فا

سیاست

شنبه, 11 خرداد 1398 14:26

نوری المالکی با انتقاد شدید از نشست اخیر اعراب: برخی اعراب لجوجانه نقش مثبت ایران در منطقه را نادیده می گیرند

نوری المالکی گفت که بیانیه پایانی اجلاس اعراب چالش‌های خطرناکی که ملت‌های عربی منطقه با آن مواجه هستند، نادیده گرفته و فقط بر حق عربستان سعودی در دفاع از خاکش متمرکز شده و به این صورت به دخالت نظامی سعودی را در کشور یمن مشروعیت بخشیده است.

«آلیک» - فراکسیون دولت قانون در پارلمان عراق به رهبری نوری المالکی نخست وزیر اسبق این کشور در واکنش به بیانیه خصمانه اجلاس اضطراری سران عرب که در مکه مکرمه برگزار شد تاکید کرد که سران عرب با لجاجت تمام، نقش مثبت و حمایت جمهوری اسلامی ایران را از مسئله فلسطین و مسائل ملت های منطقه نادیده گرفتند.

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی امروز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تقدیر از موضع عراق در این اجلاس در مخالفت با هرگونه تنش نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران گفته است که جمهوری اسلامی ایران هر آنچه از حیث سیاسی، اقتصادی و نظامی در دفاع از ملت فلسطین و نیروهای مجاهد فلسطینی داشته، تقدیم کرده است.

وی خاطرنشان ساخته است که بیانیه پایانی اجلاس اعراب چالش‌های خطرناکی که ملت‌های عربی منطقه با آن مواجه هستند، نادیده گرفته و فقط بر حق عربستان سعودی در دفاع از خاکش متمرکز شده و به این صورت به دخالت نظامی سعودی را در کشور یمن مشروعیت بخشیده است.

ائتلاف تحت رهبری المالکی گفته است که بیانیه پایانی اجلاس عربی کوشیده است به تنش آفرینی علیه جمهوری اسلامی ایران بعد منطقه‌ای بخشیده و درگیری علیه این کشور را در برابر انظار عمومی جهان، مشروعیت دهد.

بیانیه از اشاره کم رنگ به مسئله فلسطین در اجلاس اضطراری اعراب ابراز تأسف کرده و گفته است که اشاره ضعیف به مسئله فلسطین در بیانیه پایانی اجلاس مکه، نشان دهنده سستی مواضع اعراب و میزان تسلیم شدن آنها در برابر رژیم صهیونیستی غاصب است.

به گفته ائتلاف دولت قانون، اجلاس مکه انظار افکار عمومی عرب و مسلمانان را از درگیری مقدس شأن با رژیم صهیونیستی به آنچه مقابله با «تهدیدهای ایرانی» می‌نامند، تغییر داده امری که میزان اثرگذاری سعودی‌ها و برخی طرف‌های همسو با آنها را بر تصمیمات جهان عرب نشان می‌دهد.

این تشکل تحت رهبری نوری المالکی بیانیه پایانی اجلاس مکه را دلیلی بر ضعف و شکست تصمیم گیری اعراب دانست و افزود که تصمیم گیری در جهان عرب بیش از اینکه متأثر از منافع دولت‌ها و ملت‌های عربی باشد، ناشی از پاره‌ای کینه‌ها و سرسپردگی‌ها در برابر خواسته‌های خارجی است که بر منطقه مستولی شده و جهت گیری و تاریخ منطقه را می‌خواهد به انحراف بکشاند.

در بیانیه ائتلاف نخست وزیر اسبق عراق خاطرنشان شده است که بیانیه پایانی اجلاس مکه از قبل آماده شده بود و عراق در تدوین آن و مواضع تأسف باری که بیانیه داشت نقشی نداشته است.

بیانیه افزود که زبان تنش آفرینی در بیانیه پایانی علیه جمهوری اسلامی ایران شدید بود و در مقابل بر امنیت عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تاکید شده بود و کاملاً جنایات نیروهای سعودی علیه ملت دوست یمن، نادیده گرفته شده بود.

ائتلاف دولت قانون اضافه کرده است که موضع برهم صالح رئیس جمهوری عراق در مخالفت با هرگونه تعرض و تنش آفرینی نظامی علیه ایران در این اجلاس قابل تقدیر است.

این رهبر سیاسی عراقی تاکید کرده است که ضروری است که منطقه از هرگونه تنش، یا جنگ افروزی که با منافع عرب و مسلمانان سازگار نیست و بزرگترین تهدید بر بافت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ملت‌های منطقه به شمار می‌رود، دور نگه داشته شود.

بیانیه پایانی اجلاس مکه که به اعتقاد کارشناسان و تمامی ناظران، دنباله روی تام اعراب را از سیاست‌های تنش آفرین عربستان سعودی به نمایش می‌گذارد، با انتقادات وسیعی مواجه شده به ویژه که در این بیانیه، مسئله فلسطین کاملاً نادیده گرفته شد تا جایی که برخی رسانه‌ها و صاحب نظران گفتند که فلسطین و قدس شریف در اجلاس مکه به رژیم صهیونیستی و آمریکا فروخته شد.

