فا

سیاست

شنبه, 07 ارديبهشت 1398 10:16

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست صلح سوریه در قزاقستان؛ مذاکره کنندگان صلح سوریه بر سوری بودن جولان تأکید کردند

شرکت کنندگان دوازدهمین دوره مذاکرات صلح سوریه شامگاه دیشب با انتشار بیانیه ی پایانی، اعلام حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی از سوی آمریکا را محکوم کرده و این سرزمین را بخشی از سوریه دانستند.

«آلیک» - شرکت کنندگان دوازدهمین دوره مذاکرات صلح سوریه شامگاه دیشب با انتشار بیانیه ی پایانی، اعلام حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی از سوی آمریکا را محکوم کرده و این سرزمین را بخشی از سوریه دانستند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه پایانی مذاکرات صلح سوریه که روز پنجشنبه آغاز شد، آمده است که منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد و تأکید شد که دور بعدی این رایزنی ها در ژنو برگزار شود.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان ضامنین در چارچوب آستانه:

1 - تعهد قوی خود را به حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و به اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد مورد تأکید مجدد قرار دادند.

2 - تأکید کردند که این اصول می‌بایست به طور جهان‌شمول مورد احترام قرار گیرد و هیچ اقدامی، فارغ از عامل/عاملان آن، نباید این اصول را تضعیف کند.

در این ارتباط تصمیم دولت آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان اشغالی سوریه را که نقض فاحش حقوق بین الملل و بویژه قطعنامه شماره 497 شورای امنیت سازمان ملل است و نیز صلح و امنیت در خاورمیانه را تهدید می کند، قویاً محکوم کردند.

3 - تمامی تلاش ها برای ایجاد واقعیت‌های جدید میدانی به بهانه مبارزه با تروریسم را رد کرده و عزم خود برای مقابله با دستور کارهای جدایی طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نیز امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز کردند.

4 - آنها توافق کردند به مشورت های خود در خصوص وضع شمال شرق سوریه ادامه دهند و در این راستا تأکید کردند که امنیت و ثبات در این منطقه تنها از طریق احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور قابل دستیابی است.

5 - اوضاع در ناحیه کاهش تنش ادلب را به طور مفصل مورد بررسی قرار دادند و از گامهایی که به منظور اجرای تفاهم نامه مورخ 17 سپتامبر 2018 (26 شهریور 97) برداشته شده، استقبال کردند و بر عزم خود برای اجرای کامل توافقات برای برقراری ثبات در ادلب شامل گشت های هماهنگی و فعالیت موثر مرکز هماهنگی مشترک ایران، روسیه و ترکیه تأکید کردند.

آنها نگرانی عمیق خود را درباره تلاش های گروه تروریستی تحریر الشام برای افزایش کنترل این منطقه ابراز و بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری به منظور نابودیِ نهاییِ داعش، جبهة النصره و دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌‌های وابسته به القاعده یا داعش و دیگر گروههای تروریستی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی‌ شده‌اند، تأکید مجدد کردند.

آنها همچنین توافق کردند گامهای مشخصی برای کاهش نقض آتش بس در منطقه کاهش تنش ادلب بردارند.

6 - این اعتقاد را بیان داشتند که منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد و بر تعهد خویش برای پیشرفت فرآیند سیاسی راهبری سوری و مدیریت سوری با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد حل شود، تأکید کردند.

7 - رایزنی های مفصل به صورت سه جانبه و نیز با آقای گئیر او پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه، به منظور سرعت بخشیدن به تأسیس هرچه سریعتر کمیته قانون اساسی در تطابق با تصمیمات کنگره گفت وگوی ملی سوری در سوچی انجام دادند و تصمیم گرفتند دور بعدی این رایزنی ها را در ژنو برگزار کنند و بر اعلام آمادگی خود برای کمک به تلاش های نماینده ویژه از جمله برقراری گفت وگوی مؤثر با طرفهای سوری تأکید کردند.

8 - از اجرای موفقیت آمیز رشته عملیات آزادسازی متقابل بازداشت شدگان در نوامبر 2018 (آبان 1397) و فوریه آوریل 2019 ( بهمن و اسفند 98) در چارچوب تلاش های گروه کاری مربوطه استقبال کردند.

این عملیات، دستاورد مهم و بی نظیر فرمت آستانه در اعتمادسازی میان طرفهای سوری و مهیا کردن شرایط لازم برای پیشبرد فرایند سیاسی محسوب می شوند. آنها بر عزم خود برای تلاش های بیشتر گروه کاری تأکید کردند.

9 - بر نیاز به ادامه کمک های انسان دوستانه به تمامی سوری ها در سراسر کشور بدون هیچ پیش شرطی تأکید کردند. آنها از جامعه بین المللی بویژه سازمان ملل متحد و آژانس‌های انسان‌دوستانه آن درخواست کردند کمک خود به سوریه را منطبق با حقوق بشردوستانه بین المللی از طریق تأمین مساعدتهای انسان‌دوستانه بیشتر، اجرای پروژه های بهبودی سریع، از جمله اعاده امکانات زیرساخت های اساسی، تأسیسات عرضه آب و برق، مدارس و بیمارستان‌ها افزایش دهند.

10 - نیاز به ایجاد شرایط و تسهیل بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان داخلی به مناطق اصلی زندگی شان در سوریه و اطمینان از حق بازگشت و حمایت از آنها را برجسته کردند.

در این ارتباط آنها از جامعه بین المللی خواستند تا کمک های مناسب را فراهم سازد.

آنها همچنین بر آمادگی خود برای ادامه تعامل با تمامی طرفهای ذیربط شامل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دیگر آژانس‌های بین المللی تخصصی تأکید کردند.

11 - موضوع افزایش تعداد کشورهای ناظر در چارچوب نشست آستانه را مورد بحث قرارداده و در مورد دعوت از کشورهای همسایه سوریه (عراق و لبنان) برای الحاق به مذاکرات صلح توافق کردند.

12 - نسبت به کمک آقای نورسلطان نظربایف نخستین رییس جمهوری قزاقستان برای آغاز و کار موفقیت آمیز نشست آستانه ادای احترام کردند.

13 - از مقامات قزاقستان برای میزبانی دوازدهمین نشست بین المللی سوریه در چارچوب نشست آستانه در نورسلطان از صمیم قلب قدردانی کردند.

14 - تصمیم گرفتند نشست بعدی بین المللی سوریه در قالب آستانه را در جولای 2019 (تیر - مرداد) برگزار کنند.

در این دور از مذاکرات نمایندگان مسکو، تهران و آنکارا، نماینده دولت دمشق، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و هیأت مخالفان سوریه حضور داشتند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։