فا

اجتماعی

یکشنبه, 07 بهمن 1397 15:03

اقلیت های دینی 75 ویژه برنامه در ایام الله دهه فجر برگزار می کنند

سعید تقوی امروز یکشنبه در نشست خبری که در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، افزود: روز 18 بهمن آیین تجلیل از شهدای اقلیت های دینی با عنوان مهمانی لاله ها در آرامگاه زرتشتیان برگزار می شود.

«آلیک» - رئیس کارگروه اقلیت های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: امسال اقلیت های دینی آشوریان، ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان 75 ویژه برنامه دهه مبارک فجر در تهران و سایر استان ها برگزار می کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سعید تقوی امروز یکشنبه در نشست خبری که در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، افزود: روز 18 بهمن آیین تجلیل از شهدای اقلیت های دینی با عنوان مهمانی لاله ها در آرامگاه زرتشتیان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه برنامه های اقلیت ها امسال 50 درصد نسبت به دهه فجر سال گذشته افزایش یافته، گفت: 16 بهمن گردهمایی هنرمندان و شخصیت های فرهنگی اقلیت های دینی با عنوان «دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی برای ادیان توحیدی» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

رئیس کارگروه اقلیت های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: 12 بهمن نیز روحانیون و نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی با حضور در آیین افتتاحیه ایام الله دهه فجر در حرم مطهر امام (ره) به مقام شامخ بنیانگذار انقلاب اسلامی ادای احترام می کنند.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه های کتاب، نقاشی و هنرهای دستی، برگزاری مسابقات علمی و انشاء بین دانش آموزان با عنوان نامه به امام (ره)، تقدیر از افتخارآفرینان و معرفی رتبه های برتر و نخبگان علمی در روز 11 بهمن از دیگر برنامه های دهه فجر اقلیت های دینی به شمار می رود.

تقوی گفت: چند مرکز درمانی اقلیتهای دینی همچون بیمارستان خیریه «دکتر سپیر» و درمانگاه «یگانگی» در تهران روز 22 بهمن از بیماران ویزیت رایگان خواهند داشت.

رئیس کارگروه اقلیت های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به برنامه های برگزاری مسابقات علمی و ورزشی در مدارس ارامنه تبریز و گردهمایی بانوان ارمنی تبریز تحت عنوان نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بانوان آشوری ارومیه، برگزاری مسابقات ورزشی زرتشتیان یزد، گردهمایی همه اقلیتهای دینی و نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی از دیگر برنامه های دهه فجر در شهرهای مختلف است.

رئیس کارگروه اقلیت های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در استان آذربایجان غربی نیز برنامه فرهنگی و هنری شامل اجرای سرود توسط گروه‌های دانش‌آموزی و گروه کُر انجمن آشوریان ارومیه، نمایشگاه صنایع دستی بانوان آشوری ارومیه و تجلیل از دانش‌آموزان آشوری و ارمنی را خواهیم داشت، در استان یزد نیز مسابقات مقاله‌نویسی، خاطره‌نویسی و برگزاری مسابقات ورزشی توسط دانش‌آموزان زرتشتی و جشن کتاب برگزار می شود.

تقوی ادامه داد: در استان اصفهان نیز همایش تخصصی ادیان توحیدی با موضوع دستاوردهای چهل ساله و نقش اقلیت‌های دینی در پیروزی انقلاب اسلامی را برگزار خوهیم کرد، در استان فارس پانزدهمین همایش مشترک ادیان توحیدی با حضور تمامی ادیان توحیدی استان، گرامیداشت چهار دهه همراهی و همدلی هموطنان کلیمی با مسلمانان و نشست انقلاب اسلامی و نقش معنوی امام راحل در انجمن کلیمیان شیراز، نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی ادیان توحیدی و تقدیر از ایثارگران ادیان توحیدی برگزار می شود.

 

افشین نمیرانیان نایب رییس انجمن زرتشتیان تهران نیز در این نشست با بیان اینکه انقلاب، ما را به آرامش رسانده است، گفت: انشاالله بتوانیم ایران را به پیشرفت و شادی برسانیم. این جشن‌ها مردمی است و گروه‌های زرتشتی در تهران، یزد و کرمان نیز در این مراسم شرکت می کنند.

وی افزود: مدارس و مهد کودک های ما در این ایام برنامه‌هایی برگزار خواهند کرد. باشگاه فَرَوَهَر نیز به مناسبت این ایام مسابقه ورزشی برگزار می‌کند و درمانگاه زرتشتیان نیز رایگان همه مردم را درمان خواهد کرد.

