فا

سیاست

پنج شنبه, 30 خرداد 1398 10:12

نشست کمیسیون مشترک برجام هفتم تیر ماه در وین برگزار می شود

سید عباس موسوی گفت: نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی کشورهای ایران، آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین هفتم تیر ماه در وین اتریش برگزار می شود.

«آلیک» - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی کشورهای ایران، آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین هفتم تیر ماه در وین اتریش برگزار می شود.

به گزارش ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، سید عباس موسوی خاطر نشان کرد: مطابق با برجام، نشست‌های عادی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی باید به صورت فصلی برگزار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: نشست قبلی این کمیسیون در اسفندماه سال گذشته برگزار شده بود.

روز سه شنبه لارنس نورمن خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا گفت که نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام تا ۱۰ روز آینده برگزار می‌شود، اما هنوز تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است.

در پی تداوم سیاست‌های خصمانه‌آمریکا علیه ایران و کارشکنی این کشور علیه برجام و نیز عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای مندرج در توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران ۱۸ اردیبهشت ماه و در سالروز خروج‌آمریکا از برجام طی بیانیه‌ای از سوی شورای عالی امنیت ملی از کاهش تعهدات برجامی خود خبر داد.

طبق این بیانیه ایران دیگر به محدودیت‌های پیش بینی شده در برجام در خصوص میزان ۱۳۰ تن اورانیوم ۳/‌۶۷ درصد و ۳۰۰ کیلو آب سنگین متعهد نخواهد بود. در عین حال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که برای حفظ توافق هسته‌ای تعهدات خود را کاهش داده و در صورت اقدام عملی شرکای برجام برای حفظ این توافق چندجانبه اقدامات ایران می‌تواند برگشت پذیر باشد.

با این وجود و در پی بی عملی شرکای برجام روز دوشنبه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در اراک اعلام کرد که تولید اورانیوم ایران تا ۱۰ روز آینده (تا ششم تیر ماه) از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

بهروز کمالوندی افزود: تولید اورانیوم ۴ برابر شده و شمارش معکوس برای گذشت از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغاز شده است. وی ادامه داد: از امروز به مدت ۱۰ روز یعنی تا ششم تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهیم کرد.

کمالوندی بیان کرد: به‌ محض اعلام، سرعت غنی‌سازی را سریع‌تر خواهیم کرد.

طی هفته‌های اخیر سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه بر لزوم تشکیل هر چه سریع‌تر کمیسیون مشترک برجام تاکید کرده بود. وی در گفت‌وگویی با اسپوتنیک، اظهار کرد که مسکو بر این عقیده است که نشست کمیسیون مشترک برجام درباره توافق هسته‌ای ایران باید هر چه سریع‌تر تشکیل شود.

ریابکوف در این باره گفت: ما خواهان آن هستیم که این اتفاق هر چه زودتر بیفتد اما کمیته سیاست خارجی اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده این کمیسیون است که مسئولیت مسائل سازمانی را به عهده دارد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։