فا

سیاست

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 11:22

امتناع نیوزیلند از پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس

وزیر دفاع نیوزیلند امروز چهارشنبه اعلام کرد که با وجود رایزنی دولت انگلیس برای پیوستن این کشور به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس اما نیوزیلند به خاطر نداشتن امکانات قابل دسترس به این ائتلاف نمی پیوندد.

«آلیک» - وزیر دفاع نیوزیلند امروز چهارشنبه اعلام کرد که با وجود رایزنی دولت انگلیس برای پیوستن این کشور به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس اما نیوزیلند به خاطر نداشتن امکانات قابل دسترس به این ائتلاف نمی پیوندد.

به گزارش ایرنا و به نقل از نیوزیلند هرالد، رون مارک وزیر دفاع نیوزیلند امروز در گفت و گو با خبرنگاران گفت: البته هنوز درخواست رسمی از نیوزیلند برای پیوستن به نیروهای ویژه در خلیج فارس ارائه نشده اما انگلیس دراین زمینه رایزنی هایی داشته است.

این رسانه نیوزیلندی نوشت: تنش ها در منطقه خلیج فارس پس از توقیف دو تانکر نفتی توسط ایران در ماه جولای افزایش یافت و استرالیا در هفته های گذشته درحال بررسی برای درخواست آمریکا در پیوستن به نیروهای واشنگتن در خلیج فارس بوده است.

وی به خبرنگاران گفت که من گفته ام که هر دو ناوچه  نیوزیلند در کانادا درحال ماموریت هستند و ما واقعا هیچ امکانات قابل دسترسی برای این اقدام نداریم.

وزیر دفاع نیوزیلند گفت که این کشور دارای دو ناوچه کلاس کلاس Anzac شامل HMNZS Te Kaha و HMNZS Te Mana است که هردو اکنون در کانادا در ماموریت هستند. علاوه بر این اگر ما امکاناتی هم می داشتیم باید درصورتی که درخواست رسمی برای پیوستن به نیروهای خلیج فارس دریافت می کردیم، این موضوع در کابینه مطرح و نتایج آن اعلام می شد.

این رسانه نیوزیلندی نوشت: ۱۵ تا ۱۶ درصد از نفت خام و ۲۵ تا ۳۵ درصد از نفت پالایش شده استرالیا از طریق تنگه هرمز به این کشور رهسپار می شود.

باوجود تلاش های دولت ترامپ برای ترغیب کشورهای مختلف برای پیوستن به طرح موسوم به ائتلاف دریایی خلیج فارس ؛ تاکنون شمار اندکی از کشورهای مختلف حتی همپیمان آمریکا به این ائتلاف پیوسته اند و بسیاری از کشورهای مهم و تاثیرگذار جهان؛ کاخ سفید را در اجرای این طرح ضدایرانی همراهی نکرده اند.

آمریکا در هفته های اخیر با مطرح کردن طرح ائتلاف دریایی خلیج فارس تلاش کرده است تا به اصطلاح ائتلافی از کشورهای مختلف را برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و بویژه در تنگه هرمز بوجود آورد ؛ اما واکنش سرد و بی اعتنایی کشورهای مختلف به این طرح نشان از عدم موفقیت ایالات متحده در تحقق چنین طرحی است.

طرح موسوم به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس چند هفته ای است که از سوی محافل سیاسی و نظامی ایالات متحده مطرح شده و دولت ترامپ با دعوت از ۶۰ کشور تلاش گسترده ای برای اجرایی کردن این طرح داشته است .

به استثنای رژیم صهیونیستی و کشورهایی نظیر انگلستان، استرالیا و احتمالا کره جنوبی؛ تقریبا عمده کشورهای اروپایی و حتی دوستان و متحدان آمریکا چه در ناتو و چه در شرق آسیا نسبت به این طرح واکنش سردی داشته اند و تمایلی به همراهی با آمریکا در این خصوص از خود نشان نداده اند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։