اعلام کرده بودند که سه روز بعد مصاحبه را در اهواز انجام خواهند داد و در هفته های بعد در تهران مصاحبه می کنند چه کسانی بودند که در برابر متجاوزین ایستادند و فداکاری کردند؟ این ملت ایران ، ارتش، بسج ، دلاوران عشایر ، نیروی انتظامی بودند و در کنار آن یکی از نیروهایی که در راس این فدکاری قرار داشت باز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: شما می خواهید سپاه مورد کینه و غضب آمریکا و صهیونیست ها نباشد؟ شاید این توقعی که در ذهن ما است یک مقدار با واقعیت نخواند. آنها در طول 40 سال تمام توطئه هایی که علیه ملت ایران طراحی کردند طرح آنها منجر به شکست شد. چه کسانی باعث شدند ؟ کل ملت ایران، جوانان، زنان و مردان ، تمام اقوام ، شیعه و سنی، همه دوشادوش هم ایستادند، سپاه پاسداران در این مقاومت و ایستادگی پرچم دار بزرگ بود.

روحانی گفت: امروز استکبار جهانی و آمریکا کینه و شکست و عداوت خود را می خواهد را از طریق تروریسم نام دادن یا نامیدن گروهی که همواره بزرگترین هدف، عمل، ایثار و آرمانش مبارزه با تروریسم بوده است را جبران کند.

وی تاکید کرد: هیچ کس در دنیا و هیچ ملتی نمی تواند ادعا کند که بالاتر از ملت ایران قربانی تروریسم بوده است. ملت ایران قربانی تروریسمی است که بدست ابرقدرت ها ساخته و تسهیل شدند و به آنها دستور دادند و آنها مجری فرمان آنها بودند.

رییس جمهوری ادامه داد: به من نشان دهید ملتی که در یک شب دهها تن از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از وزیران و رییس دستگاه قضایی در یک انفجار جان به جان آفرین تسلیم می کنند و به شهادت می رسند و به من نشان دهید آن نخست وزیر، رییس جمهوری و مقاماتی که در یک روز بر اثر توطئه تروریسم روحشان به آسمان پرواز کرد و آن همه مردم بی گناه در سراسر کشور بیش از 17 هزار بی گناه بدست تروریست ها کشته شدند.

وی گفت: کدام ملت است بالاتر از ملت ایران که در برابر تروریسم در طول 40 سال ایستادگی و فداکاری کرده باشد و تروریسم ها را در ایران ریشه کن کرده باشد.

رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: سپاه پاسداران تروریست ها را ریشه کن کرد که در دوران جنگ تحمیلی به دامان صدام و امروز به دامان صهیونیست ها و استکبار جهانی پناه بردند.

روحانی با بیان این که سپاه پاسداران ریشه تروریست را در منطقه ریشه کن کرد، افزود: اگر عراق از ما دعوت کرد که به کمک مردم این کشور بشتابیم ثانیه ای درنگ نکردیم و اگر شبی که اربیل و سلیمانیه در حال سقوط بود و کردهای عراق از ما کمک خواستند سریع وارد عمل شدیم.

وی با یادآوری این که پس از درخواست کمک سوریه از ایران برای مبارزه با تروریست، مردم، دولت و سپاه پاسداران ایران به کمک سوریه و لبنان رفتند، اظهار داشت: باید از آنها پرسید که چه کسانی در کنار سوریه و لبنان ایستادند و داعش را به شکست کشادند تا سلطه ـنها بر عراق و سوریه از بین برود. البته عامل اصلی این پیروزی ها مردم عراق، سوریه و لبنان بودند و اما ملت ایران و در راس آن سپاه پاسداران ندای کمک آنان پاسخ دادند.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: عملا سپاه در همان روزهای انقلاب در صحنه بود اما از زمان نوشتن اولین اساسنامه در سال 58 تا کنون با تروریست ها رسما مبارزه کرده و شهید داده است.

روحانی به شهادت نیروهای سپاه در جاده خاش - زاهدان اشاره کرد و گفت: تروریست ها توسط آمریکا حمایت و تشویق می شوند؛ هنوز هم این کشور حاضر نیست علیه داعش بجنگند، به سران این گروه پناه می دهد و حاضر نیست مناطق سران داعش را به دولت های منطقه اعلام کند.

