Print this page
سه شنبه, 05 شهریور 1398 11:32

اردوغان: نیروی زمینی ترکیه به زودی وارد شرق فرات می‌شود

رئیس جمهوری ترکیه از ورود قریب الوقوع ارتش این کشور به شرق رودخانه فرات در شمال سوریه خبر داد.

«آلیک» - رئیس جمهوری ترکیه از ورود قریب الوقوع ارتش این کشور به شرق رودخانه فرات در شمال سوریه خبر داد و مدعی شد: آنکارا در مبارزه‌ای که از عراق تا سوریه و از مدیترانه شرقی تا مناطق دیگر گسترش داده‌، موفق خواهد شد.

به گزارش ایرنا و به نقل از آناتولی در روز سه شنبه، رجب طیب اردوغان در مراسم نهصد و چهل و هشتمین سالگرد «پیروزی نبرد ملازگرد» در محوطه پارک ملی ملازگرد در شهر موش، افزود: هیچ منفعت سیاسی یا اقتصادی مانع سخن گفتن ما از حق و حقوق، دفاع از آن و حمایت از بی گناهان و آسیب دیدگان نخواهد شد.

وی یادآورشد: اگر وادار به انجام کاری که خواهان آن نیستیم شویم و بخواهند به اتلاف وقت بپردازند ما کاملا آماده هستیم و برنامه های خود را اجرایی خواهیم کرد و حیله‌های موذیانه مانعی بر سر راه ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نخواهد بود.

اردوغان تصریح کرد: عملیات حفاری و بررسی لرزه‌نگاری ترکیه در دریای مدیترانه نیز به سرعت ادامه دارد و هیچ کس نمی تواند مانع ما شود.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه نیز ترکیه پیشتر از برنامه های این کشور برای پاکسازی شبه نظامیان کُرد از شرق رود فرات خبر داده بود.

آنکارا در هفته های اخیر شمار زیادی از نیروهایش را در مرز سوریه مستقر و تهدید کرد که به نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه حمله خواهد کرد که پس از تهدید ترکیه به حمله، مذاکرات میان آمریکا و آنکارا شروع شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی اعلام کرده بود که نتیجه مذاکرات با آمریکا درباره ایجاد منطقه امن، هرچه باشد، آنکارا در تخریب گذرگاه های متعلق به کردها در شرق سوریه مصمم است.

وی پس از گفت وگو با طرف آمریکایی، گفته بود که، بر سر ایجاد مناطق امن در شمال سوریه به همراه تأسیس یک مرکز عملیات مشترک با آمریکایی ها به توافق رسیده است.

ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُرد موسوم به «ی.پ.گ» شده است.

دولت سوریه نیز با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در انجام عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است.

اخبار مرتبط