فا

سیاست

دوشنبه, 03 تیر 1398 14:50

موسوی: گام دوم کاهش تعهدات برجامی را محکم‌تر برمی داریم

سید عباس موسوی گفت: تا زمانی که گام عملی و ملموس برای تامین خواسته‌های قانونی ایران در چارچوب برجام برداشته نشود، کاهش تعهدات خود را ادامه می‌دهیم. تا چند روز دیگر هم اگر آنها اقدامی انجام ندهند، گام دوم را محکم‌تر برمی داریم.

«آلیک» - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تا زمانی که گام عملی و ملموس برای تامین خواسته‌های قانونی ایران در چارچوب برجام برداشته نشود، کاهش تعهدات خود را ادامه می‌دهیم. تا چند روز دیگر هم اگر آنها اقدامی انجام ندهند، گام دوم را محکم‌تر برمی داریم.

به گزارش ایرنا، سید عباس موسوی امروز دوشنبه در نشست خبری با اشاره به پیش رو بودن هفته حقوق بشر آمریکایی گفت: این هفته با ترور رهبر معظم انقلاب در ۶ تیر ماه آغاز می‌شود، حادثه هفتم تیر و حمله شیمیایی را داشتیم و در دوازدهم تیر ماه هم هوایپمایی ایران با موشک آمریکایی سرنگون شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: به رغم فشارها و لفاظی‌ها دیپلماسی ادامه دارد و ابتکارات دیپلماتیک چه از سوی ایران و چه از سوی برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای کاهش تنش در منطقه در جریان است.

موسوی با تاکید بر اینکه ما به دنبال افزایش تنش نیستیم و از کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: همه کسانی که به دنبال تنش زدایی هستند، به ریشه و علت وقوع تنش‌ها ارجاع می‌دهیم که بدعهدی و تروریسم اقتصادی است.

این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه درباره پیگیری‌های وزارت امور خارجه پس از تجاوز هوایپمای آمریکایی به ایران تصریح کرد: علاوه بر اقدامات سیاسی و دیپلماتیک، اعتراض و محکوم کردن و احضار سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و احضار کاردار امارات به عنوان کشوری که این پهپاد متجاوز از خاک آنها بلند شده بود، اقدامات حقوقی و دیپلماتیک برای اعتراض و شکایت این اقدام متجاوزکارانه انجام دادیم که مهمترین آن ارسال نامه اعتراض به شورای امنیت بود که در آنجا ثبت شد. امیدواریم طی آن نامه متجاوزین متوجه اشتباه خود بشوند.

موسوی در پاسخ به این سوال که «آیا برجام با روسیه و چین ادامه می‌یابد؟» خاطرنشان کرد: ایران به برجام متعهد است و اقدامات ایران هم در قالب این توافق است و می‌خواهیم از حقوقی که در این توافق برای ایران در نظر گرفته شده، استفاده کنیم.

 

حیات برجام به اجرای تعهدات همه طرف‌های آن بستگی دارد

موسوی گفت: حیات برجام بستگی به اجرای تعهدات توسط همه طرف‌های برجامی است. با خروج غیرقانونی آمریکا، کشورهای باقی مانده متعهد شدند نگذارند این دستاورد بین‌المللی از بین برود ولی با اندک تقلاهای دوستان، دیگران اراده‌ای برای حفظ برجام نشان ندادند و ایران علیرغم میل خود مجبور به عکس‌العمل و کاهش تعهداتش شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر یکی از مقامات روسیه مبنی بر اینکه اگر اروپا خواسته ایران را عملی نکند، روسیه این کار را انجام می‌دهد، هم ابراز داشت: این مسئله هم در قالب تعهدات طرف مقابل است. ما منتظر اروپا نبوده و نخواهیم بود و با کشورهای دوست به صورت دوجانبه در حال رایزنی هستیم و برخی راهکارهای تجاری، مالی و بانکی را تنظیم کرده‌ایم که برخی اعلام شده و برخی در حال انجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر معاون وزیر امور خارجه انگلیس به تهران و ادعای وی درباره نقش ایران در حملات به نفتکش‌ها بیان کرد: ما این شیوه انگلیسی‌ها را غیرسازنده می‌دانیم. موریسون به عنوان معاون جدید برای آشنایی با دیدگاه‌های ایران به تهران سفر کردند. در دیدار با آقای عراقچی که بسیار صریح هم بود، طرفین دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه با صراحت تمامی پرونده‌هایی که ایران با آن درگیر بوده، مطرح و به ایشان ابلاغ کرد.

