فا

اجتماعی

یکشنبه, 18 ارديبهشت 1401 12:58

۲۶ ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران در شرایط قرمز

در حالی کیفیت هم‌اکنون هوای پایتخت ۲۰۱ و در شرایط «بسیار ناسالم» است که کیفیت هوا در۲۶ ایستگاه در شرایط «ناسالم برای همه» و قرمزقرار دارد.

«آلیک» - در حالی کیفیت هم‌اکنون هوای پایتخت۲۰۱ و در شرایط «بسیار ناسالم» است که کیفیت هوا در۲۶ ایستگاه در شرایط «ناسالم برای همه» و قرمزقرار دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ایستگاه‌های  سوهانک (منطقه ۱)، شهرداری منطقه ۲، شریف (منطقه ۲)، پاسداران (منطقه ۳)، شهرداری منطقه ۴، پونک (منطقه ۴)، دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴)، ژئوفیزیک (منطقه ۶)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، دانشگاه تهران (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)،  گلبرگ (منطقه ۸)، میدان فتح (منطقه ۹) و شهرداری منطقه ۱۰ در شرایط ناسالم برای همه قراردارد.

این وضعیت کیفی هوا در ایستگاه‌ای شهرداری منطقه ۱۱، میدان امام خمینی (متطق ۱۲)، پیروزی (منطقه ۱۳)، اتوبان محلاتی (منطقه ۱۴)، پارک شکوفه (منطقه ۱۴)،  شهرداری منطقه ۱۵،مسعودیه (منطقه ۱۵)،پارک سلامت (منطقه ۱۷)، شادآباد (منطقه ۱۸)، شهرداری منطقه ۱۹، شهرداری منطقه ۲۱ و  شهرداری منطقه ۲۲ حاکم است.

در ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، شهر ری (منطقه ۲۰)، فرمانداری شهر ری( منطقه ۲۰) و شهرک چشمه (منطقه  ۲۲) کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

امروز ایستگاه میدان امام خمینی (منطقه۱۲) با شاخص ۱۸۸ آلوده‌ترین ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران بوده است.

کیفیت هوا در ایستگاه پارک رازی ( منطقه ۱۱) قابل قبول گزارش نشده ‌است.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول(سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروه‌های حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه‌ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.

 

هواشناسی: چهار هشدار درباره خیزش گرد و خاک صادرکرده‌ بودیم / تداوم آلودگی هوای پایتخت تا فردا

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به صدور چهار هشدار طی روزهای اخیر در زمینه خیزش گرد و خاک در کشور و تهران از تداوم آلودگی هوای پایتخت تا فردا پیش از ظهر (۱۹ اردیبهشت) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: تا فردا قبل از ظهر خیزش گرد و خاک در تهران ادامه دارد اما شرایط شهرهای دیگر متفاوت است. شهرهای واقع در مرکز کشور گرد و خاک ظرف سه روز آینده با این وضعیت جوی مواجه می‌شوند. گردو خاک در شهرهای جنوب غرب و غرب کشور از روز سه شنبه (۲۰ اردیبهشت) دوباره تشدید می‌شود.

ضیاییان درباره این موضوع که استانداری تهران علت تعطیلی دیرهنگام مدارس به علت آلودگی هوا را تاخیر هواشناسی در اطلاع‌رسانی اعلام کرد، تاکید کرد: سازمان هواشناسی طی روزهای اخیر چهار هشدار صادر کرده است؛ یکی ۱۶ اردیبهشت توسط اداره کل هواشناسی تهران صادر شد. روز گذشته نیز این اداره کل هشدار زرد صادر کرد. ستاد مرکزی سازمان هواشناسی نیز اقدام به صدور دو هشدار هواشناسی کرد که یکی در سطح نارنجی و دیگری در سطح زرد بود و این هشدارها در سایت هواشناسی نیز قابل دسترسی است.

وی درباره علت صدور هشدار زردرنگ  - که بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی دارد-  در شرایطی که آلودگی هوای تهران تشدید شده است، گفت: از نظر هواشناسی،  گرد و خاک دید ما تا ۳۵۰۰ را فقط کاهش داده است. در کل کشور مناطقی زیر دید ۲۰۰۰ متر خیلی کم داریم البته در شهر تهران موضوعی که باعث افزایش آلودگی می‌شود، افزوده شدن آلاینده‌ها به هوای تهران است. در نتیجه شاخص کییفیت هوا افزایش پیدا کند والا از نظر «دید» میزان گرد و خاک را در حد هشدار زرد رنگ است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا  تاکید کرد: اگرچه خطاهایی در پیش بینی ممکن است وجود داشته  باشد اما شامل این مورد نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه گرد و خاک تهران هم منشا داخلی و هم منشا خارجی دارد، گفت: بخش زیادی از منشا گرد و خاک پایتخت داخلی و بخشی از منشا آن خارجی است. خیزش گرد و خاک در حال حاضر در برخی استان‌های کشور از دو کانون جداگانه انجام می‌شود؛ یکی از کانون‌های داخلی است که مناطقی از کشور را درگیر کرده است و وزش باد شدید را داریم.

ضیاییان اضافه کرد: از فردا (۱۹ اردیبهشت ماه) کماکان ماندگاری گرد و خاک در اغلب مناطق کشور وجود دارد. از روز سه شنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) استان‌های غربی کشور درگیر گرد و خاک ناشی از منابع خارجی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به تبعات خشکسالی بر افزایش کانون‌های گرد و خاک داخلی توضیح داد: بارش فروردین بسیار کم بود و بیش از ۲۷ درصد امسال کاهش بارش داریم.سال گذشته هم با کمبود بارش مواجه بودیم. این شرایط دست به دست هم داد تا کانون‌های گرد و غبار زیادی در کشور تشکیل شود.

ضیاییان در پایان اظهارکرد: در حال حاضر تقریبا تمام مناطق اطراف شهرها خشک هستند و مراتعی که پیش از این سرسبز بودند، غالبا خشک شده‌اند و می‌توانند موجب ایجاد گرد و خاک شوند ولی یک سری منابعی حجم گرد و خاک زیادتری دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به صالحیه در اطراف تهران اشاره کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։