وی خطاب به سران دولت آمریکا گفت: شما می خواهید از گروه های ترویستی علیه ملت ها استفاده کنید اما مدعی هستید که علیه تروریسم نظر داده و نهاد های انقلابی جهان را تروریست خطاب می کنید؛ این درحالی است که شما در راس تروریست های عالم هستید.

رییس جمهوری اضافه کرد: این شما بودید که هواپیمای مسافربری ایران را در آب های خلیج فارس سرنگون کردید، این شما همواره نیروهای مداخله گر در منطقه بودید و علیه مردم اقدام کردید.

روحانی توضیح داد: آن کسی که الفبای هوانوردی را فهمیده باشد، می داند که اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با اف 14 نادرست است؛ شما با انفجار هواپیمای مسافربری ایران می خواستید بگویید که کودکان و زنان را نیز خواهید کشت.

وی عنوان کرد: اگر مدعی هستید که با تحریم جلوی فناوری های هسته ای را می گیرید؛ امروز افتتاح فناوری های هسته ای نشان می دهد که تحریم ها موفق نبودند. اگر آن روز از IR1 می ترسیدید ما امروز IR6 را افتتاح کردیم و اگر به ظلم خود ادامه دهید زنجیزه IR8 را نیز مشاهده خواهید کرد.

 

** تحریم ها نمی تواند جلوی ملت ایران را بگیرد

رییس جمهوری با تاکید بر این که تحریم ها نمی تواند جلوی ملت ایران را بگیرد، گفت: دیدید که با وجود تحریم ها ما به موشک های و سلاح هایی دست یافته ایم که در فکر شما نمی گنجد.

روحانی افزود: اگر به دنبال ایجاد اختلاف داخلی در ایران بودید، دیدید که از زمان اعمل تحریم ها ملت، دولت و نیروهای مسلح و تمام ارگان های بیش از پیش باهم متحد هستند.

وی ادامه داد: شما می خواستید از سیل و بارندگی سوء استفاده کنید که ملت ایران به شما پاسخ قاطع داد، در فضای مجازی و میان همه دستگاه‌های تبلیغاتی خود خواستید بگویید در سیل اخیر میان ارتش و سپاه، دولت، شیعه و سنی جنگ است که خطا کردید.

رییس جمهوری همچنین گفت: امروز در لرستان و خوزستان و در اقصی نقاط کشور همه در کنار مردم گرفتار در سیل هستند، ماموران دولتی یا نیروهای مسلح همه در کنار مردم هستند، این به معنای وحدت نیروهای مسلح و مردم است.

وی بار دیگر تاکید کرد: شما اشتباه می کنید، راه غلط را پیمودید، فکر کردید سپاه را در لیست تروریسم جای بدهید کسی می پذیرد؟ کارهایی که هیات حاکمه کم تجربه آمریکا در دو سال اخیر انجام داد در کجای آن موفق بود؟

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: آن روز که گفتید معاهده آب و هوایی اشتباه است و خارج شدید آیا به شما اعتنایی کردند و کسی برای شما کف زد؟ آن روز که سیاه پوستان مسلمان، مردم آمریکای لاتین و مکزیک را در رفت و آمد تحت فشار قرار دادید، کسی در جهان احسنت گفت؟روزی که قدس را پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی اعلام کردید قدس پایتخت اسرائیل شد و کسی آنرا قبول کرد؟

رییس جمهوری تاکید کرد: بدانید قدس برای همیشه پایتخت ملت فلسطین است. فعالیت و توطئه شما در تاریخ منطقه اثر نخواهد گذاشت.

روحانی یادآور شد: آن روز که گفتید جولان متعلق به اسراییل است، کسی از شما قبول کرد؟ شما خطا و اشتباه می کنید. وقتی ملت ایران را تحریم کردید، گفتید در تابستان کار ایران تمام است، دیدید نشد؛ گفتید در کریسمس کار ایران تمام است، دیدید نشد؛ اعلام کردید که در 22 بهمن کار ایران تمام است و باز نشد، گفتید در آغاز سال کار ایران تمام است. شما همیشه در خطا بودید.

