فا

سیاست

چهارشنبه, 24 مهر 1398 09:30

تأکید ایران و آلمان بر پایان نظامی‌گری در یمن و سوریه

لاریجانی با بیان اینکه ایران از میانجیگری در مسأله یمن استقبال می کند، گفت: مسأله این است که آمریکا تصور می کند هنوز زمان دوشیدن پول از عربستان تمام نشده است.

«آلیک» - رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران از میانجیگری در مسأله یمن استقبال می کند، گفت: مسأله این است که آمریکا تصور می کند هنوز زمان دوشیدن پول از عربستان تمام نشده است.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی و کلاود یاروت نایب‌ رئیس پارلمان آلمان روز گذشته در حاشیه برگزاری یکصد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) در بلگراد دیدار و گفت وگو کردند.

لاریجانی در ابتدای این دیدار گفت: ایران در ارتباط با رفتار ترکیه اعتراض و مخالفت های خود را اعلام کرده است؛ چرا که کشتار و آوارگی را دامن می‌زند و مسائل سوریه را پیچیده تر می کند، اما نباید اجازه داد ماجرای اخیر سوریه عمیق شود.

وی تصریح کرد: نقش اتحادیه اروپا در سوریه نمی تواند صرفاً نصیحت باشد؛ در حالی که شما عادت کرده اید فقط ما را نصیحت کنید و آلمان می تواند نقش قوی‌تری بازی کند اما این گونه نشده است.

رئیس مجلس با بیان اینکه تنشی در خلیج فارس وجود ندارد، افزود: صیانت از خلیج فارس جزو دستورکارهای جمهوری اسلامی ایران است اما مشکل از بازیگران دیگر منطقه است؛ البته پیشنهاد "طرح صلح هرمز" مطرح شده توسط رئیس جمهوری ایران برای حفظ امنیت خلیج فارس است و در این مسیر نیازی به نیروهای خارج از منطقه نیست.

وی بیان کرد: اگر سعودی‌ها راه حل سیاسی را بپذیرند ایران در مسأله یمن میانجیگری خواهد کرد؛ البته آمریکا تصور می کند هنوز دوران دوشیدن پول از عربستان به پایان نرسیده است.

نایب رئیس پارلمان آلمان نیز در این دیدار، با بیان اینکه کشورش عمیقاً نگران مداخله سیاسی ترکیه در سوریه است، گفت: موج جدید مهاجران به سمت اربیل و دیگر شهرهای کردنشین عراق، نگران کننده است.

کلاود یاروت در پاسخ به این پرسش دکتر لاریجانی مبنی بر این که اتحادیه اروپا برای سوریه چه کاری می تواند کند، تصریح کرد: اتحادیه اروپا از روسیه درخواست فشار بر اردوغان را داشته و اینکه به ترکیه اسلحه فروخته نشود، اما اردوغان گفته است چنانچه اروپا در مسأله نظامی‌گری سخت بگیرد، موج آوارگان را به سمت اروپا رها می کند؛ البته ایران می‌تواند در این مسأله کمک رسان باشد.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا و آلمان همه باید مسئولیت پذیر باشیم؛ چرا که این به نفع مردم و دولت هاست؛ لذا باید از فرصت کمیته قانون اساسی استفاده و این کمیته را تقویت کرد تا به گزینه‌های حل و فصل مسأله سوریه برسند.

نایب رئیس پارلمان آلمان با بیان این که کشورش از نقش پاکستان برای مذاکره به منظور رفع اختلاف های میان سعودی‌ها و ایران استقبال می کند، اظهار کرد: وضع انسانی در یمن فاجعه بار است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։