در همین حال، بسیاری از رهبران عراقی در هفته‌های گذشته با انتقاد از سیاست‌های یکجانبه گرا و تنش زای آمریکا، ضرورت پیگیری راهکارهای مسالمت‌آمیز و قانونی را یادآور شده و همچنین از تلاش بغداد برای کاهش تنش در منطقه و میان آمریکا و ایران خبر دادند.

تکاپوی بیش از پیش رهبران عراقی برای کاهش سطح بحران زایی اخیر آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف کاهش تنش در منطقه و عدم اثرگذاری منفی آن بر امنیت و ثبات کشورها از جمله عراق در حالی است که ظریف وزیر خارجه ایران در ادامه تور منطقه‌ای خود روز یکشنبه در بغداد، برای اولین بار اعلام کرد که تهران پیش از این پیشنهادات مختلفی برای امضای معاهده عدم تعرض با همه کشورهای منطقه خلیج فارس ارائه کرده است که این پیشنهادات همچنان روی میز است.

وی همچنین درگفت و گو با خبرنگار ایرنا در بغداد، درباره پیام ایران برای منطقه و جهان، گفت: پیام و انتخاب ما کاملاً مشخص است، ما علاقمند هستیم در صلح و آرامش و توسعه زندگی کنیم، این انتخاب جمهوری اسلامی ایران است اما این صلح و آرامش و توسعه باید برای همه باشد.

تحولات هفته اخیر در عراق و منطقه نشان می‌دهد، مواضع جمهوری اسلامی ایران و پیام روشن، صلح جویانه و در عین حال مقتدرانه و هشدار دهنده که ظریف طی این جملات از بغداد مخابره کرد، مورد توجه و استقبال در سطح عراق، منطقه و عرصه بین الملل قرار گرفته و آمریکا را بیش از پیش در موضع انزوا قرار داده است.

درهمین حال روز گذشته همزمان با روز جهانی قدس صدها هزار نفر از عراقی‌ها در شهرهای مختلف از جمله بغداد، کربلا، نجف، دیاله، موصل، سلیمانیه با برگزاری تجمع یا راهپیمایی ضمن محکوم کردن سیاست‌های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی و حمایت‌های یکطرفه و مطلق آمریکا از تل آویو و همچنین تنش آفرینی در منطقه و علیه جمهوری اسلامی ایران، بر یکپارچگی مسلمانان و کشورهای منطقه و اهمیت نقش مقاومت اسلامی در این زمینه تاکید کردند.

اخبار مرتبط

 • مالکی: تهدید ایران ناقض قوانین بین‌المللی است؛ ملت ایران تسلیم‌ناپذیر است
  مالکی: تهدید ایران ناقض قوانین بین‌المللی است؛ ملت ایران تسلیم‌ناپذیر است

  نوری المالکی تأکید کرد: رویکرد اعمال زور و تهدید علیه کشور همسایه ایران نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اراده یک کشور مستقل دارای حاکمیت و تعدی آشکار به یک ملت مسلمانِ تسلیم‌ناپذیر است.

 • نوری المالکی و حیدرالعبادی با حضور در محل اقامت رئیس جمهوری با دکتر روحانی دیدار کردند
  نوری المالکی و حیدرالعبادی با حضور در محل اقامت رئیس جمهوری با دکتر روحانی دیدار کردند

  نوری المالکی و حیدر العبادی نخست وزیران اسبق و سابق عراق با حضور در محل اقامت دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با وی دیدار و گفتگو کردند.

 • نگاه - محاسبات اشتباه داعش در عراق
  نگاه - محاسبات اشتباه داعش در عراق

  تصور کنیم اگر داعش بر بغداد مسلط شد، آیا می‌ تواند این شهر را با اکثریت ساکنان شیعی‌ اش اداره کند؟
  دیپلماسی ایرانی: آن چه داعش با کارهای انتحاری اش در عراق انجام می دهد بیش از هر چیز شبیه خلبان های کامیکازی ژاپنی ها است که برای دفاع از خود و تخریب روحیه حریف انجام می دادند. اکنون سوال مهمی که مطرح می شود، این است: بعد از تسلط داعش بر مناطق سنی نشین چه خواهد شد؟

 • واکاوی حمایت ترکیه از «داعش»
  واکاوی حمایت ترکیه از «داعش»

  روزنامه «السفیر» در مقاله‌ ای به قلم محمد نورالدین نوشته است موضع ترکیه درباره «تهاجم داعش» به عراق و همچنین تحرکات آن در سوریه سوال‌ های بسیاری را درباره چرایی حمایت آنکارا از گروه «دولت اسلامی عراق و شام» و «جبهه النصره» و همه گروه ‌های تندرویی که به تازگی در سوریه و سپس در عراق به ظهور پیوسته ‌اند، مطرح می‌ کند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։