Print this page
پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1398 12:00

تیگران سرکیسیان: تحریم‌های غرب باعث توسعه روابط تجاری بین ارمنستان و ایران شده است

تیگران سرکیسیان گفت: تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران با وجود ایجاد محدودیت‌هایی، امکانات جدیدی را برای ارمنستان بوجود آورده و این جمهوری می‌تواند پل ارتباطی بین تهران و اتحادیه اقتصادی اورآسیایی شود.

«آلیک» - دبیرکل کمیسیون مشترک اتحادیه اقتصادی اورآسیایی گفت، تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران با وجود ایجاد محدودیت‌هایی، امکانات جدیدی را برای ارمنستان بوجود آورده و این جمهوری می‌تواند پل ارتباطی بین تهران و اتحادیه اقتصادی اورآسیایی شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، تیگران سرکیسیان نخست وزیر سابق ارمنستان و دبیرکل کمیسیون مشترک اتحادیه اقتصادی اورآسیایی در پایان نشست شورای بین دولتی کشورهای عضو این اتحادیه در ایروان، اعلام کرد که تحریم‌هایی که کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده‌اند، امکانات جدیدی را برای ارمنستان بوجود آورده و این جمهوری اکنون می‌تواند پل ارتباطی بین تهران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیایی شود.

سرکیسیان گفت: «زمانی که ما در حال مذاکره با ایران درباره ایجاد منطقه آزاد تجاری بودیم، تحریم‌های جدید از سوی برخی کشورهای غربی هنوز وجود نداشت. این تحریم‌ها محدودیت‌های خاصی را برای برخی شرکت‌های تجاری بوجود آورده و می‌توانند تاثیر جدی بر توافقات کنونی در زمینه توسعه همکاری‌های تجاری با جمهوری اسلامی بگذارد. در عین حال این تحریم‌ها امکانات تازه‌ای را، به‌خصوص پیش روی ارمنستان، بوجود آورده است تا این جمهوری بتواند از موقعیت ژئوپلیتیکی خود استفاده کرده و پل ارتباطی بین ایران و کشورهای اتحادیه اقتصادی اورآسیایی شود».

به گفته این مقام، ارمنستان می‌تواند امکانات و ابزار مشخصی برای افزایش مبادلات بازرگانی با ایران پیشنهاد دهد.

در حال حاضر بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیایی (روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان) و جمهوری اسلامی ایران، توافقنامه موقت مربوط به ایجاد منطقه آزاد تجاری وجود دارد که با هدف افزایش میزان مبادلات بازرگانی بین طرفین امضاء شده است.

اخبار مرتبط