فا

سیاست

یکشنبه, 06 مرداد 1398 10:01

آیین زیارتی «باداراک» نشان وحدت بین ایرانیان است

اسقف گریگور چیفتچیان گفت: حمایت نظام اسلامی از برگزاری مراسم زیارت مسیحیان، نشان‌دهنده آزادی پیروان ادیان در انجام مناسک و آیین‌های مذهبی و وحدت بین ایرانیان است.

«آلیک» - اسقف اعظم خلیفه‌گری ارامنه کل آذربایجان گفت: حمایت نظام اسلامی از برگزاری مراسم زیارت مسیحیان، نشان‌دهنده آزادی پیروان ادیان در انجام مناسک و آیین‌های مذهبی و وحدت بین ایرانیان است.

به گزارش ایرنا، گریگور چیفتچیان روز گذشته در دیدار با مسئولان آذربایجان غربی در حاشیه آیین باداراک افزود: ۶۵ سال است که مسیحیان این آیین را در قره کلیسا با امنیت کامل برگزار می کنند و امروز چشم مسیحیان جهان به این آیین معنوی است.

وی با قدردانی از فراهم کردن زیرساخت ها در قره کلیسا بیان کرد: در سال های اخیر توجه خاصی به این نقطه صورت گرفته و زیرساخت ها در راستای خرسندی مسیحیان حاضر در منطقه فراهم شده است.

وی با بیان اینکه این مکان محل ظهور مسیحیت است، اظهار داشت: این مکان حرمت خاصی در جهان دارد و حمایت دولت و یونسکو سال به سال موجب می شود تا شکوفایی این بنا تداوم داشته باشد.

حسن محمدزاده فرماندار چالدران نیز در این آیین بیان کرد: تدارک لازم برای برگزاری این آیین از ماه ها قبل انجام شده بود و همه مسئولان استانی نقش مهمی در این امر ایفا کرده اند.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد و اسلامی استان نیز در این دیدار با قدردانی از برگزار کنندگان این مراسم گفت: تصاویر شهدای ارمنی نصب شده در ابتدای مسیر قره کلیسا بیانگر تلاش همه مردم برای حفظ تمامیت ارضی کشور است و این روند تداوم خواهد داشت.

آیین باداراک از پنجشنبه هفته گذشته در قره کلیسای چالدران آغاز شده و روز گذشته به پایان رسید.

باداراک یکی از هفت ‌آئین مقدسی است که در تمام فرقه‌های مسیحیت به انجام می‌رسد و ریشه آن به آخرین شامی بر می گردد که مسیح (ع) در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون خورده است.

ارامنه ایران و جهان در این مراسم با اعمالی همچون راز و نیاز به درگاه خداوند، قربانی کردن و غسل تعمید دادن به نوزادان خود در قالب مراسم باداراک یا عشای ربانی این روز را گرامی می دارند.

در این مراسم زائران اعمال خاصی چون روشن کردن شمع، راز و نیاز با خدا، غسل تعمید نوزادان و قربانی کردن گوسفندان را به جای می آورند و با این کار از خداوند بزرگ طلب رحمت و مغفرت گناهان را می کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։