فا

سیاست

چهارشنبه, 05 تیر 1398 12:58

شینزو آبه: سفر به ایران با هدف تحقق صلح و امنیت در منطقه انجام شد

شینزو آبه اعلام کرد که کشورش نقش مهمی در کاهش تنش ها در خاورمیانه دارد و سفر اخیر به ایران با این هدف انجام شد.

«آلیک» - نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که کشورش نقش مهمی در کاهش تنش ها در خاورمیانه دارد و سفر اخیر به ایران با این هدف انجام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن اظهار داشت: ژاپن نقش مهمی در کاهش تنش ها در خاورمیانه ایفا خواهد کرد و سفر به ایران با هدف تحقق صلح و امنیت در منطقه انجام شد. تنش ها در خاورمیانه در خصوص ایران افزایش یافته و برخی کارشناسان می‌گویند درگیری‌های جانبی ممکن است رخ دهد اما قبل از هر چیز باید از درگیری‌های مسلحانه دوری کرد، زیرا صلح و ثبات در خاورمیانه به شکوفایی کل دنیا منجر می‌شود از جمله در ژاپن. می‌خواهم بگویم که ژاپن نقشی مهم در کاهش شدت تنش در منطقه دارد. برای همین این ماه به ایران رفتم.

آبه درباره نتایج سفر به ایران خاطرنشان کرد: آنچه می‌توانم بگویم این است که سفرم برای خاطر صلح و ثبات در منطقه بود. ایران باید نقشی سازنده ایفا کند و از توافق هسته‌ای پیروی کند. در همین خصوص رئیس‌جمهوری حسن روحانی گفت که دنبال جنگ با آمریکا نیست و برای [ساخت] سلاح اتمی تلاش نمی‌کند. علاوه بر این، رهبر ایران [آیت‌الله] علی خامنه‌ای هم گفت که ایران قصد تولید یا در اختیار گرفتن یا استفاده از سلاح اتمی را ندارد.

وی با بیان این مطلب افزود: صلح و ثبات در خاورمیانه از مسائل مهم است، هر چند که در سال‌های اخیر، پیچیده‌تر شده است از جمله مسئله صلح خاورمیانه و وضعیت در سوریه. ژاپن از حیث دین و مذهب و قومیت و تاریخ بی‌طرف است و روابط خوبی با همه کشورهای منطقه خاورمیانه دارد. ما به دلیل وضعیت منحصربه‌فرد خود می‌توانیم با هدف تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه، دیدگاه‌ها را با آمریکا تبادل کنیم.

نخست‌وزیر ژاپن توضیح داد که «مثلا ما با طرح «گذرگاه صلح و شکوفایی» و «کنفرانس همکاری کشورهای شرق آسیا برای توسعه فلسطین» با هدف فراهم کردن حالتی از صلح در خاورمیانه بر اساس راهکار دو دولتی سهیم هستیم. امسال همچنین هشتمین دوره گفتگوی سیاسی عربی- ژاپنی با هدف تقویت تلاش‌های سیاسی در منطقه برگزار خواهد شد.

وی گفت: هر چند کاستن از تنش‌ها مسیر دشواری دارد، اما ژاپن حرکتش برای همکاری با کشورهای مرتبط را با هدف کاستن از شدت تنش‌ها و همچنین تحقق ثبات در خاورمیانه ادامه می‌دهد.

شینزو آبه حادثه برای نفتکش ژاپنی در دریای عمان را «حمله به نفتکش ها» توصیف کرد و گفت: ما این حمله را در نزدیکی تنگه هرمز در سیزدهم ژوئن تهدیدی جدی برای صلح کشورمان و شکوفایی آن می‌دانیم. آن را محکوم می‌کنیم و جمع‌آوری اطلاعات برای ضمانت امنیت دریانوری [امن] با کشورهای مرتبط ادامه می‌دهیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։