فا

سیاست

یکشنبه, 02 تیر 1398 14:48

خرازی: ایران در تصمیمات جدید برجامی جدی است

سید کمال خرازی گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از اتمام مهلت ۶۰ روزه گام های جدیدی برمی دارد و مسئولان ایرانی در تصمیمات برجامی خود جدی هستند.

«آلیک» - رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از اتمام مهلت ۶۰ روزه گام های جدیدی برمی دارد و مسئولان ایرانی در تصمیمات برجامی خود جدی هستند.

به گزارش ایرنا، سید کمال خرازی امروز یکشنبه پس از دیدار اندرو موریسون وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس در جمع خبرنگاران درمورد محورهای دیدار امروز خود با این مقام انگلیسی اظهار داشت: سفر وزیر مشاور و معاون وزیر خارجه انگلیس به تهران برای پیگیری روابط دو کشور انجام شده است.

وی افزود: انگلیس در ذهن مردم ایران از یک سابقه بسیار منفی برخوردار است، از جنگ جهانی اول که انگلیسی‌ها با ورود به خاک ایران باعث قحطی بزرگ شدند و پس از آن در قرارداد دارسی، موضوع مونوپولی تنباکو پیش از جنگ جهانی اول و دوم، کودتا علیه دکتر مصدق و حمایت از صدام در جنگ عراق از دلایل این سابقه منفی است که در این دیدار به عنوان دلایل این سابقه توضیح داده شد و باید برای رفع این سابقه گام های جدی از سوی دولت انگلیس برداشته شود.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی درباره اقدامات ایران پس از پایان مهلت ۶۰ روزه هم گفت: در برجام سه کشور اروپایی و انگلیس اقدام جدی انجام ندادند، بنابراین ایران هم براساس متن برجام برخی از تعهدات خود را متوقف می‌کند.

خرازی تصریح کرد: پس از ۶۰ روز گام های بعدی برداشته می‌شود و مسئولان ایرانی در تصمیم خود جدی هستند.

وی ادامه داد: معاون وزیر خارجه انگلیس در دیدار امروز اعلام کرد که به زودی اینستکس اجرایی می‌شود و لندن از برجام حمایت می‌کند اما ما مشکلات خود را با آمریکا داریم.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به پرسش خبرنگار سیاسی ایرنا درباره تعهدات برجامی اروپا و آینده این توافق گفت: باید دید در دو هفته آینده اروپا چه اقداماتی انجام می دهد، اروپایی‌ها باید منابعی را در اینستکس قرار دهند که امکان دادوستد بین ایران و اروپا ایجاد شود.

خرازی تاکید کرد: باید دید آیا اروپا صرفاً وعده می دهد یا گام‌های عملی خود را طی دو هفته باقی مانده تا پایان مهلت تعیین شده برمی‌دارد.

وی با بیان اینکه اروپایی های باید استقلال خود را در برابر فشارهای آمریکا حفظ کنند، اظهار داشت: حتی پولی که ایران برای خرید تانک های «چیفتن» به انگلیسی ها داده بود و دادگاه هم رای به برگرداندن آن مبلغ داده بود؛ از سوی دولت انگلیس برگردانده نشد.

خرازی درباره ماموریت وزیر مشاور انگلیس در سفر به تهران و کاهش تنش ها توضیح داد: در این دیدار به اظهارات وزیر امورخارجه انگلیس درباره تانکرهای منفجر شده در خلیج فارس و انتساب آن به ایران که بدون هیچ گونه تحقیقی و در پیروی از آمریکا گفته شده بود؛ اعتراض کردیم.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: اظهارات و نتیجه گیری های شتاب زده و بدون تحقیق از این دست، به گسترش روابط و کاهش تنش کمکی نخواهد کرد. اگر دولت بریتانیا خواهان کاهش تنش است حداقل از چنین نتیجه گیری های شتاب زده ای پرهیز کند.

خرازی تاکید کرد: ما از ابتدا خواستار کاهش تنش بوده و هستیم. اگر آنها هم خواهان کاهش تنش هستند باید گام هایی بردارند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی درباره سفر وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه هم گفت: باید دید مجموع گفت وگوهای ایشان با مسئولان ایرانی در این سفر چه تغییر و تحولی در رفتار آنها به وجود می آورد. در صورت تغییر رفتار می توان گفت که این سفر به کاهش تنش منجر شده است.

خرازی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر وزیر امور خارجه انگلیس به ایران همگفت: در این باره سخنی گفته نشد و ایشان سفری نخواهند داشت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։