وی همچنین گفت: شما منافع ملت آمریکا و جهان به خاطر یک مشت صهیونیست دارید، معامله می کنید که این بزرگترین خطا و اشتباه است.

رییس جمهوری افزود: اگر فکر کردید علیه سپاه سخن گفتید در ایران اختلافی ایجاد می شود و از محبوبیت سپاه کاسته می شود؟ بدانید از امروز محبوبیت سپاه در قلب مردم ایران و منطقه بیشتر خواهد شد.

وی خطاب به آمریکایی ها تاکید کرد: شما در برابر ملت ایران عصبانی بودید و در برابر این عصبانیت به زندگی روزمره مردم ایران فشار وارد کردید، اگر هدف شما این بود که مردم این سرزمین و مخصوصا قشرهایی که تحت فشار هستند مواد غذایی شان در سایه تحریم های شما گران تر بخرند و زندگی شان کمی سخت تر بشود، شما به این هدف تان رسیدید.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان این که امروز هیچ کس در این کشور طرفدار حکومت خائنانه و ظالمانه شما نیست، افزود: اما اگر خواستید ملت، دولت و نظام را از راهشان برگردانید و خودتان بر ایران و منطقه مسلط شوید، خطا و اشتباه کردید.

روحانی ادامه داد: امروز روابط ایران با همسایگان از هر زمان دیگری بهتر است، باوجود «وز وز» شما در گوش سران برخی کشورهای منطقه اما هیچ گاه موثر نبوده و نخواهد بود؛ ما به اهداف‌مان پایبند هستیم.

وی اضافه کرد: امروز بهترین مناسبات را با همسایگان خود در عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، قطر، عمان و کویت داریم، البته یکی- دو کشور دیگر هم مقصر خودشان هستند در حالی که ما آماده هستیم که با همه ملت های منطقه یک رابطه برادرانه و دوستانه و حسن همجواری داشته باشیم.

رییس قوه مجریه با تاکید بر این که ملت ایران به راه و اهداف خود پایبند است، گفت: اگر این دولت در سال 92 گفت که سانتریفیوژ بچرخد و زندگی مردم هم بچرخد به قول خود عمل کردیم. چرخ سانتریفیوژ بهتر و دقیق‌تر از گذشته می‌چرخد. دیروز IR1 می چرخید و امروز IR6 و فردا IR8 خواهد چرخید.

روحانی با بیان این که ملت ایران هم در رشد و توسعه علمی و اقتصادی هر روز قدم جدیدی برمی‌دارد، خاطرنشان کرد: در این چند سال اقتصاد ما مسیر درست را طی کرد، اگر قبل از سال 92 بیش از نیمی از گندم خود را از خارج وارد می کردیم امروز این نیاز را نداریم، حتی در سال جدید باوجود سیل و مشکلات ما خودکفا هستیم.

وی ادامه داد: امروز در بسیاری از محصولاتمان خودکفا هستیم، سال گذشته در بنزین خودکفا شدیم و در منابع گاز و نفت مشترک از همسایگانمان جلو زدیم؛ اقتصاد ما باوجود میل و تحریم شما چرخید.سانتریفیوژ هم بهتر از گذشته چرخید و این وعده دولت به ملت ایران بود که به این وعده اش عمل کرد.

رییس جمهوری با بیان این که دولت با همه توان کنار محصولات دانش بنیان است، گفت: اقتصاد ما مسیر درست را طی می کند؛ چندهزار شرکت دانش بنیان در این 5 -6 سال فعالیت خودش را آغاز کرده و چه تحول بزرگی را به وجود آورده است. در همه رشته های علمی و فناوری ما در طول این چند سال در نوآوری 35 پله رشد کرده ایم. پس مسیر ما درست است. مسیر ما علم و قدرت و دانش است. مسیر ما خودکفایی و نوسازی کشور است.

 

** تا تابستان بخش بزرگی از خسارت های سیل جبران می شود

روحانی افزود: شهرهای گلستان، خوزستان، لرستان ایلام و سایر استان های ما که خسارت دیده اند در همین سال 98 و در همین ماه های اول امسال تا تابستان بخش بزرگ خسارت ها را جبران می کنیم.

