فا

سیاست

سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 09:46

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ظرفیت تولید اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران چهار برابر شد

بهروز کمالوندی اظهار کرد: اگر اروپایی ها می خواهند ظرفیت تولید در همین محدوده حفظ شود، اقدامات لازم را انجام دهند.

«آلیک» - سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: ظرفیت تولید اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران چهار برابر شد.

بهروز کمالوندی شامگاه دیشب پس از بازدید جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه ها از مجمتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز در نشست خبری گفت: ظرفیت چهار برابری امروز پیامی است برای طرف های مقابل که جمهوری اسلامی ایران با همین سانتریفیوژها تولید خود را می تواند افزایش دهد و با اقداماتی که متخصصین صنعت هسته ای انجام می دهند دیری نخواهد گذشت که از سقف تولید ۳۰۰ کیلو عبور خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: اگر اروپایی ها می خواهند ظرفیت تولید در همین محدوده حفظ شود، اقدامات لازم را انجام دهند.

وی یادآورد شد: ما با روسیه و چین مشکل نداریم و همکاری ها آنها به خوبی پیش می رود اروپایی ها هم می گویند که مخالف تحریم و موافق اجرایی شدن برجام هستند و برای رفع تحریم ها تلاش می کنند اما جمهوری اسلامی به لحاظ عملی باید از منافع برجام بهره مند شود.

وی گفت: ما طی چند هفته از سقف ۳۰۰ کیلو غنی سازی عبور خواهیم کرد.

وی با بیان این که تمرکز ما بر تولید اورانیوم ۳.۶۷ درصدی است، اظهار کرد: تغییرات فنی به آژانس اعلام و ظرفیت تولید ۳.۶۷ درصدی چهار برابر شده است یعنی مقدار باقی مانده تا سقف ۳۰۰ کیلو پر می شود.

کمالوندی درباره میزان غنی سازی گفت: این مساله را دو فاکتور، نیازهای فنی کشور و دستور مقامات مشخص می کند. ما ظرفیت های لازم را داریم و همانطور که رییس سازمان انرژی اتمی گفتند ظرف چهار روز می توانیم غنی سازی ۲۰ درصد را شروع کنیم که این امر نیازمند بررسی در شورای عالی امنیت ملی است.

وی گفت: ما در حال حاضر پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می کنیم ودر قالب برجام تعهد داده ایم که پس از هشت سال آن را تصویب کنیم اما طرف مقابل هم تعهد داده است که در آن زمان باید اعلام کند که تمام فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی کاملا صلح آمیز است.

وی یادآورد شد: ما فعلا در چارچوب مقررات آژانس و ضوابط پادمان و پروتکل اقدامات خود را پیش می بریم.

کمالوندی اظهارکرد: در حال حاضر برنامه ای برای عدم اجرای پروتکل الحاقی نداریم اما ممکن است در گام های بعد در دستور کار قرار گیرد و اگر زمانی مسوولان تصمیم بگیرند که به هر دلیل پروتکل اجرا نشود آن را به آژانس اعلام می کنیم.

وی درپاسخ به سوال دیگری مبنی براین که دو اقدام جمهوری اسلامی درافزایش سقف ۳۰۰ کیلویی اورانیوم غنی شده و ۱۳۰ تن آب سنگین درمسیر همان چیزی است که آمریکایی ها تحریم کردند، گفت: ما سقف ۳۰۰ کیلوگرم و ۱۳۰ تن آب سنگین را به بازارهای بین المللی ارایه نمی کنیم آنچه مورد نظر آمریکا بود این بود که جلو آب سنگین و اورانیوم ما را بگیرد و می خواهد با عدم خرید و فروش این محصولات کار را تعطیل کنیم ولی ما وقتی این محصولات را تولید و انباشت می کنیم خلاف سیاست های آنها حرکت می کنیم.

کمالوندی افزود: جمهوری اسلامی براساس منافع خود و در چارچوب تعهداتش اقدام می کند. دو موضوعی که ابلاغ شده است (سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده و ۱۳۰ تن آب سنگین) بر اساس بند ۲۶ برجام اجرا می شود.

