فا

اجتماعی

پنج شنبه, 26 دی 1398 11:06

پیش بینی بازسازی و بهسازی آرامستان‌ها در بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران

حامد مظاهریان با اشاره به قابلیت تبدیل آرامستان ارامنه به مجتمع فرهنگی-گردشگری گفت: لایحه ساماندهی، حفاظت و احیای آرامستان‌های قدیمی دولاب هم اکنون در کمیسیون های تخصصی شورای اسلامی شهر تهران در حال بررسی است و باید در بودجه سال ۹۹ نیز لحاظ شود.

«آلیک» - معاون شهردار تهران با اشاره به قابلیت تبدیل آرامستان ارامنه به مجتمع فرهنگی-گردشگری گفت: لایحه ساماندهی، حفاظت و احیای آرامستان‌های قدیمی دولاب هم اکنون در کمیسیون های تخصصی شورای اسلامی شهر تهران در حال بررسی است و باید در بودجه سال ۹۹ نیز لحاظ شود.

به گزارش ایسنا، حامد مظاهریان به عنوان شهردار شب ضمن بازدید از آرامستان ارامنه در محله دولاب تهران گفت: در این آرامستان مجموعه با ارزشی از کارهای سنگی، فلزکاری و عناصر معماری که به مرور زمان و در طی بیش از یک قرن فراهم آمده است و همچنین به خاک آرمیدن شخصیت‌های برجستة تاریخی، مذهبی، هنری، ادبی، علمی، فرهنگی و... می تواند این مجموعه را به یکی از نقاط گردشگری پایتخت تبدیل کند.

وی از ارجاع لایحه ساماندهی، حفاظت و احیای آرامستان‌های قدیمی دولاب به کمیسیون های تخصصی شورای اسلامی شهر تهران خبر داد و افزود: شهرداری تهران در این لایحه برای احیاء و حفاظت از آرامستان‌های اقوام و مذاهب مختلف واقع در یکی از قدیمی ترین محله های پایتخت، برنامه عملیاتی پیشنهاد داده است.

سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران با بیان اینکه باید برای بازسازی و بهسازی آرامستان ارامنه، بودجه متناسبی پیش بینی و لحاظ شود، افزود: هم اکنون بازدید از این مجموعه برای عموم مردم امکان پذیر نیست و می توان با مرمت این مجموعه و رایزنی های فرهنگی در سطوح مختلف، آرامستان ارامنه را به مجتمع فرهنگی–گردشگری برای بازدید علاقه مندان مبدل ساخت.

مظاهریان، گردشگری را بخش جدایی ناپذیر از خدمات شهری دانست و افزود: پیش بینی این موضوعات در حیطه ماموریت های برنامه‌ریزی و مدیریت شهری در تامین رفاه شهروندان است.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، آرامستان ارامنه (قبرستان دولاب) با مساحتی حدود ۷۵ هزار مترمربع، در ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ در زمره‌ آثار ملی ایران ثبت شده است و قدمت این مجموعه بنا به وجود قدیمی‌ترین سنگ‌های قبرحاضر در محوطه آرامستان، به اواخر دوره قاجاریه باز می‌گردد. این آرامستان از بخش‌های مختلفی چون کلیسای حواری ارمنی، ارتدکس شرقی، کاتولیک رومی، کاتولیک ارمنی، آشوری‌ها و لهستانی تشکیل شده و برخی از مشاهیر برجسته ایرانی و خارجی را در دل خود جای داده است.

اخبار مرتبط

 • آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می شوند
  آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می شوند

  جلسه مستندنگاری و ساماندهی آرامستان های تاریخی دولاب با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، شهردار منطقه ۱۴، رؤسای کلیساهای ارامنه کاتولیک، انجیلی آشوری، ارامنه گریگوری، کاتولیک لاتین و ... برگزار شد.

 • عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد
  عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد

  هنر عکاسی در دوره قاجار به ایران آمد و به تدریج در میان طبقات بالای جامعه، جای خود را باز کرد اما کمتر کسی در میان آنها به فکر عکس گرفتن از مردم و ثبت حقایق جامعه ایرانی در دوره قاجار می‌افتاد.

 • عملیات آبادانی آرامستان ارامنه دولاب
  عملیات آبادانی آرامستان ارامنه دولاب

  به گزارش روابط عمومی شورای خلیفه‌ گری ارامنه تهران، هیئت  امنا آرامستان های ارامنه در مورد فعالیت ها و برنامه های عمرانی این هیئت در آرامستان ارامنه دولاب توضیحاتی را ارائه نموده که به صورت خلاصه در تارنمای خلیفه گری منتشر شده اند.
  از جمله عملیات عمرانی صورت گرفته تأمین آب مورد نیاز آرامستان دولاب با کمک و همکاری شهرداری منطقه 14 می باشد.

 • تور عکاسی از آرامستان ارامنه واقع در منطقه دولاب
  تور عکاسی از آرامستان ارامنه واقع در منطقه دولاب

  جمعه 17 مهر ماه، حدوداً 30 عکاس حرفه ای از آرامستان دولاب ارامنه بازدید کرده و از سنگ قبرها این آرامستان عکسبرداری کردند.
  این آرامستان، یکی از قدیمی ترین آرامستان های ارامنه تهران می باشد که با مساحتی بالغ بر 47 هزار متر مربع در منطقه دولاب تهران واقع است. سنگ قبرهای این آرامستان نقوشی ویژه و معماری منحصر به فردی دارند.

 • دیدار شهردار منطقه 14 تهران و مسئولین خلیفه گری ارمنیان تهران
  دیدار شهردار منطقه 14 تهران و مسئولین خلیفه گری ارمنیان تهران

  با آغاز جشن ها و برنامه های ویژه ایام دهه فجر، مسئولین شورای خلیفه گری تهران پذیرای آقای فرهادی،‌ شهردار منطقه 14 و دکتر میرصادقی، رئیس روابط عمومی شهرداری آن منطقه بودند.
  طرفین ضمن دیدار، در مورد وضعیت بهینه سازی آرامستان قدیمی ارمنیان (دولاب) و همچنین طرح های ارائه شده برای ایجاد و ساخت موزه آرامستان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 • تخلیه‌ نخاله در قبرستان ارمنیان خاور شهر!
  تخلیه‌ نخاله در قبرستان ارمنیان خاور شهر!

  چهارمین کلیسای ساخته شده در تهران که از 40 سال پیش تا کنون مکان تدفین ارمنیان است،‌ مدت زیادی‌ ست که‌ بی‌ توجه مانده و پیگیری‌ های شورای خلیفه‌ گری ارامنه‌ تهران در این زمینه هنوز نتیجه نداده است.
  به گزارش ایسنا، در دور برگردان جاده‌ی خاوران پس از خاورشهر، قامت کلیسایی بلند قد و ایستاده اما در ابعاد بسیار کوچک به چشم می‌ خورد، ‌جایی که اگر قدری بیشتر دقت کنید، سنگ قبرهای ایستاده در اطراف کلیسا، خبر از وجود قبرستانی در آن محدوده می‌ دهند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։