فا

اجتماعی

یکشنبه, 26 بهمن 1399 08:56

زالی از شناسایی ۷ مورد کرونای انگلیسی در تهران خبر داد

دکتر زالی از شناسایی ۷ مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران خبر داد و گفت: برغم بروز جهش در ویروس کووید-۱۹، کماکان رعایت پروتکل های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد.

«آلیک» - فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران از شناسایی ۷ مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران خبر داد و گفت: برغم بروز جهش در ویروس کووید-۱۹، کماکان رعایت پروتکل های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد.

به گزارش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی عنوان کرد: کرونا ویروس، ویروس جهش پذیری است و با گذشت حدود یک سال از آغاز شیوع کووید-۱۹ باید در انتظار جهش های متفاوت این ویروس در عرصه جهانی باشیم. بنابراین بروز جهش ویروس انگلیسی و سایر جهش ها، اتفاقی عجیبی نیست و اولین و آخرین جهش هم نخواهد بود.

وی ادامه داد: برخلاف سایر ویروس ها که جهش هایشان برای زیست سازگاری محیطی بیشتر، منجر به کاهش بیماری زایی می شود تاکنون جهش های ثبت شده کووید-۱۹ که واریانت های مهاجم تری را ایجاد کرده، متاسفانه حاکی از افزایش سرایت پذیری است. به هرحال نمونه های کروناویروس ها در برزیل، آفریقای جنوبی، انگلستان، آرژانتین و مکزیک سرشاخه هایی از بروز جهش در عرصه جهانی به شمار می رود.

به گفته زالی، نکته بسیار مهم این است که برغم تمام این جهش های ویروسی، کماکان اصول پروتکل های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد. بنابراین این پروتکل ها تغییر نیافتنی و نیازمند استراتژی سختگیرانه تری در رعایت شیوه نامه ها است.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، افزود: شرایط فعلی ما در تهران به گونه ای نیست که به دی ماه شبیه باشد. افزایش میزان مراجعان سرپایی و بستری، بالا بودن موارد تست مثبت، حاکی از این است که در بهمن ماه گونه متفاوت تری از چرخه ویروس را شاهد هستیم که می تواند نشانه شکل گیری خیز جدید بیماری باشد. اگر خیز چهارم رخ دهد، سرعت سرایت، ابتلا و انتقال به مراتب از امواج قبلی بیشتر خواهد بود.

زالی تصریح کرد: تاکنون فقط ۷ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شدند و فردی که هفته گذشته بر اثر کرونای انگلیسی فوت کرد به بیماری زمینه ای مبتلا بود.

وی اظهار کرد: متاسفانه در طول دو هفته اخیر، اکثر موارد بستری در بیمارستان، اعضای یک خانواده بودند یا مراودات نزدیک خانوادگی داشتند. علاوه بر اینکه هنوز مطالعه متقنی در خصوص اینکه این ویروس جهش یافته تا چه میزان به پروتکل های درمانی پاسخ می دهد، وجود ندارد، باز هم باید تمام استراتژی ها معطوف به پیشگیری باشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։