فا

سیاست

پنج شنبه, 31 مرداد 1398 11:17

اتحادیه اروپا خواستار حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ شد

تویوو کلار با تاکید بر رعایت آتش بس در قره باغ، گفت: باکو و ایروان باید مذاکرات لازم برای حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه را در اولویت قرار دهند.

«آلیک» - نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور حل مناقشات در منطقه قفقاز جنوبی با تاکید بر رعایت آتش بس در قره باغ، گفت: باکو و ایروان باید مذاکرات لازم برای حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه را در اولویت قرار دهند.

به گزارش ایرنا، تویوو کلار روز گذشته در گفت و گو با خبرگزاری "آپا " جمهوری آذربایجان افزود: حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ  برای اتحادیه  اروپا همچنان در اولویت می باشد .

وی با اشاره به اینکه طی یکسال اخیر گام های مهمی در روند مذاکرات حل مناقشه قره باغ برداشته شده و دیدار هایی در سطح بالای مقامات جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام گرفته است، گفت: اقدام باکو و ایروان در تابستان سال جاری برای آزاد سازی متقابل گروگان ها قابل تقدیر است  و این چنین  اقدامات می تواند فضای سیاسی مثبت برای پیشرفت در روند صلح ایجاد کند .

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در عین حال از ادامه اوضاع ناپایدار و حساس در منطقه مورد مناقشه قره باغ ابراز تاسف کرد و افزود: تلفات جانی اخیر در این منطقه موجب نگرانی است و طرفین باید با رعایت آتش بس، مذاکرات مسالمت آمیز را ادامه دهند.

کلار بابیان اینکه بیانیه های تهاجمی می تواند به تنش در منطقه دامن بزند و به حوادث غیر قابل کنترل تحرک بخشد، از تلاش ها برای کسب هر چه بیشتر تسلیحات در منطقه  ابراز نگرانی کرد .

وی  آمادگی اتحادیه اروپا برای کمک به  اجرای توافقات حاصله میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرد و گفت: زمان برداشتن گام های برای پیشرفت در روند مذاکرت فرا رسیده است و مسوولان دو کشور نیز باید مردم را برای رسیدن به صلحی پایدار آماده کنند.

وی  در عین حال خاطر نشان کرد که رسیدن به صلح پایدار نیازمند اتخاذ تصمیمات سخت و مصالحه متقابل دارد .

مناقششه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ به درگیری نظامی تبدیل شد .

آمریکا، روسیه و فرانسه از سال ۱۹۹۷ میلادی ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ را بر عهده دارند ولی تلاش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است .

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։