 

علیرغم اختلافات‌آماده گفت و گو با کشورهای منطقه هستیم

موسوی ادامه دهد: اظهارات ایشان را سازنده نمی‌دانیم و نمی‌پسندیم ولی شاید بتوان گفت انگلیس به خاطر گرفتاری‌های داخلی و مواجه بودن با بحران بی‌دولتی و برگزیت و عدم پشتیبانی اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد با آمریکا بیشتر همراه باشد که سازنده نیست و هرگونه همراهی با این سیاست‌ها غیرقابل قبول است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای وزیر امور خارجه امارات مبنی بر آمادگی کشورش برای مذاکره با ایران یادآور شد: اگر منظورشان مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس است، ایران از مدت‌ها قبل آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کرده و آن را به سود همه کشورها می‌داند و پیشنهاداتی نظیر مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای و پیمان عدم تجاوز را مطرح کرده و آنها هستند که باید تصمیم‌گیری کنند؛ ایران با آغوش باز و علیرغم برخی اختلافات آماده گفت‌وگو با آنها است.

 

ما به هیچ کشوری از جمله اروپایی‌ها بدهکار نیستیم

خبرنگاری از کندی رسیدگی به پرونده اسدالله اسدی پرسید و این سوال را مطرح کرد که چرا ایران در این زمینه اقدام متقابل انجام نمی‌دهد؟ و آیا ایران به اروپا بدهکار است؟ که رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه پاسخ داد: ما به هیچ کشوری از جمله اروپایی‌ها بدهکار نیستیم. پرونده آقای اسدی (دیپمات ایرانی) به صورت جدی هم توسط وزارت امور خارجه و هم در سایر دستگاه‌ها در حال پیگیری است. پرونده وی با پیچیدگی‌های فنی و حقوقی روبه‌رو است. اقدامات متقابل هم انجام شده است. این پرونده سیری خواهد داشت که امیدواریم بی‌گناهی ایشان برای اروپا هم ثابت شود.

 

جنجال برای انجام امور عادی سفارت ایران در لندن را نمی‌پذیریم

موسوی درباره اعتراض همسر نازنین زاغری و تحصن وی در مقابل سفارت ایران در انگلیس گفت: تصمیم‌گیری درباره مجرمان امنیتی با قوه قضاییه و دستگاه‌های ذیربط است. این فرد دوتابعیتی است و ایران دوتابعیتی بودن را قبول نمی‌کند و تابعیت مورد ملاک ما ایرانی بودن است. ما خانم زاغری را ایرانی دانسته و جرم‌شان هم امنیتی است. اقدامات شانتاژگونه به پرونده کمک نمی‌کند و هرگونه جنجال برای انجام امور عادی سفارت‌مان در لندن را نمی‌پذیریم و خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

وی افزود: توصیه ما این است که اگر حرفی است از طریق مجاری قانونی پیگیری شود و سفارت ایران کار خود را ادامه دهد.

 

اعتراف آمریکا در زمینه حمله سایبری می تواند مبنای کار حقوقی ما باشد

موسوی در پاسخ به سوالی دیگر درباره ادعای حمله سایبری به سیستم دفاعی ایران توسط آمریکا، اظهار داشت: من خبر دقیقی ندارم. برخی از رسانه‌های آمریکایی ادعاهایی در این باره داشتند. توانمندی دفاعی ما بالاست و بعید به نظر می‌رسد که آنها توان کار خاصی را داشته باشند. صرف این ادعا، اگر مسائل مطرح شده، رسمی باشد آنها دچار خبط بزرگی شده‌اند که اقدام خلاف حقوق بین‌المللی و قابل پیگیری است. این اعتراف می‌تواند مبنای کار حقوقی ما باشد.

