فا

سیاست

دوشنبه, 31 تیر 1398 09:28

آبه: روابطمان با ایران دوستانه است

شینزو آبه با بیان اینکه توکیو هنوز درباره طرح آمریکا بر تشکیل ائتلاف بین المللی در تنگه هرمز تصمیمی نگرفته، بر روابط دوستانه کشورش با ایران تاکید کرد.

«آلیک» - نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه توکیو هنوز درباره طرح آمریکا بر تشکیل ائتلاف بین المللی در تنگه هرمز تصمیمی نگرفته، بر روابط دوستانه کشورش با ایران تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، شینزو آبه عصر روز گذشته در سخنرانی زنده در تلویزیون ملی این کشور گفت که توکیو هنوز تصمیم درباره درخواست احتمالی آمریکا در راستای پیوستن به طرح واشنگتن برای تشکیل ائتلاف بین المللی در تضمین امنیت تنگه هرمز نگرفته است.

آبه با بیان اینکه توکیو فعلاً ملاحظات آمریکا در این باره را می شنود، تاکید کرد: ژاپن در حال حاضر روابط دوستانه ای با ایران دارد و به تلاش های دیپلماتیک برای برقراری ثبات در منطقه (خلیج فارس) ادامه می دهد.

نخست وزیر ژاپن همچنین اظهار داشت که قصد دارد با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت وگو کند.

اظهارات آبه در حالی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است این هفته به توکیو سفر کند.

نخست وزیر ژاپن خرداد ماه امسال در سفری سه روزه به تهران با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد؛ سفر او به تهران، نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران در ۴۱ سال گذشته بود.

همچنین پیشتر روزنامه ژاپن تایمز به نقل از مقام های دولتی توکیو گزارش داد که آبه قصد دارد در ماه سپتامبر (شهریور ۱۳۹۸) امسال و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر با روحانی دیدار و گفت وگو کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։