فا

اجتماعی

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 11:03

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان در گفتگوی دینی اسلام و مسیحیت شرکت کرد

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران صبح روز یکشنبه 5 شهریورماه به همراه کشیش ساهاک خسرویان و کشیش گریگوریس نرسیسیان در پنجمين دور گفت‌وگوی دينی ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شرکت کرد.

«آلیک» - اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران صبح روز یکشنبه 5 شهریورماه به همراه کشیش ساهاک خسرویان و کشیش گریگوریس نرسیسیان در پنجمين دور گفت‌وگوی دينی ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شرکت کرد.

به گزارش روابط عمومی خلیفه گری ارامنه تهران، آیت الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری، اعضای کنفرانس اسقفان سوئیس، حجت الاسلام نواب رئیس دانشگاه مذاهب قم، دکتر زارع دستیار مشاور رئیس جمهوری در امور اقلیت های قومی و دینی، حجت الاسلام محمدی عراقی عضو شورای انقلاب فرهنگی و شخصیت های روحانی و علمی دیگر در این نشست دینی حضور داشتند.

این گفتوگوی دینی با قرائت آیاتی از کتب مقدس آغاز شد. پس از خیر مقدم حجت الاسلام تسخیری مدیر مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دبیر شورای اسقفان سوئیس در سخنانی افراط گرایی دینی و رادیکالیسم را که موجب بروز اختلاف می شود به شدت محکوم کرد.

پس از آن دکتر ابراهیمی ترکمان ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معرفی اعضای ایرانی حاضر در این دور از گفت وگوی دینی تأکید کرد:" امروز ممکن است این سؤال پیش بیاید که چرا ادیان با این همه آموزش، سخنرانی‌ها، گفته‌ها و همایش‌ها هنوز نتوانسته‌اند به صلح پایدار برسند و نتوانسته به پايداري صلح در جامعه كمك كنند."

وی همچنین تأکید کرد انتقال علم و دانش نمی تواند ضامن انتقال ایمان باشد و افزود:" دانشگاه مي‌تواند فنون شعر را ياد بدهد اما هرگز نمي‌تواند نويسنده يا شاعر بپروراند؛ براي شاعر شدن به چيزي از درون خود انسان نياز است كه در اختيار آن دانشگاه و مدرسان آن نيست. امروز با جهاني مواجه‌ هستيم كه به نام خدا صلح را در روی زمين برپا مي‌كنند و گروهي ديگر، علاوه بر خشونت به نام خدا، براي ستاندن جان انسان‌ها تلاش مي‌كنند. پرسش این است که چه اتفاقی افتاده که به این نتیجه رسیده‌اند؟"

وي ضمن بررسی افراط‌گرایی و گسترش گروه‌های تروریستی گفت: " افراطي كساني هستند كه نقش عقل را به حداقل رسانند و در واقع، عقل خود را به كناري وا نهادند و فهم نادرست خود را پيشه كردند و این متأسفانه سبب شده است تا در اين عمر كوتاهي كه داريم نتوانيم با آرامش زندگي كنيم."

اسقف آلن دی رائمی رييس كنفرانس اسقفان سوئيس در سخنرانی خود با اشاره به نسل کشی رواندا تأکید کرد که عاملان آن نمی توانند خود را مسیحی بدانند. وی در ادامه سخنرانی خود با بررسی خشونت هایی که در جهان مسیحیت در نتیجه افراط گرایی و رادیکالیسم بوجود آمده اند، افزود:"در ایمان مسیحیت کلیه ویژگی های لازم برای محترم شمردن انسان موجود است زیرا که خداوند به هیئت انسان در آمد."

آلن دی رائمی با اشاره به صليب كشيده شدن حضرت عيسي مسيح (ع) افزود: "عيسي مسيح (ع) به صليب كشيده شد، شرارت انسان‌ها را مي‌ديد و در جسم و روحش خشونت آنان را دريافت مي‌كرد با این وجود او به انسان ها عشق ورزید و با رستاخیز خود این عشق را به اثبات رساند."

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان که ریاست پنل نخست این گفت و گو تحت عنوان "ریشه های افراط گرایی و رادیکالیسم در جوامع اسلامی و مسیحی" را بر عهده داشت، پس از خیر مقدم، از حاضران در این نشست دعوت کرد تا از نزدیک با آزادی های جامعه مسیحیت و بویژه جامعه ارامنه در ایران آشنا شوند.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران با اشاره به تأكيد عيسي مسيح (ع) بر محبت به يكديگر در جامعه، عشق بی حد و مرز نسبت به یکدیگر را تنها راه علاج افراط گرایی در جوامع دانست.

حجت الاسلام محمدی عراقی سخنران بعدی این بخش به بررسی موضوع رادیکالیسم در اسلام پرداخت و به خشونت و ترور برخاسته از درک ناقص خوارج اشاره کرد.

در این نشست دینی همچنین تفاسیر شخصی از کتب مقدس و تشویق رادیکالیسم از سوی قدرت های بزرگ مورد انتقاد قرار گرفت.

حجت الاسلام محمدی عراقی در سخنرانی خود همچنین به آزادی های اقلیت های دینی و قومی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح شده اند، اشاره کرد.

در ادامه این نشست پدر روبرت سیمونا مدير پژوهشی اقليت‌های مسلمان و مسيحی كنفرانس اسقفان سوئيس اهمیت و همچنین توانایی درک متقابل را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: "تحجر دینی، اختلافات فرهنگی، نژادی و و زبانی موجب به وجود آمدن تضاد می شوند."

دکتر مظفری از دیگر سخنرانان این نشست دینی به تشریح دلایل روانی رادیکالیسم پرداخت.

دکتر خسروپناه نیزدر سخنرانی خود با اشاره به اهمیت نقش عقلانیت، تأکید کرد، عقلانیت می تواند غضب انسان را کنترل کند و انسان برای عمل به وظایف خود نیاز به محبت الهی دارد.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان در پایان این نشست دینی بار دیگر با اشاره به اهمیت عشق و محبت به عنوان عاملی که تفکر انسان را جلا می دهد، تأکید کرد: "محبت، شناخت یکدیگر و همزیستی مسالمت آمیز از عوامل مهم  پیشرفت در مسیر مبارزه با رادیکالیسم و افراط گرایی محسوب می شوند."

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։