فا

سیاست

پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1398 12:55

اتحادیه اروپا به آمریکا هشدار داد

اتحادیه اروپا هشدار داد برای محافظت از شرکت هایش در کوبا در برابر اقدام تهدیدآمیز آمریکا، ممکن است علیه واشنگتن دست به دامان سازمان تجارت جهانی شود یا تحریم های تلافی جویانه ای را علیه ایالات متحده اعمال کند.

«آلیک» - اتحادیه اروپا هشدار داد برای محافظت از شرکت هایش در کوبا در برابر اقدام تهدیدآمیز آمریکا، ممکن است علیه واشنگتن دست به دامان سازمان تجارت جهانی شود یا تحریم های تلافی جویانه ای را علیه ایالات متحده اعمال کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز از بروکسل، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به شهروندان آمریکایی اجازه داده است علیه سرمایه گذاران اروپایی در کوبا دادخواست تنظیم کنند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این اقدام آمریکا را تمهیدی یکجانبه و مغایر با قانون بین الملل دانست و گفت که اتحادیه اروپا همه اقدامات مقتضیی در رابطه با این مساله را در پیش می گیرد.

وی یادآورشد که این اقدامات می تواند تنظیم پرونده ای در سازمان تجارت جهانی باشد و یا دست شرکت های اروپایی برای شکایت از آمریکا در دادگاه های اتحادیه اروپا به منظور جبران خسارات وارده به خود را باز گذارد.

موگرینی همچنین با اعلام اینکه از کشورهای دیگر در این زمینه درخواست حمایت می کند، به نام این کشورها اشاره ای نکرد.

براساس این گزارش، شرکت های اروپایی و کانادایی در صنعت گردشگری و بخش های انرژی کوبا سرمایه گذاری کرده اند و تصمیم ترامپ ممکن است روابط این کشورها با آمریکا را متشنج کند.

دولت ترامپ ماه گذشته ممنوعیت شکایت شهروندان آمریکایی از شرکت های خارجی در کوبا را که از املاک توقیفی آمریکایی ها در کوبا استفاده می کنند، لغو کرد.

این تصمیم زمانی اتخاذ شد که آمریکا درصدد تشدید فشار بر هاوانا برای پایان حمایت کوبا از نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا است.

ونزوئلا در روزهای اخیر صحنه یک شبه‌کودتا است و آمریکا به عنوان بازیگر اصلی تحولات اخیر در این کشور، به طور رسمی از تغییر حکومت در کاراکاس حمایت کرده است.

خوان گوایدو رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا از طرفداران خود خواسته است برای براندازی حکومت مادورو به خیابان ها بیایند.

از سویی، رئیس جمهوری ونزوئلا در سخنرانی خود به مناسبت روز کارگر گفت که به زودی روز ملی مذاکره با همه جناح ها، برنامه ریزی برای تغییر و اصلاح اشتباهات را اعلام می کند.

مقام های آمریکایی ضمن حمایت از تظاهرات مخالفان دولت در ونزوئلا، به مادورو هشدار داده اند که همه گزینه ها از جمله حمله نظامی علیه دولت وی روی میز است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։