فا

اجتماعی

شنبه, 25 شهریور 1396 15:00

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران: هدف امام علی(ع) تشکیل یک حکومت بر پایه عدالت بود

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران با بیان اینکه امام علی(ع) در پی ایجاد یک حکومت جدید بر پایه عدل و عدالت بود که از یک روحیه انقلابی‌گری متعالی سرچشمه گرفته بود گفت: اما این خواسته امام علی(ع) بسیار پرهزینه بود.

«آلیک» - اسقف اعظم ارامنه تهران با بیان اینکه امام علی(ع) در پی ایجاد یک حکومت جدید بر پایه عدل و عدالت بود که از یک روحیه انقلابی‌گری متعالی سرچشمه گرفته بود گفت: اما این خواسته امام علی(ع) بسیار پرهزینه بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، سیبوه سرکیسیان ظهر روز پنجشنبه در دومین کنگره بین‌المللی سیره اهل‌ بیت با محوریت امام علی(ع) که در سالن همایش مدرسه امام کاظم برگزار شد، با اشاره به نقش بی ‌بدیل امام علی(ع) در تاریخ اسلام اظهار داشت: بدون شک ورق زدن صفحات تاریخ نقش برجسته امام علی(ع) را در نفوذ رسوخ اسلام را مشخص می‌کند.

وی با تأکید بر جایگاه ویژه امام علی(ع) در نمای اسلام افزود: پی بردن به حقیقت زندگی و شخصیت وجودی آن حضرت خارج از محدوده درک و شعور بشر عادی است  اما با این‌وجود به معنای واقعی سخن پیرو پیامبر گرامی اسلام بود.

اسقف اعظم ارامنه تهران با اشاره به شخصیت فرامذهبی امام علی(ع) خاطرنشان کرد: امام علی(ع) به هیچ گروه و جناحی وابستگی ندارد و شخصیت ایشان بسیار بالاتر از این است که آن را در قالب یک مذهب و حتی دین محدود کند بلکه او متعلق به تمام بشریت است.

سرکیسیان با اشاره به مجاهدت‌های بالای امام علی(ع) در راه گسترش دامنه اسلام در صدر اسلام تصریح کرد: آن حضرت در زمان پیامبر اکرم(ع) نقش پیش‌آهنگی داشت و در تمام جنگ‌های صدر اسلام نیز حضوری پررنگ داشت.

 وی عنوان کرد: امام علی(ع) فردی بود که بت‌های کعبه را در هم شکست و سوره برائت را برای مردم مکه قرائت کرد که نشان می‌دهد از شخصیتی شجاع و مقتدری در دوران ابتدایی اسلام برخوردار بود.

اسقف اعظم ارامنه تهران با اشاره به حادثه تاریخی غدیر خم ادامه داد: غدیر خم جایگاهی است که پیامبر اکرم(ص) امام علی را به‌عنوان ولی مسلمین جهان انتخاب کرد و در مناسبت‌های مختلف نیز همیشه از جایگاه علمی برتر امام علی(ع) یاد کرده است.

این مسئول با تاکید بر مسئله غصب خلافت نیز گفت: امام علی(ع) در زمینهٔ  فعالیت سیاسی برای حفظ منافع اسلام کناره‌ گیری کرد و با فعالیت‌های علمی خود به ترویج و حفظ دین مبادرت ورزیدند.

سرکیسیان دوران اندک خلافت امام علی(ع) را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: دوران خلافت وی با برخی درگیری‌های سیاسی و اجتماعی همراه بود که در این شرایط هدف عمده امام علی (ع) حفظ یگانگی و وحدت امت اسلامی بود.

وی عدل را ویژگی بارز امام علی(ع) دانست و گفت: نهایت سعی امام علی(ع) بر این بود که جامعه‌ای را پایه‌ریزی کند که اساس حکم رانی  در آن بر پایه عدل و مساوات باشد.

اسقف اعظم ارامنه تهران ادامه داد: امام علی(ع) بیت‌المال را به‌صورت مساوی در بین مردم توزیع می‌کرد که این خود سبب ایجاد اخوت و برادری در بین امت اسلامی می‌گردید.

 وی با تأکید بر روحیه انقلابی گری امام علی(ع) عنوان کرد: امام علی(ع) در پی ایجاد یک حکومت جدید بر پایه عدل و عدالت بود که از یک روحیه انقلابی ‌گری متعالی سرچشمه گرفته بود اما این خواسته امام علی(ع) بسیار پرهزینه بود.

سرکیسیان تأکید کرد:‌ شخصیت امام علی(ع) باید به‌دور از تعصبات فرقه ‌گرایانه بررسی و تحلیل شود و در مطالعه شخصیت وی باید شرایط و دوران سیاسی صدر اسلام را موردتوجه قرار داد.

این مسئول مشکلات پیش روی شیعیان در طول تاریخ را موردتوجه قرارداد و گفت: دوران بنی‌امیه دورانی بود که فشارهای سیاسی علیه شیعیان بیشتر از هر زمان دیگری بود اما در دوران جدید با آشنایی بیشتر جهانیان با مکتب شیعه توازن بین مذاهب اسلام در حال تغییر است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։