فا

اجتماعی

شنبه, 12 مهر 1399 14:44

کرونا جان ۱۷۹ نفر دیگر را در ایران گرفت

سیما سادات لاری گفت: با فوت ۱۷۹ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید-۱۹ در کشور به ۲۶ هزار و ۷۴۶ نفر رسید و ۳۰ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

«آلیک» - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۱۷۹ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید-۱۹ در کشور به ۲۶ هزار و ۷۴۶ نفر رسید و ۳۰ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری امروز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۲ مهر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۵۲۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۴۰۱ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۴۶۸ هزار و ۱۱۹ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۹ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۶ هزار و ۷۴۶ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۸۷ هزار و ۶۷۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۱۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۹۵ هزار و ۱۶۱ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی  وزارت بهداشت گفت: پس از خیز اولیه اپیدمی کرونا در اسفند ۹۸ و خیز دوم این همه گیری در تیر ۹۹ از اوایل شهریور نمودار موارد ابتلا و بستری کرونا در استان تهران صعودی شد. شیب صعودی این نمودار نگران کننده است و در صورت تداوم این روند با افزایش موارد مرگ و میر کرونا در هفته های آینده در استان تهران مواجه می شویم.

وی افزود: شهرهای تهران، پیشوا، ری، شمیرانات، شهریار و ورامین در وضعیت قرمز و شهرهای رباط کریم و پاکدشت در این استان در وضعیت هشدار قرار دارند.

لاری گفت: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان تهران ۴۶درصد و کمتر از میانگین کشوری است. میزان استفاده از ماسک توسط مردم این استان نیز در اماکن عمومی ۵۹ درصد، در وسایل نقلیه عمومی ۵۰ درصد، در بین کارمندان ادارات و بانکها ۷۹.۴درصد و در بین شاغلان صنوف و صنایع ۴۵ درصد است که در همه موارد از  میانگین کشوری پایین تر است.

وی افزود: هم اکنون در استان تهران ۴۶۰۶ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در مراکز درمانی بستری هستند که از این تعداد ۹۱۲ نفر به علت شرایط نامناسب بیماری در بخش آی سی یو تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در شرایط فعلی هر گونه ساده انگاری و عادی انگاری بیماری کووید۱۹ سدی در راه مبارزه با این بیماری است و عوارض آن دامنگیر همه مردم می شود. بیماری کووید-۱۹ هنوز هیچ واکسن و داروی درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با آن تطبیق سبک زندگی و عمل به توصیه های بهداشتی است و امیدواریم با رعایت این توصیه ها شاهد توقف روند رو به گسترش اپیدمی این بیماری در کشور باشیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։