فا

اجتماعی

پنج شنبه, 29 مرداد 1394 11:55

افق - دانشجویان و جوانان انجمن های ارمنیان تهران در همایش "جوان ایرانی، صلح جهانی"

این همایش به همت معاونت ساماندهی امور جوانان و با همکاری سازمان ملل متحد، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی و مرکز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس وبه مناسبت روز بین المللی جوان، در ساختمان همایش های شماره 1 وزارتخانه ورزش برگزار گردید.

آلیک - جمعی از دانشجویان و جوانان انجمن های ارمنیان تهران، با شرکت در همایشی با موضوع «جهان علیه خشونت و افراطی گری» که در روزهای شنبه و یکشنبه 24 و 25 مرداد ماه در سالن همایش های وزارت ورزش برگزار شد شرکت کردند.
این همایش به همت معاونت ساماندهی امور جوانان و با همکاری سازمان ملل متحد، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی و مرکز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس وبه مناسبت روز بین المللی جوان، در ساختمان همایش های شماره 1 وزارتخانه ورزش برگزار گردید.
در این همایش که با سخنرانی حجت ا... علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و آقای گودرزی، وزیر ورزش و جوانان همراه بود، گری لوئیس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، پیام دبیرکل سازمان ملل متحد را به مناسبت روز بین المللی جوان قرائت نمود.
زوریک کاراپتیان، به نمایندگی از گروه شرکت کننده ارمنی متن پیام مکتوب این گروه را قرائت نمود که متن این پیام، طی این شماره از ضمیمه فارسی در اختیار خوانندگان قرار می گیرد.

- ضمن تقدیر از مسئولین و متولیان این همایش با شکوه و ایدۀ بسیار ارزشمند آن یعنی «جهان علیه خشونت و افراطی گری»، که نخستین بارتوسط رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل متحد مطرح شد، می خواهم با چند کلمه ای مصدع اوقات شما عزیزان شوم. انسان متمدن قرن بیست و یکم، علیرغم توسعه و تکامل خود، هنوز نتوانسته کهن ترین مشکل بشر یعنی جنگ و خشونت را که مهمترین نگرانی و دغدغه جوامع انسانی در درازای تاریخ بوده است را مهار کرده و صلح و همزیستی مسالمت آمیز را جایگزین آن نماید. در جهان امروز، پدیده صلح، این هدف و آرمان والای پیامبران الهی، قربانی زیاده خواهی ها و زورگویی های ستمکارانی شده است که هزینه جاه طلبی هایشان از حقوق تضییع شده مردمان ستمدیده پرداخت می گردد.
پایه های نظم کنونی جهان به جای استقرار بر شالوده آزادی و عدالت، که ضامن و پشتوانه گسترش صلح و آرامش می باشد، بر بستر سست و متزلزل مصالح قدرت های بزرگ جهانی، که خود عامل عمیق شدن کینه ها و دشمنی ها می باشد، قرار گرفته است. مادامی که منافع قدرتمندان بر احقاق حقوق ستمدیدگان و برپایی عدالت جهانی ارجح شمرده شوند، دستیابی به صلح پایدار، رویای نامحقق نوع بشر باقی خواهد ماند.
خشونت سازمان یافته و نسل کشی بی سابقه ای را که در اوایل قرن پیشین و در بحبوحه جنگ اول جهانی از جانب حکومت عثمانی دامنگیر ملت ارمنی شد، و اکنون با گذشت یکصد سال از وقوع شوم آن، هنوز اقداماتی با هدف برپایی عدالت در قبال حقوق پایمال شده قربانیان آن، از طرف قدرت های جهانی انجام نشده است، می توان به عنوان نمونه ای عینی و ملموس و بستری تاریخی از بی عدالتی های فراگیر امروز دنیا دانست.
واکنش های ناروا واراده نامکفی جامعه جهانی در قبال مجازات عاملین، برقراری عدالت در قبال اولین نسل کشی قرن بیستم، بی گمان عامل و انگیزه ای قوی برای اقدامات مسببین نسل کشی هایی دیگر از قبیل نسل کشی یونانیان، آشوریان، یهودیان، اکراد و علویان ترکیه، و خشونت های معاصر همچون نسل کشی توتسی های روآندا، مسلمانان میانمار و فلسطینیان نوار غزه بوده است.
معتقدیم که تنها به واسطه اجرای عدالت واقعی است که درب های صلح و آرامش بر روی روابط ملل باز خواهد شد.
جامعه ارمنیان ایران، به عنوان عضوی از خانواده بزرگ ایرانی، که در طول تاریخ پرفراز و نشیب همواره در کنار دیگر هموطنان خود از تلاش و مجاهدت برای صیانت از عزت، استقلال و تمامیت ارضی کشور فروگذار نکرده است، در راستای احقاق حقوق و التیام زخم دیرین مردم ارمنی، انتظاری جز شناسایی رسمی نسل کشی ارمنیان در یکصدمین سالگرد آن واقعه، ندارد.
شناسایی رسمی نسل کشی ارمنیان از جانب جمهوری اسلامی ایران، نظامی که در طی حدود چهار دهه، با اقداماتی عملی و موثر، همواره در کنار مستضعفین بوده و حمایت از حقوق مظلومین در برابر استکبار را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است، قطعا جایگاه، منزلت و آوازه ظلم ستیزی او را در بین ملل آزاده جهان ارتقا خواهد بخشید.
حضور و اثر بخشی جوانان ارمنی در سنگرهای خطوط مقدم جبهه طی هشت سال دفاع مقدس و در خلال روزهای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایران و فدا کردن جانشان و رسیدن به درجه عالی شهادت در این راه، در کنار برادران مسلمان، زرتشتی، کلیمی و آشوری خود، نشان از سطح بالای همبستگی موجود در جامعه ایرانی است. واقعیتی بی بدیل که ریشه های سترگ در فرهنگ کهن و منش های برخاسته از آموزه های ایران زمین دارد.
همزیستی مسلمانان، زرتشتیان، کلیمیان، آشوریان و ارمنیان ایران، که سده های متمادی است بر پایه احترام متقابل به عقاید و رسوم یکدیگر، در کنار یکدیگر و با هدف تعالی و پیشرفت کشور انجام می گیرد، می تواند گواهی توانا و الگویی حقیقی در خصوص امکان ایجاد جهانی عاری از جنگ و خشونت، توام با احترام متقابل، عدالت و همبستگی بین ملل مختلف باشد.
سعادت دنیوی و اخروی انسان که رسالت همه پیامبران الهی بوده است، تنها در صورت استقرار صلح و آرامش میان انسان ها به وجود خواهد آمد، و دستیابی به این آرمان والای الهی نیز تنها در شرایط برقراری عدالت صورت خواهد گرفت.

جمعی از جوانان و دانشجویان انجمن های ارمنیان ایران

 

در پایان روز اول این نشست، شرکت کنندگان با شرکت در نشست خبری شبکه خبر به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.
یادآور می شود که 12 آگوست هر سال، به پیشنهاد وزرای امور جوانان جهان، به عنوان روز بین المللی جوان انتخاب و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است. به همین مناسبت، در کشورهای مختلف براساس شعاری که هر ساله برای روز بین المللی جوان انتخاب می شود، برنامه های مختلفی به اجرا در می آید.
امسال نیز سازمان ملل متحد، عنوان "مشارکت مدنی جوانان" را انتخاب کرده و بر اقدامات و فعالیت های عام المنفعه و بشردوستانه تشکل های جوانان از قبیل، صلح و محیط زیست و ... تاکید دارد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։