فا

اجتماعی

پنج شنبه, 12 شهریور 1394 12:45

نخستین سمپوزیوم تبادلات فرهنگی ایران و قفقاز در دوران معاصر

به همت مرکز اسناد فرهنگی آسیایی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مرکز مطالعات راهبردی وزارت کشور، اولین سمپوزیوم تبادلات فرهنگی ایران و قفقاز در دوران معاصر در مرکز مطالعات راهبردی وزارت کشور در تاریخ 9 شهریور برگزار گردید.

آلیک - به همت مرکز اسناد فرهنگی آسیایی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مرکز مطالعات راهبردی وزارت کشور، اولین سمپوزیوم تبادلات فرهنگی ایران و قفقاز در دوران معاصر در مرکز مطالعات راهبردی وزارت کشور در تاریخ 9 شهریور برگزار گردید.
در ابتدای جلسه دبیر علمی سمپوزیوم دکتر الهام ملک زاده به تبیین اهداف برگزاری سمپوزیوم پرداخته و گفت: «رسالت مرکز اسناد فرهنگی انجام یک سلسله تحقیقات در حوزه مسائل فرهنگی، قومی و هویتی ملیت ها و کشورهای آسیایی بخش غربی آسیا می باشد، و بدین منظور این سمپوزیوم برگزار گردید».
در ادامه معاونت مرکز، خانم عطائی آشتیانی توضیحاتی در رابطه با مرکز اسناد فرهنگی آسیایی بیان کردند.
ایشان در رابطه با مرکز گفت: «مرکز اسناد فرهنگی آسیا به پیشنهاد کمیته بین الدولی وزرا فرهنگ کشورهای آسیایی در جاکارتا در 1973 بر اساس سیاستهای فرهنگی یونسکو مصوب شد و در سال 1975 توسط کمیسیون ملی یونسکو در دهلی نو مورد تایید و تصویب قرار گرفت. مرکز اسناد فرهنگی آسیا تحت نظر یونسکو در تهران به عنوان یک مرکز بین المللی با اعتبارات مستقل و براساس برنامه های تنظیمی توسط هیئت امنای مرکز تحت نظر وزارت فرهنگ و هنر وقت شروع به فعالیت کرد. امروز این مرکز تحت پوشش وزارت فرهنگ و آموزش عالی قرار گرفته و در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مستقر شده. هدف این مرکز در ایران شناساندن اسناد فرهنگی ملل و اقوام آسیایی به یکدیگر وجهانیان است».
150903f02aسپس هشت سخنران جلسه به ارائه مقالات پرداختند. دکتر سعید جلالی در رابطه با حزب سوسیال دموکرات هنچاکیان و نقش این حزب ارمنی در انقلاب مشروطه ایران، نقش احزاب ارمنیان و یپرم خان توضیحاتی ارائه داد. استاد کاوه بیات به بررسی منازعات فرهنگی قفقاز در دوره معاصر پرداخت. دکتر محمود جنیدی جعفری به تعاملات و تشابهات فرهنگی ایران و ارمنستان پرداخته و روابط فرهنگی ایران-ارمنستان بخصوص بعد از استقلال جمهوری ارمنستان را مورد بررسی قرار داد.
دکتر الهام ملک زاده روابط فرهنگی ایران و قفقاز را به تفضیل بیان کرد.
دکتر گودرز رشتیانی، از ورای اسناد تاریخی، قفقاز عصر صفوی تا قاجار را واکاوی کرد.
آقای سید مهدی حسینی تقی آباد به میراث تاریخی-فرهنگی ایران در قفقاز پرداخته و آنرا به منزله سدی در برابر افراط گرایی منطقه ای دانست.
دکتر محمد نجاری ریخت شناسی قصه های عامیانه مردم قفقاز را به بحث گذاشته و به تشابهات قصه ها و داستانهای مردمی این دیار پرداخت.
سخنران دیگر خانم آنوشیک ملکی، در رابطه با اسناد تاریخی، نسخ خطی و مدارک موجود به زبان های فارسی، پهلوی و ارمنی در "ماتناداران" ایروان پرداخته و مروری بر تبادلات فرهنگی ایران-ارمنستان و همچنین تبادلات فرهنگی دو ملت داشت.
بعد از سخنرانی اساتید، در جلسه پرسش و پاسخ، حضار سئوالاتی در رابطه با مقالات ارائه شده مطرح کردند که با توضیحات مبسوط آنان نخستین سمپوزیوم تبادلات فرهنگی ایران و قفقاز در دوران معاصر به کار خود پایان داد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։