فا

سیاست

پنج شنبه, 18 مهر 1398 09:39

موگرینی: اقدام نظامی ترکیه موجب تضعیف ثبات منطقه می‌شود

فدریکا موگرینی با تأکید بر توقف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، اظهار کرد: این اقدام موجب آوارگی بیشتر مردم و تضعیف ثبات در کل منطقه می‌شود.

«آلیک» - فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تأکید بر توقف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، اظهار کرد: این اقدام موجب آوارگی بیشتر مردم و تضعیف ثبات در کل منطقه می‌شود.

به گزارش ایرنا، موگرینی روز گذشته با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا گفت: ما از ترکیه می‌خواهیم که فوراً اقدام نظامی یکجانبه را متوقف کند.

وی افزود: خصومت‌های نظامی تازه در شمال شرق سوریه، ثبات کل منطقه را تضعیف کرده و وضع غیرنظامیان را وخیم‌تر و موجب آوارگی بیشتر خواهد شد.

ترکیه، هدف از حمله به شمال سوریه را که عصر چهارشنبه آغاز شد، ایجاد منطقه حائل برای بازگشت آوارگان سوری اعلام کرده است اما تحلیلگران، هدف اصلی از این اقدام را مقابله با نیروهای کُرد موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» می‌دانند.

ترکیه این یگان‌ها را وابسته به پ.ک.ک و حضور آنها در مرز خود را تهدید قلمداد می‌کند.

موگرینی در ادامه سخنرانی خود، گفت: همانطور که ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد، تردیدی نیست که اتحادیه اروپا هزینه ایجاد زیرساخت برای پذیرش صدها هزار آواره سوری در شمال شرق سوریه را تأمین نخواهد کرد.

وی افزود: اتحادیه اروپا در مناطقی که حقوق جمعیت محلی نادیده گرفته شود یا نقض و وخیم شود، کمک‌هایی برای توسعه و ثبات آن مناطق ارائه نمی‌دهد.

اقدام ترکیه در تهاجم به شمال سوریه با مخالفت و محکومیت گسترده جهانی روبرو شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։