فا

سیاست

یکشنبه, 21 مهر 1398 10:42

سفر رئیس مجلس به صربستان با پرواز غیراختصاصی و عادی

علی لاریجانی جهت حضور در یکصدوچهل‌ویکمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه جهانی بین‌المجالس با پرواز غیراختصاصی و عادی به صربستان سفر کرد.

«آلیک» - رئیس مجلس شورای اسلامی جهت حضور در یکصدوچهل‌ویکمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه جهانی بین‌المجالس با پرواز غیراختصاصی و عادی به صربستان سفر کرد.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی صبح امروز یکشنبه به ‌منظور حضور در اجلاس بین‌المجالس جهانی (IPU) عازم بلگراد پایتخت صربستان شد.

بنابر این گزارش، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی، شهرام کوسه غراوی نماینده مردم مینودشت، محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و جلیل مختار نماینده مردم آبادان در این سفر رئیس مجلس را همراهی می‌کنند.

همچنین‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهور و جمعی از نمایندگان با حضور در فرودگاه امام خمینی(ره) لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را بدرقه کردند.

علی لاریجانی علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی این اجلاسیه با روسای پارلمان های کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

اتحادیه بین‌المجالس در سال ۱۸۸۹ تأسیس شد که نخستین نهاد انجمن ثابت برای مذاکرات چندجانبه سیاسی و مختص نمایندگان پارلمان بود اما در ادامه به یک سازمان بین‌المللی برای مجالس کشورهای مختلف تبدیل شد، مجالس ملی ۱۷۸ کشور عضو آی پی یو هستند و ۱۲ مجمع پارلمانی منطقه‌ای اعضای وابسته به شمار می‌آیند، این نهاد یک عضو ناظر ثابت در مجمع عمومی سازمان ملل دارد.

 

رئیس مجلس پیش از سفر به صربستان بیان کرد؛ بین‌المجالس، فرصت گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای

رئیس مجلس، اتحادیه بین المجالس جهانی را فرصتی برای گفتگو در زمینه مشکلات منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه دانست.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی پیش از سفر به صربستان گفت: نشست اتحادیه بین المجالس جهانی فرصتی است که با روسای پارلمان‌ها در زمینه‌های گوناگون از جمله مشکلات منطقه‌ای و بین المللی و همکاری دو جانبه در زمینه توسعه گفتگوها و همکاری‌های اقتصادی، صحبت شود.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه این سفر شامل دو بخش است، افزود: بخشی از آن شامل حضور در این اجلاس با شرکت مجموعه مجالس کشورهای جهان و بخش دیگر شامل همکاری‌های دو جانبه پارلمانی کشورمان با صربستان است.

وی ادامه داد: این نشست جزو معدود اجلاس‌هایی است که مجالس جهان دور هم جمع می‌شوند و درباره موضوعات مهم بین المللی تصمیم گیری می‌کنند.

لاریجانی گفت: امور دیگری مربوط به زنان، جوانان و موضوعات گوناگون دیگری نیز هست که همکاران ما در آن جلسات شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: همکاری‌های دو جانبه با کشور صربستان که روابط دوستانه‌ای با ما دارد همیشه مدّ نظر کشور ما بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صربستان در گذشته با ما روابط نزدیک داشت، گفت: پس از تحولات بالکان هم، صربستان روابط خود را با ما حفظ کرد و همچنین در مجامع بین المللی مشارکت نزدیکی با هم داشتیم.

لاریجانی اضافه کرد: از مدت‌ها پیش این بحث بود که مذاکرات درباره همکاری‌های دو کشور به ویژه توسعه همکاری‌های اقتصادی با صربستان را ساماندهی کنیم که بخش دوم کار مربوط به این قلمرو است.

وی گفت: طبعاً در این اجلاس، مجالی است که با روسای پارلمانی کشورهای مختلف گفتگوهایی داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایط فعلی که آمریکایی‌ها موجب به هم ریختگی در روابط بین المللی شدند، گفتگو با مسئولان کشورهای مختلف، هم از جهت روشنگری و هم از جهت همکاری‌های دو جانبه، موضوعیت دارد.

وی افزود: امیدواریم با حضور همکاران و تقسیم کاری که وجود دارد در این زمینه‌ها توفیق حاصل شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։