وی با بیان این که توازن در توافق برجام به هم خورده است، اظهار کرد: این حق جمهوری اسلامی است که پس از صبر یک ساله به همه بندهای برجام رجوع کند و بخشی از تعهدات خود را کلا یا جزا اجرا نکند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما هم به طرف های مقابل وهم آژانس اقدامات خود را اعلام کرده ایم و منتظریم ببینیم در مدت ۶۰ روز چه می شود اگر در این مدت راه حلی برای تحریم ها پیدا نشد موضوع غنی سازی بیش از ۳.۶۷ درصد را با بازطراحی راکتور اراک دنبال می کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اقدام ما این حسن را دارد که هیچ کس چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی نمی تواند ایرادی علیه جمهوری اسلامی ایران بگیرد ایران به اندازه کافی صبر کرد و اقداماتش براساس حقوقی است که طبق برجام دارد، نمی شود انتظار داشت که جمهوری اسلامی فقط تعهدات خود را انجام دهد و از مزایای آن بهره مند نشود.

وی یادآور شد: اقدامات ایران درچارچوب برجام است و بنا ندارد از آن بیرون بیاید و قدم های بعدی هم در همین چارچوب خواهد بود کما این که امروز دیدید با مقداری تغییرات فنی ظرفیت تولید اورانیوم ۳.۶۷ را چهاربرابر کردیم.

کمالوندی گفت: اگر قرار باشد ایران سراغ گام های بعدی برود می توان از سانتریفیوژهای ای آر4 و ای آر2م (ar2m و ar4) و که صفحه گذاری شده و نیز سانتریفیوژ آی آر6(ar6)  که فروردین ماه زنجیره ۲۰ تایی آن رونمایی شد استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: با امکاناتی که در بخش های مختلف وجود دارد، امکان دستیابی به اهداف پیش بینی شده حداقل ۱۹۰ هزار سو که مد نظر رهبری است میسر می شود.

کمال وندی تاکید کرد: ظرفیت دستیابی به ۲۷۰ هزار سو در کشور وجود دارد که دانشمندان و متخصصان کشور برنامه آن را تدوین کرده و به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده است.

وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی به دنبال برنامه غیر صلح آمیز نیست، تصریح کرد: ایران در سه سال و نیم گذشته بیشترین بازرسی و دسترسی های تکمیلی را داشته است و گزارش سال ۲۰۱۸ آژانس نشان می دهد که به لحاظ میزان بازرسی ها ایران کشوری است که هیچ کس نمی تواند به فعالیت های آن ایراد بگیرد.

وی اظهار کرد: ظرفیت های موجود نشان دهنده این است که این تواتمندی در کشور وجود دارد که برنامه هایش را با شتاب بیشتری پیش ببرد اما اقدامات ما براساس نیازمان است و برنامه بلند مدت به خوبی پیش می رود.

کمالوندی یادآورد شد: ایران سال ها قبل سوخت راکتور تحقیقاتی را تولید کرد و در سوخت نیروگاهی هم قدم های خوبی بر داشته شده است و حتما در آینده جزو کشورهایی خواهیم بود که ظرفیت ساخت سوخت نیروگاهی را خواهیم داشت.

وی گفت: تکالیفی را که برای سازمان پیش بینی شده است تحقق ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای است که اکنون هزار مگاوات تولید می کنیم، ۲ نیروگاه دیگر هم در دست احداث است که نیروگاه دوم، چهارماه از برنامه پیش بینی شده جلوتر است.

وی خاطر نشان کرد: ظرف ماه های آینده اخبار خوبی از پیشرفت نیروگاهی خواهیم داشت این در حالیست که آمریکایی ها این حوزه را کاملا تحریم کردند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت، آمریکایی ها در اقدام غیر متعارف حتی مرکز نظام ایمنی و یا شرکت تولید رادیو دارو را تحریم کردند هر چند ما در این حوزه تولید کننده و صادر کننده هم هستیم و تحریم ها نمی توانند تاثیرگذار باشند.

