فا

اجتماعی

چهارشنبه, 15 مرداد 1399 12:52

هنریک مجنونیان از پیشگامان محیط زیست ایران در گذشت

هنریک مجنونیان، استاد دانشگاه، فعال محیط زیست و از پیشگامان این رشته، روز گذشته (۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹) در سن ۶۹ سالگی در گذشت.

«آلیک» - هنریک مجنونیان، استاد دانشگاه، فعال محیط زیست و از پیشگامان این رشته، روز گذشته (۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹) در سن ۶۹ سالگی در گذشت.

هنریک مجنونیان در یک خانواده ارمنی در سال ۱۳۳۰، در شهرستان ارومیه، به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسۀ فروغی آن شهرستان به پایان رساند، بلافاصله به دانشکدۀ منابع طبیعی دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۶، با درجۀ کارشناسی ارشد از این دانشکده فارغ التحصیل شد. مجنونیان از سال ۱۳۵۴ به منزلۀ عضو هیئت علمی و استادیار در آموزشکدۀ محیط زیست اشتغال یافت و در کنار تدریس، مدتی طولانی، در سمت کارشناس در سازمان حفاظت محیط زیست، به فعالیت اجرایی پرداخت. او در انتخاب و توسعۀ شبکۀ مناطق حفاظت شدۀ کشور نقشی مؤثر داشته و بسیاری از راهبردها و ابتکارات حفاظت و مدیریت مناطق حفاظت شده و پارک های ملی کشور در سه دهۀ گذشته، به دست وی توسعه یافته اند. کشف و شناسایی بسیاری از مناطق ارزشمند طبیعی ایران، روش های علمی مهار بیابان زایی و حفاظت کوهستان، مدیون مجاهدت‌های بی‌چشمداشت اوست.

مجنونیان در کلیۀ سطوح تحصیلی، از آموزش و تربیت نیروهای اجرایی محیط زیست گرفته تا سطح عالی دانشگاهی، تدریس کرده. بسیاری از دانشجویان وی به مدارج شغلی و تحصیلی بالایی دست یافته اند و در حال حاضر از کارشناسان یا مدرسان کارآزمودۀ سازمان های اجرایی و مراکز آموزشی کشور به شمار می روند. او همچنین در کنار آموزش رسمی در دانشگاه ها از طریق نشر وسیع اطلاعات نظری و تجربیات عملی خود در میان اقشار گوناگون جامعه، به آموزش غیر رسمی نیز پرداخته است.

از وی بیش از ۷۰ عنوان کتاب تخصصی ـ ترویجی، محیط زیست به صورت تألیف یا ترجمه، چاپ و منتشر شده است.

وی جوایز و افتخارات زیادی کسب کرده است که گزیده ای از ان بصورت زیر می باشد:

- برنده جایزه ملی محیط زیست ایران در سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۷

- در سال ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ دو سال پیاپی بعنوان استاد برگزیده سازمان های غیر دولتی

- دو بار معرفی و نامزدی برای دریافت جایزۀ سلطان قابوس یونسکو، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، در سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۹ برای نشر وسیع اطلاعات زیست محیطی و چاپ ۵۴ کتاب در ۳۳ سال خدمت رسمی

- چهرۀ ماندگار سبز ایران در سال ۱۳۸۹

از طرف جامعه ارمنیان ایران در گذشت این استاد گرانقدر را به خانواده محترم آن مرحوم تسلیت عرض می نماییم.

روحش شاد و یادش گرامی.

 

روزنامه آلیک چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹

اخبار مرتبط

 • بررسی موضوعات مربوط به محیط زیست در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با وزیر محیط زیست ارمنستان
  بررسی موضوعات مربوط به محیط زیست در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با وزیر محیط زیست ارمنستان

  سید کاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در این دیدار ضمن تبریک به آرتسویک میناسیان وزیر جدید محیط زیست ارمنستان با اشاره به فعالیت سودمند و موثر میناسیان در سمت پیشین نسبت به موفقیت ایشان در پست وزارت محیط زیست ارمنستان ابراز اطمینان کرد.

 • چشمان زیبایی که برای همیشه بسته شدند
  چشمان زیبایی که برای همیشه بسته شدند

  البرز، دهمین پلنگی است که در 10 ماه اخیر کشته شده است و این یعنی شرمی که دامنگیر ما ایرانیان است در برابر محیط زیست مان.
  صفحه کمپین برای محیط زیست ایران - «البرز»، نام این پلنگ ایرانی است که از دست انسان ها، بسیار رنج کشید و سرانجام سه شنبه شب گذشته، چشمانش را برای همیشه بست تا از دست آدمیان خلاص شود.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։