فا

اجتماعی

پنج شنبه, 30 بهمن 1399 12:05

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت: ایران توانست ویروس کرونا را مهار کند

احمد المنظری گفت: ایران یک نمونه فوق العاده بوده و حتی در اعداد و ارقام نیز گفته شده و دستاوردهای ایران مشخص است و نشان می‌دهد که ایران توانسته ویروس کرونا را مهار کند.

«آلیک» - مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: ایران یک نمونه فوق العاده بوده و حتی در اعداد و ارقام نیز گفته شده و دستاوردهای ایران مشخص است و نشان می‌دهد که ایران توانسته ویروس کرونا را مهار کند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، احمد المنظری امروز پنجشنبه در هجدهمین آیین پویش ره سلامت و مراسم افتتاح پروژه ICERP و تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: ما همواره به دنبال این هستیم که گام‌های جدیدی برای بهبود و پیشرفت برداریم. ویروس کرونا چالش‌های بسیاری داشته که همه بخش‌ها را درگیر کرده است. هم بخش اقتصاد و هم بخش فرهنگ دچار چالش‌هایی شده‌اند، اما بیشترین چالش‌ها در حوزه سلامت اتفاق افتاده است. با این حال فرصت‌هایی نیز در اختیار ما گذاشته شده است. همان طور که گفته شده در پس امور شر، امور خیر نیز نهفته شده است.

وی ادامه داد: ایران توانسته به کشورهای منطقه کمک کند که این نکته قابل توجهی است. هم تعداد نیروها و هم آموزش آنها و هم تجهیزات و هم رفتار آنها کمک کرده که چطور می‌توانیم در چنین شرایط دشواری عمل کنیم.

المنظری گفت: دولت و جامعه و بخش‌های حاکمیتی وارد موضوع کرونا شده و فرآیند پویایی داشته‌اید و همه بخش‌ها اختیار و قدرت داشته و برخی به صورت داوطلبانه وارد شده‌اند. این فرصتی بود که همه اطمینان داشته باشند که همه شرکا می‌توانند با هم کار کنند. در این بخش مساعدت بانک جهانی را نیز داشتیم. بانک جهانی از همه کشورها حمایت می‌کند. این دستگاه‌ها جان انسان‌ها را نجات می‌دهد. این اطمینان را می‌دهم که سازمان جهانی بهداشت در تمام گام‌ها در کنار ایران خواهد بود.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد: در بسیاری از بحث‌ها و نشست‌ها گفتیم که خوش شانس هستیم که شریکی مانند ایران داریم، زیرا ایران عملکرد فوق العاده‌ای در سطح منطقه و حتی جهان داشته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم گفت: ایران اسلامی مظلوم با محرومیت و مظلومیت و قهر و کینه بی‌جا در مقابله با کرونا خود را روی پا نگه داشت و روی پای خود ایستاد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سعید نمکی امروز پنجشنبه در هجدهمین آیین پویش ره سلامت و مراسم افتتاح پروژه ICERP و تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: سالی که گذشت پر از سختی و مشکلات بود. وقتی گزارش حضور ویروس کرونا از ووهان چین را گرفتیم، خود را برای ایستادگی برابر این هجمه سنگین آماده کردیم.

وی افزود: هیات رییسه دانشگاه‌های علوم پزشکی در این ایام شب و روز نداشتند. حمایت‌های زیادی داشتیم. حمایت رهبر معظم انقلاب در هدایت و حمایت و رعایت در زمینه پروتکل‌های بهداشتی، وقت گذاشتن ویژه رییس جمهوری که حداقل هفته‌ای دو روز برای اداره جلسه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا صرف شد، سازمان بسیج که در بسیج ملی در کنار ما بود، نیروهای مسلح و رسانه‌ها همواره وجود داشت.

وی ادامه داد: گرچه وام بانک جهانی اندک بود، اما فتح بابی بود که دنیا بداند جمهوری اسلامی ایران در این سال‌ها که مورد تحریم واقع شده، توانست روی پای خود بایستد و از موج‌ها و طوفان‌ها عبور کند. ایران اسلامی مظلوم با محرومیت و مظلومیت و قهر و کینه بی‌جا، خود را روی پا نگه داشت.

نمکی بیان کرد: وقتی کووید-۱۹ در دنیا مطرح شد، خود را در گردابی دریافتیم. وقتی با سال تحریم مواجه شدیم و قرار شد با دست‌های بسته در این اقیانوس بلا شنا کنیم، با سختی‌ها و تنگناهای فراوانی مواجه شدیم. برای تامین ماسک و گان و مهمات اصلی در دفاع طاقت فرسا در برابر کرونا، به ما اجازه واردات نمی‌دادند، اما در عرض ۵۰ روز از یک واردکننده به یک تولیدکننده و سپس صادرکننده تبدیل شدیم.

وزیر بهداشت گفت: برای واردات دارو نیز ما را آزار دادند و باید هزار راه را طی می‌کردیم. با اینکه به دروغ می‌گفتند راه دارو بسته نیست، برای تهیه دارو بزرگترین مشکلات را برای ما ایجاد کردند و اگر لطف خدا و تلاش همکاران ما نبود، باید در این باتلاق فرو می‌رفتیم و نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه دستاوردی در جمهوری اسلامی ایران به دست آمد.

وی افزود: حتی یک بیمار پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. نه فقط بیمار مبتلا به کرونا، بلکه بیماران غیر کرونا نیز پشت در هیچ بیمارستانی نماندند. در مدت کوتاهی ۲۵۰۰ تخت آی سی یو اضافه کردیم. بعد از اینکه خودمان را در برابر این هجمه آراستیم، سراغ زیرساخت‌های حوزه بهداشت رفتیم که میراث به جا مانده از اندیشمندانی است که سال‌ها به این زیرساخت‌ها پرداخته بودند و بهورزها به جای پرستاران تبدیل به خط مقدم جبهه شدند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: طرح شهید حاج قاسم سلیمانی توانست در عرض ۴۰ روز که دنیا برآورد کرده بود باید روزی ۱۲۰۰ مرگ داشته باشیم، تعداد مرگ‌های ما دو رقمی شد.

نمکی گفت: کمیته‌هایی از پاکیزه‌ترین افراد تشکیل شده و لحظه به لحظه همه چیز را رصد کردند. امروز مسوولان سازمان جهانی بهداشت مشاهده کردند که این دستگاه‌ها در جای جای ایران قرار گرفته است.

عضو کابینه دوازدهم اظهار داشت: آنچه در افتتاح پروژه‌های بانک جهانی دیدیم، گرچه از نظر کمیت کوچک است، اما از نظر کیفیت پرمعنی است و این سیگنال به جهان داده شد که ایران می‌تواند بعد از سال‌ها محرومیت، از این امکانات برخوردار شود و جهان فهمید ایران این وام‌ها را حیف و میل نمی‌کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։