کمالوندی افزود: دشمن اعلام می کند که دنبال فشار بر مسائل انسانی نیست اما آنها دروغ می گویند شرکت تولید کننده رادیو دارو را تحریم کردند.

کمالوندی در بخش دیگری از سخنانش گفت؛ باید توجه داشت که آژانس قاضی نیست بلکه ناظر است و فقط مطالب را منتقل می کند. بنابراین آنچه که اتفاق می افتد این است که آژانس اعلام می‌کند که در حال حاضر چقدر آب سنگین تولید شده و یا اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصدی چه میزان است و این بر اساس بند ۲۶ مطابق برجام هست.

وی افزود، بر اساس بند ۲۶ برجام، اگر تعهدات طرف مقابل اجرایی نشود جمهوری اسلامی به صورت کلیً یا جزئی می‌تواند بخشی از تعهداتش را به آژانس اعلام و اجرا نکند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص زمانبندی مهلت ارائه شده از سوی ایران به اروپا اظهار کرد؛ اقدامات ایران بر اساس اطلاعاتی است که وزارت خارجه از اقدامات اروپا ارائه می کند، پس از آن توسط هیئت نظارت و شورای عالی امنیت ملی جمع‌بندی و تصمیم‌گیری می‌شود. آنچه مسلم است این است که ایران تعهدات خود و قدم های خود را بر اساس بند ۲۶ برجام بر می دارد.

وی خاطرنشان کرد؛ در حال حاضر ایران به دو تعهد عمل نمی کند اما آماده است به محض اینکه آنها به وظایفشان عمل کنند به حالت تعلیق بازگردد و دوباره غنی سازی اورانیوم را به زیر ۳۰۰ کیلو و تولید آب سنگین را به ۱۳۰ تن برگرداند و گرنه سراغ ۳.۶۷ درصدی خواهد رفت.

وی افزود، امیدواریم اروپا به صورت مستقیم و غیر مستقیم اعلام ضعف نکند چون در شرایط کنونی آمریکا به همه زور می‌گوید و این چیزی است که هیچ کس در دنیا نمی پسندد.

کمالوندی گفت؛ به رغم فشارهای موجود، ظرفیت‌هایی بالقوه جمهوری اسلامی ایران بی‌نظیر است، طوری که می‌تواند جزو ۱۰ اقتصاد برتر دنیا باشد در عین حال نیاز دارد که فشارها از دوش آن برداشته شود تا بتواند تنفس کند و قابلیت‌هایش را به کار بگیرد و این چیزی است که هم به نفع ایران و هم به نفع منطقه و دنیا می تواند باشد.

وی در مورد اورانیوم مازاد غنی شده و آب سنگین گفت، تولید مازاد، ذخیره می شود و اگر لازم باشد برای سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تاکید کرد، اینکه دوباره سوخت تولید و یا بالای ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شود، تصمیمی در این باره گرفته نشده است. البته یک تصمیم مشخص هست و آن اینکه با تغییرات انجام شده انباشت ما در طول ۶۰ روز قطعاً از ۳۰۰ کیلو عبور می کند.

وی یاد آور شد؛ اگر طرف مقابل اقدامات لازم را انجام دهد به وضعیت قبل برمی‌گردیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آژانس کاملا حساب مواد را در همه جای دنیا دارد اظهار کرد، ایران حتی اگر برجام را کنار بگذارد طبق پروتکل الحاقی نظارت آژانس بر مواد هسته‌ای ادامه یافته و از مواد ما گزارش خواهد داشت.

کمالوندی در پاسخ به اینکه آیا روسیه و چین در این مسیر با ایران همراه خواهند بود؟ گفت با توجه به سیاست‌های تقابلی که آمریکا در مقابل این دو کشور گرفته و روابط بسیار خوب ایران با این دو کشور انتظار این است که حتماً با تهران همکاری کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։