فا

اجتماعی

پنج شنبه, 29 بهمن 1394 12:25

تاکید معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر همکاری ادیان توحیدی در روزگار بحران انسان معاصر

به گزارش ایسنا، نشست صمیمی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیروان ادیان توحیدی شامگاه سه‌ شنبه (27 بهمن‌ ماه) با حضور سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی و نمایندگان جوامع ارمنیان تهران، آشوریان، زرتشتیان و کلیمیان به همت اداره کل مجامع، تشکل‌ ها و فعالیت‌ های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، نشست صمیمی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیروان ادیان توحیدی شامگاه سه‌ شنبه (27 بهمن‌ ماه) با حضور سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی و نمایندگان جوامع ارمنیان تهران، آشوریان، زرتشتیان و کلیمیان به همت اداره کل مجامع، تشکل‌ ها و فعالیت‌ های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این دیدار که به مناسبت سی و هفتیمن سالگرد پیروزی انقلاب ایران برگزار شد ضمن عرض خیر مقدم و اشاره به اشتراکات میان ادیان در ایران عنوان کرد: از آنجایی که همه ما در کشور ایران زندگی می کنیم، مشترکات زیادی با یکدیگر داریم و شادی ها و دردهای مشترکی را تجریه کرده ایم. همگی ما در یک فرهنگ بوده ایم، به یک زبان سخن گفته ایم و می گوییم و ایرانی بودن افتخار ماست. همه ما پیرو یک مرامنامه هستیم و آن دین توحیدی است؛ مبدا مشترک، باور به رستاخیز، ارزش های اخلاقی مشترک و ده ها و صدها نقطه اشتراک دینی دیگر.

معاون امور فرهنگی ارشاد با اشاره به دغدغه های مشترک میان ادیان توحیدی گفت: در روزگاری هستیم که دغدغه های متعددی با یکدیگر داریم. از یک سو جهانی که به مرور از معنویت تهی می شود و انسانی که از معنا خالی تر می شود و اینجاست که ادیان توحیدی باید به جهان و انسان معنای مجددی بدهند. همچنین ارزش های اخلاقی می توانند نجات‌بخش انسان امروزی باشند.

وی افزود: نهاد خانواده نیز به عنوان جوهره وجودی بشر در معرض تهدید است و ادیان توحیدی می توانند نجات بخش آن باشند و به تداوم آن کمک کنند.

صالحی ظهور جریان‌های افراطی در جهان را دیگر دغدغه مشترک میان ادیان توحیدی خواند و گفت: یکی از نکته های مهم این دوره جریان های افراطی دینی است که در هر دینی که فرو می آید، موجب فروپاشی آن دین می شود. ادیان توحیدی می توانند در برابر این جریان های تکفیری و افراطی مبارزه کنند. ریشه ایرانیت و دغدغه های مشترک انسان معاصر ما را بیش از گذشته به هم نزدیک می کند. فضایی که در ایران وجود دارد ماوایی برای این دغدغه‌ های مشترک است.
صالحی در پایان ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم گفت: همزمان با ایام فجر انقلاب اسلامی نشست هایی با موضوع ادیان و حضور نمایندگان اقلیت های مذهبی در کشور برگزار شد و در برخی از آن ها نیز وزیر فرهنگ و ارشاد حضور داشتند. از حضور در ضیافتی که نمایندگان ادیان توحیدی صاحبخانه آن هستند، بسیار خوشحالم و امیدوارم که این نشست ها تداوم پیدا کند.

160218f04aاسقف اعظم سبوه سرکیسیان، رهبر دینی ارمنیان تهران و شمال کشور نیز در این جلسه با اشاره به وجود اشتراکات دینی گسترده میان ادیان توحیدی عنوان کرد: هر چقدر ادیان شناخت بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند، زندگی مسالمت آمیزتری می توانند با یکدیگر داشته باشند. حضور نمایندگان ادیان توحیدی در این مراسم منظره زیبایی از ایران ماست و ایران قرن های متمادی مهد زندگی مسالمت آمیز میان ادیان توحیدی بوده است.

وی افزود: انقلاب اسلامی موجب شد تا ادیان توحیدی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و برای اولین بار حقوق اقلیت های مذهبی در قانون اساسی محترم شمرده شود.

اسقف ارمنیان تهران اظهار کرد: ملت هر چه اراده کند به خواست خود خواهد رسید. 37 سال پیش که انقلاب اسلامی در این کشور به پیروزی رسید، جهان با عداوت و بی تفاوتی به آن نگریست و به همین دلیل جنگ ایران و عراق را بر پا کرد و تحریم های بسیاری را به ایران تحمیل کرد.

وی ادامه داد: در طول این 37 سال به خاطر اینکه مردم ایران به انقلاب خود ایمان داشتند با اراده قوی در برابر تمام مشکلات ایستادگی کردند و من این پیروزی را از سوی نمایندگان ادیان توحیدی به رهبر معظم انقلاب و آقای روحانی تبریک می گویم.

همچنین اردشیر خورشیدیان موبد زرتشتیان در این نشست بیان کرد: ادیان توحیدی اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند. در موضوع دین که هدف آن انسان سازی است تقریبا تمامی ادیان با یکدیگر اتفاق نظر دارند.

وی با اشاره به حضور زرتشتیان در کنار ملت ایران در طول تاریخ گفت: ما به عنوان یکی از اقلیت های مذهبی سال هاست که در کنار سایر مردم ایران زندگی کرده ایم و در راه ایران از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم بود. همواره به این اعتقاد داشته ایم که باید انسانی فکر کرد، ملی کار کرد و با مذهب خودمان که زردشتی است به زندگی ادامه می دهیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։