فا

اجتماعی

یکشنبه, 24 دی 1396 10:25

یکی از متولیان کلیسای مریم مقدس شیراز: این اثر تاریخی باید بازسازی شود

هرموند هارطونیان، رئیس هیات نمایندگان کلیسای مریم مقدس شیراز گفت: کلیسای مریم مقدس شیراز با 400 سال قدمت در معرض تخریب است و باید بازسازی شود.

«آلیک» - رئیس هیات نمایندگان کلیسای مریم مقدس شیراز گفت: کلیسای مریم مقدس شیراز با 400 سال قدمت در معرض تخریب است و باید بازسازی شود.

هرموند هارطونیان روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در شیراز افزود: این ساختمان قدیمی شرایط خوبی ندارد و در صورت عدم رسیدگی به آن ممکن است حتی با یک زلزله خفیف فرو ریزد.

وی ادامه داد: ‌کلیسای مریم مقدس شیراز در صورت بازسازی و مقاوم سازی می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری به گردشگران داخلی و خارجی معرفی شود.

هارطونیان اظهار داشت: علی رغم پیگیری های انجام شده و قول مساعد مسئولان ذیربط هنوز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نگرفته و جای آن دارد تا با توجه به ارزش تاریخی این مکان مقدس متولیان میراث فرهنگی در این خصوص چاره اندیشی کنند.

نماینده ارامنه شیراز در خلیفه گری جنوب کشور بیان کرد: کلیسای مریم مقدس شیراز در بین کلیساهای موجود در کشور دارای ویژگی های منحصر به فردی است و در صورت تخریب قابل جبران نیست.

هارطونیان بیان کرد: نوع معماری، نقاشی های موجود روی چوب های سقف و همچنین گچ بری های زیبا و ظریف داخل ساختمان حکایت از نبوغ هنرمندان ایرانی در سال های اخیر دارد.

وی ادامه داد:‌ ساختمان اصلی این کلیسا بیش از 400 سال قدمت دارد و در حدود 110 سال قبل بازسازی شده و قسمت های دیگری نیز به آن اضافه شده است.

هارطونیان ادامه داد: محل واقع شدن این کلیسا در بافت قدیم شیراز و در جوار تعدادی از امام زادگان و بقاع متبرکه مربوط به مسلمانان حاکی از این است که از دیرباز مسلمانان و ارامنه در کنار هم با آرامش زندگی می کرده اند.

وی گفت: با توجه به قرار گرفتن این کلیسا در شیراز و در مسیر جاده ابریشم همواره به عنوان مکانی مقدس به ارامنه سایر کشور ها از جمله اروپاییان خدمت رسانی می کرده است.

رئیس هیات نمایندگان کلیسای مریم مقدس شیراز افزود: برای بازسازی و مقاوم سازی این مکان تاریخی حداقل پنج میلیارد ریال اعتبار لازم است که در صورت تامین آن بلافاصله می توان کار مرمت و بازسازی آن را آغاز کرد.

کلیسای مریم مقدس شیراز در محله تاریخی سنگ سیاه شیراز قرار دارد و به شماره 759 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

 • پیروان ادیان توحیدی شیراز با آرمان های شهدا تجدید پیمان کردند
  پیروان ادیان توحیدی شیراز با آرمان های شهدا تجدید پیمان کردند

  نمایندگان کلیمیان، ارمنیان و زرتشتیان ساکن شیراز در آیینی که در نخستین پنجشنبه دهه فجر برگزار شد، به پاسداشت مقام شهدا و خانواده ایثارگران پرداختند.

 • ارمنیان شیراز، کریسمس را فقط در خانه برگزار می کنند
  ارمنیان شیراز، کریسمس را فقط در خانه برگزار می کنند

  هرموند هاروتونیان عنوان کرد: برای جشن‌های میلاد مسیح (ع) و سال نو میلادی نیز مراسمی جمعی برگزار نمی‌کنیم و دیدار سالانه با ارمنیان دیگر نقاط کشور و نیز خلیفه‌گری که سالانه برگزار می‌شد نیز صورت نخواهد گرفت.

 • کلیسای مریم مقدس شیراز نیازمند اعتبار ۵ میلیارد ریالی
  کلیسای مریم مقدس شیراز نیازمند اعتبار ۵ میلیارد ریالی

  به گفته رئیس هیات نمایندگان کلیسای ارامنه شیراز سقف این مجموعه که نقاشی‌های بسیار زیبایی بر آن نقش بسته از جنس چوب است که از وضعیت بهتری نسبت به سایر قسمت‌های این مجموعه برخوردار است، اما ستون‌ها و جداره‌ها از جنس ملاط و گچ است که دچار تخریب و فرسایش شده بگونه‌ای که اگر ستون‌ها و جداره فرو بریزد قطعا سقف نیز متلاشی و آوار خواهد شد.

 • کلیسای ارامنه شیراز نیاز به بازسازی دارد
  کلیسای ارامنه شیراز نیاز به بازسازی دارد

  کلیسای «مریم مقدس» که مربوط به ارامنه شیراز است، این روزها حال و روز خوشی ندارد و در صورت تاخیر در مقاوم سازی یا بازسازی، احتمال فروریختن بخش هایی از این اثر تاریخی وجود دارد.

 • ارامنه، آیین غسل تعمید در شیراز برگزار کردند
  ارامنه، آیین غسل تعمید در شیراز برگزار کردند

  آیین غسل تعمید عیسی مسیح(ع) در یازدهمین روز از آغاز سال جدید میلادی جمعه 21 دی در کلیسای مریم مقدس شیراز با حضور ارامنه برگزار شد.

 • کلیسای چهارصدساله شیراز؛ نیازمند مهربانی
  کلیسای چهارصدساله شیراز؛ نیازمند مهربانی

  کلیسای مریم مقدس شیراز با قدمتی بیش از 400 سال در قلب بافت تاریخی این شهر پرآوازه قراردارد؛ گوشه‌ای از محله ‌سنگ سیاه، با دروازه‌ای بزرگ؛ ساختمانی که اگر نشان صلیب روی درب ها نبود هیچ بیننده‌ای گمان نمی‌کرد اینجا کلیسا باشد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։