فا

سیاست

دوشنبه, 29 مهر 1398 09:49

ارتش سوریه برای استقرار در شمال شرق، راهی شرق رود فرات شد

یک منبع میدانی سوری شب گذشته به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که ارتش سوریه برای استقرار در حومه استان "الحسکه" در شمال شرق این کشور، راهی منطقه "شرق رود فرات شد.

«آلیک» - یک منبع میدانی سوری شب گذشته به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که ارتش سوریه برای استقرار در حومه استان "الحسکه" در شمال شرق این کشور، راهی منطقه "شرق رود فرات شد.

به گزارش ایرنا، این منبع که خواست نامش فاش نشود، به این خبرگزاری گفت که نیروهای سوریه متشکل از سه تیپ زرهی است.

در همین حال کینو کبرئیل سخنگوی رسمی نیروهای دموکراتیک سوریه در خصوص عقب‌نشینی نیروهای کرد از مرز ترکیه گفت: در چارچوب توافق موقت برای توقف عملیات نظامی اعلام شده از سوی ترکیه و آمریکا، روز گذشته شهر "رأس العین" بصورت کامل  تخلیه شد و ما دیگر هیچ نظامی در این شهر نداریم.

ریدور خلیل یکی از فرماندهان ارشد نیروهای دموکراتیک کرد سوریه نیز تصریح کرد: نیروهای کرد به موجب توافق آتش‌ بس آنکارا و واشنگتن از منطقه مرزی سوریه و ترکیه به طول ۱۲۰ کیلومتر از شهر "رأس العین" تا "تل ابیض" به عمق ۳۰ کیلومتر داخل خاک سوریه، عقب نشینی خواهند کرد.

خلیل اضافه کرد: عقب نشینی پس از آن آغاز خواهد شد که ترکیه به قسد اجازه دهد، نظامیان و غیرنظامیان از شهر "رأس العین" که به گفته وی در محاصره است، خارج شوند.

وی ادامه داد: روز شنبه و با هماهنگی آمریکایی‌ها، بخشی از نیروهای کرد شهر رأس العین را ترک کردند، و امروز اگر تأخیری در روند خارج‌شدن نیروها صورت نگیرد، طرحی برای تکمیل عقب‌نشینی از این منطقه وجود دارد.

 اظهارات نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) پس از آن صورت می گیرد که خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز گذشته گزارش داد، پس از خروج نظامیان کرد از شهر "رأس‌العین" در حومه شمال غربی الحسکه، نظامیان ترکیه‌ای و گروه‌های مسلح متحد آن امروز کنترل این شهر را بدست گرفتند.

آمریکا و ترکیه سرانجام شامگاه پنجشنبه گذشته (۲۵ مهر ماه) برای برقراری آتش‌بس در شمال‌ شرق سوریه به توافق رسیدند.

براساس این توافق، دولت آنکارا موافقت کرد، از پنجشنبه شب، به مدت ۱۲۰ ساعت، حملات خود به شمال شرق سوریه را متوقف کند تا زمینه خروج نیروهای یگان‌های مدافع خلق "ی پ گ" از ۳۲ کیلومتری مرزهای ترکیه فراهم شود و پس از آن، دولت رجب طیب اردوغان آتش‌بس را اعلام می‌کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։