 

اروپایی ها برجام را دوباره بخوانند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه مقامات اروپایی در سفر به تهران چه مسائلی را مطرح می‌کنند؟ آیا در این سفرها تهدیداتی را در زمینه کاهش تعهدات ایران مطرح شده است؟ تصریح کرد: آنچه اروپایی‌ها مطرح می‌کنند با توجه به عملکرد و پیشینه آنها قابل شنیدن نیست و اگر حرفی بزنند همانجا پاسخ قاطع خود را خواهند گرفت.

وی اضافه کرد: اینکه می‌گویند اگر به کاهش تعهداتتان ادامه بدهید چنین و چنان می‌شود، قابل توجه نیست و براساس برجام هم نیست. من به اروپایی‌ها توصیه می‌کنم برجام را دوباره بخوانند. برجام به طرفین اجازه می‌دهد اگر طرفی نقض عهد کند و به تعهداتش پایبند نباشد، طرفین می‌توانند اقداماتی را انجام دهند. برای ایران اگر تعهدی از طرف مقابل ضایع شده، کاهش تعهد یا خروج از برجام پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آنها نمی‌توانند ادعای نقض عهد ایران را داشته باشند، خاطرنشان کرد: ۱۵ گزارش آژانس نشان می‌دهد علیرغم بدعهدی طرف مقابل، ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است؛ اگر ایران ابتدا این کار را انجام می‌داد، این ادعا قابل توجه بود ولی اقدام ایران عکس‌العملی به عدم اجرای تعهدات طرف مقابل بوده است لذا این ادعاها بی‌هیچ وجه قابل قبول نیست.

 

اروپا اقدام نکند، گام دوم را محکم‌تر برمی داریم

موسوی ادامه دهد: تا زمانی که گام عملی و ملموس برداشته نشود و خواسته‌های ایران که بحق و قانونی در چارچوب برجام است، اقدامات کاهش تعهدی خود را ادامه می‌دهیم. تا چند روز دیگر هم اگر آنها اقدامی انجام ندهند، گام دوم را محکم‌تر بر می داریم.

 

کنفرانسی که باعث تشتت در جهان اسلام شود و قدس را بفروشد، شرم‌آور است

سخنگوی وزارت امور خارجه برگزاری نشست منامه درباره معامله قرن را شرم‌آور دانست و افزود: برگزاری کنفرانسی که باعث تشتت در جهان اسلام و فراموشی آرمان فلسطین شود و حقوق مردم فلسطین و قدس را بفروشد، شرم‌آور است. یقین داریم این کنفرانس که صلح در مقابل پول را مطرح می‌کند به جایی نمی‌رسد و محکوم به شکست است.

 

اینستکس صوری ما را راضی نمی کند؛ باید بین حقوق و تکالیف ما تعادل ایجاد شود

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که اگر اروپا در روزهای آینده اولین تراکنش‌های مالی را در قالب اینستکس انجام دهد، ایران گام دوم را اجرایی می کند؟ بیان کرد: ما صراحتاً حق و حقوق خود را اعلام کرده‌ایم. باید بین حقوق و تکالیف ما تعادل ایجاد شود.

وی تاید کرد: اگر تراکنش‌ها و اینستکس صوری باشد، قطعاً ایران را راضی نخواهد کرد. ایران باید به درآمدهای نفتی خود قبل از خروج آمریکا از برجام برگردد که این بستگی دارد به اینکه مبلغی که برای اجرای تهعدشان و معامله در نظر گرفته‌اند، در چه اندازه است و تا چه اندازه خواسته‌های ایران را تامین می‌کند.

 

از وزارت امور خارجه نباید توقع کار اجرایی و اقتصادی داشت

موسوی درباره اقدامات انجام شده توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی یادآور شد: وزارت امور خارجه متولی کارهای اقتصادی نیست؛ معاونت دیپلماسی اقتصادی کارش تسهیل‌کنندگی و هماهنگ‌کنندگی دستگاه‌های اقتصادی است که در خارج از کشور هستند.

وی افزود: وزارت امور خارجه در حال کمک به دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی یا خصوصی است که کارشان با خارج از کشور تسهیل شود. این کار با هماهنگی از طریق سفارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود پس از وزارت امور خارجه نباید توقع کار اجرایی و اقتصادی را داشت.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։