وی ادامه داد: می دانیم که خسارت های سیل بسیار بالاست و منازل و زیرساخت ها آسیب دیده است، از شرایط کشاورزان، دامداران، مغازه داران، صنعتگران آگاهیم، اما همه ملت ایران یکچارچه است.

روحانی یادآور شد: اولین هدف ما در سال جدید این است که در کمترین زمان آنهایی که در سیل خسارت دیده اند به زندگی عادی خود برگردند و دولت در این راستا هر امکان و توانی که دارد، به کار می بندد.

وی به دیدار روز گذشته خود با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: بخش اعظمی از صحبت های ما درمورد مساله سیل و نحوه جبران خسارت ها بود، امروز رهبری، دولت، نیروهای مسلح، مجلس، نیروهای امدادی همه یکپارچه و یکصدا هستند، ما همه خسارت ها را جبران و حل می کنیم.

رییس جمهوری افزود: البته با توجه به سال ها خشکسالی و بی آبی در کشور باران نعمت بزرگی برای ما بود و امیدوارم که سال بسیار خوبی داشته باشیم .

وی یادآور شد: من در اینجا باید از همه کسانی که در این تعطیلات عید حتی یک ساعت به تعطیلی نرفتند و تمام شبانه روز به فکر مردم بودند بخشداران، فرمانداران، استانداران و وزیرایی که مرتب به استان های مختلف کشور می رفتند، تشکر کنم.

رییس جمهوری از دیگر مقامات کشور، نیروهای مسلح و نیروهای امدادی، هواپیما و بالگرد ما که حتی در شرایط نامناسب جوی و هوای بد، توانستند کمک ها را به مردم برسانند تشکر کرد.

 

** صبر آستانه ای دارد و در آن آستانه ممکن است دولت و ملت ایران قدم دیگری بردارند

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به خسارت های وارد شده به سیل زدگان اشاره کرد و گفت: زبان مهربانانه مردم سیل زده ایران نشان می دهد که فرهنگ بزرگ ملت ایران فرهنگ مهربانانه است.

روحانی به رونمایی از دستاوردهای هسته ای نیز اشاره کرد و اظهارداشت: دکتر صالحی امروز اشاره ای به بی مهری ها داشت؛ باید اینها را فراموش کنیم، عده ای چیزهایی گفتند و می گویند اما اگر کسی کلمه ای بگوید اجر خادمان مردم بیشتر می شود.

وی ادامه داد: ما ملتی واحد و در کنار هم هستیم، امکان دارد اختلاف فکری وجود داشته باشد اما اهداف ما واحد است و امروز متحد تر از همیشه هستیم.

رییس جمهوری با تاکید بر این که باید این اتحاد را قدر بدانیم، گفت: ظالمان باعث ایجاد این اتحاد شدند و ما با دست خود آن را به وجود آوردیم؛ مردم ما باید بدانند که همه تلاشگران به دنبال انجام وظیفه و خدمت به ملت ایران، ملت های منطقه و همه جهان هستند.

روحانی با یادآوری این که ما در بسیاری از امور صبر و حوصله کردیم، تصریح کرد: یکی از اعضای گروه پنج بعلاوه یک تمام تعهدات خود را زیر پا گذاشته و نشان داده است که قابل اعتماد در جهان نیست، از این رو به آن پنج می گویم.

رییس جمهوری تاکید کرد: به این گروه می گویم که به وظایفتان توجه کنیم، ما صبر می کنیم و تاکنون صبر کرده ایم اما صبر آستانه ای دارد و در آن آستانه ممکن است دولت و ملت ایران قدم دیگری بردارند؛ برای آن روز هم فکر کنید.

روحانی تصریح کرد: ما اگر صبر می کنیم به خاطر ضعف نیست بلکه به خاطر تدبیر و آینده منطقه و آینده ملت ایران است؛ منافع ملت ایران همواره اولویت اول است، از کسی ترسی نداریم، مسیر ما درست است؛ امیدواریم دیگران بدانند که تاریخ بر آنها قضاوت می کند بر عهد و تعهد خود بایستید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։