فا

اجتماعی

شنبه, 05 آبان 1397 09:51

تاکید بر گسترش روابط علمی و دانشگاهی ایران و ارمنستان

در دیدار رایزن علمی فرهنگی ارمنستان با رییس واحد بین الملل و مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه، طرفین بر توسعه روابط علمی و دانشگاهی دوجانبه تأكید كردند.

«آلیک» - در دیدار رایزن علمی فرهنگی ارمنستان با رییس واحد بین الملل و مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه، طرفین بر توسعه روابط علمی و دانشگاهی دوجانبه تأكید كردند.

به گزارش پایگاه خبری دانشگاه تربیت مدرس، در این دیدار هاکوپیان رایزن علمی ارمنستان در ایران و گریگوریان دبیر سوم سفارت ارمنستان در ایران، دکتر شجاع الساداتی رییس واحد بین الملل، دکتر سعیدی مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی و دکتر ضمیر معاون واحد بین الملل دانشگاه حضور داشتند.

در این نشست ابتدا دکتر سعیدی مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه به معرفی کوتاهی از دانشگاه تربیت مدرس پرداخت.

وی اظهار داشت: یکی از ویژگی های مهم دانشگاه تربیت مدرس این است که دانشگاهی تحصیلات تکمیلی است و فقط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. همچنین این دانشگاه، دانشگاهی جامع است و تمامی رشته ها مانند مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، علوم پزشکی و کشاورزی را دارا می باشد و این امر، امکان تحقیقات میان رشته ای را برای ما فراهم می کند.

وی افزود: از نظر رنکینگ های جهانی بر اساس رتبه بندی لایدن، دانشگاه تربیت مدرس در رتبه 400 در میان دانشگاه های جهان قرار دارد و در میان دانشگاه های جامع ایران نیز رتبه دوم را دارا می باشد.

دکتر سعیدی خاطر نشان کرد: ما حدود 700 عضو هیات علمی داریم که 170 نفر از آنان استاد تمام هستند. همچنین 5300 دانشجوی کارشناسی ارشد و 3500 دانشجوی دکتری در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند و بیش از 30 هزار دانشجو نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

وی در ادامه در خصوص دانشکده های مختلف و پارک علم وفناوری دانشگاه توضیحاتی را عنوان کرد.

در ادامه دکتر شجاع الساداتی تصریح کرد: ایران و ارمنستان دو کشور همسایه و دوست هستند و رابطه عمیق فرهنگی میان دو کشور وجود دارد و ارتباطات ما باید بیشتر و گسترده تر باشد و با توجه به دانشگاه های خوبی که در ارمنستان وجود دارد می توانیم همکاری های زیادی در زمینه برگزاری دوره های مشترک، دعوت از استادان دانشگاه های ارمنستان در ایران به عنوان عضو هیات علمی وابسته، پروژه های تحقیاتی مشترک، پذیرش دانشجویان ارمنستانی در برخی از رشته ها و ... با هم داشته باشیم.

در ادامه آقای هاکوپیان رایزن علمی فرهنگی ارمنستان به معرفی سیستم آموزشی دانشگاه های ارمنستان پرداخت و اظهار داشت: علوم در ارمنستان سابقه ای طولانی دارد و ارمنستان در زمینه IT پیشرفت های زیادی کرده و همچنان نیز در حال پیشرفت است و شرکت های بزرگ دنیا در زمینه IT در ارمنستان دفتر داشته و مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: در حال حاضر ارزش تولید IT در ارمنستان 500 میلیون دلار است و هدف گذاری دولت ارمنستان در این زمینه مبلغ یک میلیارد دلار در سال است.

وی تصریح کرد: دانشگاه دولتی ایروان و دانشگاه پلی تکنیک ایروان از نظر سطح کیفیت آموزشی در سطح بالایی قرار دارند و در زمنیه ریاضی و فیزیک نیز ارمنستان در رده بالایی قرار دارد و دانش آموزان ما در المپیادهای علمی در این دو رشته صاحب رتبه می شوند.

رایزن علمی ارمنستان یادآور شد: تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های ارمنستان مشغول به تحصیل هستند و حدود 400 دانشجوی ایرانی در دانشگاه پزشکی ایروان تحصیل می کنند.

وی گفت: از شاخصه های مهم نظام آموزشی ارمنستان، سطح کیفی بالا وشهریه مناسب است .

وی تبادل استاد و دانشجو را برای فعال کردن روابط دو کشور ایران و ارمنستان مناسب عنوان کرد و گفت : ما باید به عنوان دو کشور همسایه از دستاوردهای علمی یکدیگر بهره برداری کنیم با توجه به اینکه ما در ایروان دانشکده شرق شناسی داریم؛ در زمینه ایران شناسی ارتباطاتی با ایران برقرار شده است و همکاری هایی در این راستا وجود دارد که همکاری با دانشگاه تربیت مدرس نیز می تواند در این راستا مورد توجه قرار بگیرد.

دکتر شجاع الساداتی نیز با تاکید بر انعقاد تفاهم نامه اولیه برای همکاری های مشترک دو کشور خاطر نشان کرد: بر اساس تفاهم نامه اولیه می توانیم در زمینه های تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های مشترک و بحث زبان فارسی و ایران شناسی و ... نیز همکاری داشته باشیم.

در ادامه دکتر سعیدی سوالاتی در خصوص نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه های ارمنستان بیان کرد.

در پایان مراسم، نشان دانشگاه تربیت مدرس به میهمانان اهدا شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։