فا

اجتماعی

دوشنبه, 13 آبان 1398 12:13

فرماندار پارس‌آباد: رودخانه ارس آلوده نیست

فرماندار پارس‌آباد مغان گفت: رودخانه ارس آلوده نیست و هرگونه اظهار نظر در این باره کذب است.

«آلیک» - فرماندار پارس‌آباد مغان گفت: رودخانه ارس آلوده نیست و هرگونه اظهار نظر در این باره کذب است.

علی علایی امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اخیرا در فضای مجازی موضوع آلودگی آب ارس شایعه شده اما پس از بررسی‌های لازم از سوی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هیچ‌گونه آلودگی در این رودخانه مشاهده نشد.

وی درباره تغییر رنگ آب این رودخانه اظهار داشت: دلیل تغییر رنگ این رودخانه ناشی از کم شدن آب و پایین آمدن دمای هوا بوده است.

فرماندار پارس‌آباد مغان بیان کرد: وارد شدن پساب ارمنستان به این رودخانه از سال های قبل مطرح شده و پس از بررسی‌های لازم مشخص شد که ورود پساب به این رودخانه صحت ندارد.

علایی افزود: فعالان فضای مجازی باید قبل از انتشار خبر، صحت و سقم آن را بررسی کرده و پس از تایید نهایی منتشر کنند.

وی اظهار داشت: مردم نگران آلودگی این رودخانه نباشند و شایعات فضای مجازی را باور نکنند.

رودخانه ارس که در زبان ترکی آذربایجانی آراز خوانده می شود از کوه‌های بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه می‌گیرد، در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای می‌پیوندد، سپس مرز مشترک نخجوان را به طول ۱۱ کیلومتر تشکیل می‌دهد.

این رودخانه پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور می‌کند و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهی‌الیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارس‌آباد) وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

این رود هزار و ۷۲ کیلومتر طول دارد و از طولانی‌ترین رودهای داخلی ایران است.

اخبار مرتبط

 • مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌ شرقی: ارمنستان متعهد به رفع کامل ورود آلاینده‌ها به رودخانه ارس شد
  مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌ شرقی: ارمنستان متعهد به رفع کامل ورود آلاینده‌ها به رودخانه ارس شد

  مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌ شرقی از تعهد مقام‌های کشور ارمنستان برای رفع کامل ورود آلاینده‌ها به رودخانه ارس در سه سال آینده خبر داد.

 • رییس جمهور دو قانون مصوب مجلس را ابلاغ کرد
  رییس جمهور دو قانون مصوب مجلس را ابلاغ کرد

  رییس جمهور قانون سخت و زیان آور بودن شغل آتش نشانی و موافقت نامه ایران و ارمنستان برای احداث نیروگاه بر رودخانه ارس را به وزارتخانه های تعاون ونیرو ابلاغ کرد.

 • وجود فلزات سنگین در «رودخانه ارس» محرز شد / تعهد ارمنستان برای اصلاح
  وجود فلزات سنگین در «رودخانه ارس» محرز شد / تعهد ارمنستان برای اصلاح

  مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته وجود فلزات سنگین در رودخانه مرزی ارس محرز شده است.

 • گزارش تصویری مزار شهدای سوم شهریور 1320
  گزارش تصویری مزار شهدای سوم شهریور 1320

  جلفا از نخستین مناطق شمالی ایران است که در ساعت چهار صبح روز سوم شهریور ماه ۱۳۲۰ توسط نیروهای متفقین (ارتش شوروی) مورد تجاوز قرار گرفت.
  ارتش چهل و هفتم روس به سرلشکری نوویکف که بر اساس طرح متفقین از مدت ‌ها پیش در آذربایجان شوروی پیشین (نخجوان) و شهر جلفای آن سوی مرز مستقر شده بود، به قصد ورود به ایران وارد رودخانه ارس شده و عازم عبور از پل آهنی رودخانه شدند.

 • مهاجرت ارمنیان به ایران
  مهاجرت ارمنیان به ایران

  اگر گذری به خطه آذربایجان کنیم، بدون تردید، کلیساهای بسیاری را می ‌بینیم که حاکی از این مسئله است که ارمنیان از دیرباز در ایران می ‌زیستند. همچنین بایستی متذکر شد که پیش از کوچ ارمنیان به ایران در زمان شاه عباس صفوی، بازرگانان ارمنی در شهرهای شیراز و بندرعباس سکنی گزیده و به تجارت اشتغال داشته اند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։