نایب رییس انجمن زرتشتیان تهران اظهار داشت: امسال برنامه مهمانی لاله‌ها را در مزار شهدای زرتشتیان خواهیم داشت. روز 14 بهمن‌ ماه، یک نیایش دسته جمعی در یکی از مقدس‌ترین مکان‌های زرتشتی با حضور همه موبدان و زرتشتیان ساکن تهران برای سربلندی و شادی ایران خواهیم داشت. 

در ادامه این نشست، آرتین بابایانس، نماینده شورای خلیفه گری ارامنه تهران نیز گفت: همزمان با ساعت ورود تاریخی امام خمینی (ره) ناقوس کلیساها در تهران به صدا در خواهد آمد و سیزدهم بهمن‌ ماه نیز، زنگ مدارس ارامنه به صورت ویژه به صدا در می‌آید.

وی افزود: در روز هجدهم بهمن ‌ماه در آیین مهمانی لاله‌ها شرکت خواهیم کرد. پانزدهم بهمن‌ماه نیز در باشگاه آرارات برنامه ویژه‌ای تدارک دیده شده است. برنامه هنری و کنسرت و همچنین برنامه وفاق ملی روز 23 بهمن ماه با همکاری شهرداری منطقه هفت، از دیگر برنامه‌های ارامنه برای ایام دهه فجر است.

نماینده ارامنه توضیح داد: انجمن فرهنگ دوستان پریا در فریدن، برنامه تقدیر از خانواده شهدا را خواهند داشت. بنرهای مخصوصی نیز برای کلیساها و مدارس در این ایام تدارک دیده شده است. در باشگاه رافی در بیست و ششم بهمن‌ماه برنامه ویژه‌ای تدارک دیده شده است.

وی گفت: روز بیست و دوم بهمن‌ماه، ارامنه نیز همانند سال‌های گذشته، چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را با حضور باشکوه خود برگزار خواهند کرد و روز ویژه‌ای را رقم خواهند زد.

 

سلیمان کهن ست نایب رییس انجمن کلیمیان تهران نیز توضیح داد: در جامعه ایرانیان کلیمی، امسال هم همانند سال‌های گذشته، برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده شده که برخی از آنها برنامه‌های عمومی در کنار سایر هموطنان و برخی نیز برنامه‌های ویژه این انجمن است.

وی گفت: حضور در حرم حضرت امام خمینی (ره) در12 بهمن‌ماه، برگزاری تجلیل از شهدای اقلیت در مزار زرتشتیان و حضور در راهپیمایی 22 بهمن، از جمله ‌برنامه‌های عمومی ما است. اما برنامه‌های ویژه ما از جمله قرائت دعا برای سلامتی رهبر معظم انقلاب در تمام کنیسه های تهران با همکاری سازمان جوانان و بانوان وابسته به انجمن کلیمیان استان تهران در روز سیزدهم بهمن‌ماه خواهد بود.

وی اظهار داشت: همچنین گردهمایی کلیمیان تهران در کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان با موضوع «شب عبداالله طالع همدانی» با سخنرانی هارون یشایایی چهره ماندگار جامعه کلیمی برگزار خواهد شد.

 

رئیس کارگروه تقریب مذاهب اسلامی ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی نیز گفت: ما اهل سنت را در کشورمان اقلیت نمی دانیم، آنها برادران و خواهران و شهروندان ایرانی هستند و هیچ تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت وجود ندارد.

حجت الاسلام سیدحامد علم الهدی افزود: برگزاری جشن های پیروزی انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد این حرکت الهی با مشارکت فعالان عرصه تقریب، فرصتی برای شناخت تحولات چهار دهه اخیر و چاره اندیشی برای استمرار و تعمیق انقلاب اسلامی با رویکرد وحدت آفرینی و همگرایی بین شیعه و سنی و تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی است.

وی اظهار داشت: کارگروه تقریب مذاهب اسلامی برنامه های متنوعی در استان های اهل سنت کشور برگزار می کند که رویکرد آن فراهم سازی زمینه حضور و مشارکت اهل سنت و انجمن ها و تشکل های فرهنگی و مذهبی در برگزاری مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

رئیس کارگروه تقریب مذاهب اسلامی ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی انجام برنامه ریزی برای نقش آفرینی خودجوش اقشار مختلف جامعه اهل سنت کشور و تبیین جایگاه اهل سنت در نظام جمهوری اسلامی در قیاس با قبل از انقلاب و تبیین درست عملکردهای نظام در این بخش را از دیگر اهداف برنامه های این کارگروه ذکر کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։