فا

سیاست

چهارشنبه, 24 مهر 1398 09:41

کارن خانلری: حمله ترکیه به کردهای سوریه، ترویج خشونت به نام مبارزه با تروریسم است

کارن خانلری، نماینده ارامنه شمال در مجلس شورای اسلامی درباره حمله نظامیان ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه، می‌گوید: این اقدام، تجاوز به تمامیت ارضی کشور همسایه و از منظر حقوق بین‌الملل تخلف است.

کارن خانلری، نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی درباره حمله نظامیان ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه، به ایرناپلاس می‌گوید: این اقدام تجاوز به تمامیت ارضی کشور همسایه است. البته ترکیه در این خصوص ید طولایی دارد، پیش‌ازاین چندین بار شمال عراق و سوریه را اشغال  کرده و سپس نیروهای نظامی خود را از آن خارج کرده است؛ سال‌هاست شمال قبرس را به‌وسیله نیروهای نظامی خود اشغال و تاکنون آزاد نکرده است. این رفتار از منظر حقوق بین‌الملل تخلف بزرگی است.

وی با اشاره به اینکه رفتار دولت ترکیه چیزی جز دخالت در امور کشورهای دیگر نیست، می‌افزاید: این موضوع نیز ناشی از جهانبینی پان عثمانیستی رژیم کنونی این کشور ناشی می‌شود. از این منظر، این کشور خود را متولی امور داخلی تمامی کشورهایی می‌داند که درگذشته از فتوحات امپراتوری عثمانی بودند. از مکانیسم‌های تروریستی در این کشورها حمایت می‌کند تا به‌واسطه آن، در امور داخلی‌شان دخالت کند؛ این رویکردی است که چند سالی است در سوریه و عراق دنبال می‌کند تا کنترل سیاسی آنها را تحت اختیار بگیرد.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه ترکیه به بهانه ایجاد کمربند امن برای خود و مبارزه با تروریسم، منطقه وسیعی را بمباران و شهروندان آنجا را آواره می‌کند، تصریح می‌کند: این‌یک موضوع حقوق بشری است. البته در تاریخ این کشور سابقه چند نسل‌کشی و اقدام علیه بشریت وجود دارد که انسان را متأسف و متأثر می‌کند. ازاین‌جهت جامعه جهانی باید دست به اقدام فوری بزند، در غیر این صورت کشورهای متجاوز دیگر هم زمینه لازم برای اقدامات مشابه را پیدا می‌کنند.

خانلری با اشاره موضع‌گیری خوب مقام‌های امور خارجه ایران، تأکید می‌کند: باید تلاش کرد تجمیع جهانی ایجاد شود تا از تداوم این وضعیت جلوگیری کند، چراکه سوریه کشور دوست و برادر ماست و باید نسبت به آن حساسیت بیشتری داشت.

وی در واکنش به اینکه برخی فواید اقتصادی ناشی از اشغال این منطقه را دلیل اصلی حمله نظامی ترکیه به کردستان سوریه می‌دانند، می‌گوید: بله. البته توجیه اقتصادی نیز دارد اما به نظر من دلیل اصلی دولت ترکیه مسائل ژئوپلیتیکی است و می‌خواهد جغرافیای سیاسی منطقه را به نفع خودش تغییر دهد و این برای منطقه بسیار ناگوار است. ازآنجایی‌که سوریه همچنان درگیر مسائل داخلی است، به نظر می‌رسد ترکیه در پی بهره‌برداری به نفع خود است.

نماینده ارامنه بابیان اینکه خوشبختانه همه کشورهای منطقه ازجمله کشورهای عربی  این اقدام را محکوم کرده‌اند، تأکید می‌کند: البته معتقدم  نباید به آن اکتفا کرد و کشورها باید اقدامات حقوقی در سطح بین‌المللی را دنبال کنند تا ترکیه ناچار به عقب‌نشینی و بازگشت به مرزهای خود شود.

وی درباره پیامدهای تداوم این وضعیت برای ایران می‌گوید: ترکیه، ایران و روسیه چند سالی است برای پیشبرد روند صبح سوریه، همکاری می‌کنند و حالا یکی از آنها تعهدات خود را زیرا گذاشته است. از آنجایی که منافع ملی کشور دوست ما در میان است باید مقابل چنین تجاوزات و عهدشکنی ها ایستادگی کنیم، چراکه  تداوم این شرایط روند صلح و آرامش منطقه را برهم می‌زند. عمده تلاش‌ها طی سال‌های اخیر در منطقه معطوف به برقراری صلح بوده است و ما نیز برای برچیدن تروریسم از آن جنگیدیم و آن را از پای درآوردیم؛ حال به نظر می‌رسد با از بین رفتن این مکانیسم‌ها اردوغان راساً برای اعمال فشار بر منطقه وارد عمل شده است. ازاین‌جهت باید مقابله کرد، چراکه برای بازسازی و برقراری صلح در سوریه متعهد شده است. آنچه در حال وقوع است ترویج خشونت و توحش سازمان یافته، تحت عنوان مبارزه با تروریسم است.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։