فا

سیاست

پنج شنبه, 31 مرداد 1398 11:15

نشست سران ایران، روسیه و ترکیه اواخر شهریور برگزار می شود

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن آتش بس در سوریه قرار است در تاریخ ۲۵ شهریور در آنکارا برگزار شود.

«آلیک» - سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن آتش بس در سوریه قرار است در تاریخ ۲۵ شهریور در آنکارا برگزار شود.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری آناتولی، ابراهیم گالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزود: قرار است رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود در خصوص تحولات سوریه تلفنی گفت و گو کند.

پیشتر لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران از برگزاری نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) خبر داده بود.

سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه تاکنون چهار مرتبه در شهرهای سوچی روسیه (آذر ۹۶)، آنکارا (فروردین ۹۷)، تهران (شهریور ۹۷) و سوچی (بهمن ۹۷) گفت ‌و گوهای مشترکی با محوریت مبارزه مشترک با تروریسم منطقه ای و بازگرداندن آرامش، بازگشت آوارگان و برقراری ثبات سیاسی در سوریه داشته اند.

از سوی دیگر مقامات سیاسی سه کشور ایران، روسیه و ترکیه  ازحدود سه سال پیش مذاکراتی موسوم به نشست "آستانه" را برای حل و فصل کامل مسائل سوریه بدون مداخله خارجی در امور داخلی این کشور و با تاکید بر مشارکت طرف های سوری شامل دولت این کشور و گروه های معارض آن برگزار کرده اند.

سیزدهمین دور "نشست آستانه" درباره دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران ۹ ساله سوریه روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۸ در قزاقستان برگزار شد و قرار است چهاردهمین دور آن مهرماه آینده (اکتبر ۲۰۱۹) برگزار شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։