فا

اجتماعی

چهارشنبه, 10 بهمن 1397 12:58

گزارش ای بی سی نیوز از «کافه دانتیسم» تهران

تارنمای آمریکایی ای بی سی نیوز روز گذشته در گزارشی به معرفی کافه دانتیسم تهران پرداخت که توسط نوجوانان توان یاب مبتلا به بیماری اوتیسم و سندروم داون به مشتریان سرویس دهی می ‌کند.

«آلیک» - تارنمای آمریکایی ای بی سی نیوز روز گذشته در گزارشی به معرفی کافه دانتیسم تهران پرداخت که توسط نوجوانان توان یاب مبتلا به بیماری اوتیسم و سندروم داون به مشتریان سرویس دهی می ‌کند.

به گزارش ایرنا، این تارنمای خبری می نویسد: شهریار صبحدل 24 ساله در تهران قهوه چی است. او نیز مانند دیگر قهوه چی ها از مشتریان استقبال کرده، سفارش می گیرد و قهوه و کیک شکلاتی سرو می کند. اما آن چه او را از دیگر قهوه چی ها متمایز می کند این است که با وجود ابتلا به بیماری اوتیسم؛ این کار را انجام می دهد.

شهریار نیز از 35 نیروی کافه دانتیسم است که همگی یا اوتیسم دارند و یا سندروم دان؛ فلسفه نام این کافه ترکیبی از نام دو بیماری سندروم داون و اوتیسم است.

این کافه در مه 2018 (اردیبهشت- خرداد 97) به دست آیلین آگاهی معلم موسیقی کودکان استثنایی، راه اندازی شد.

آگاهی در گفت گو با ای بی سی نیوز خاطرنشان کرد: «به این که هنرجویانم از به حاشیه رانده شدن می ترسند، پی بردم و بنابراین به رغم تمام چالش های موجود تصمیم گرفتم کسب و کاری راه اندازی کنم که این افراد را در تماس مستقیم با مردم قرار دهد».

در مدت زمان کوتاهی، این کافه به محلی تبدیل شد که بسیاری از کودکان استثنایی و خانواده هاشان به آن امید بستند.

افسانه نوری مجد مادر 60 ساله شهریار در گفتگو با ای بی سی نیوز می گوید: «سال ها دقیقا دنبال چنین چیزی برای پسرم بودم. فکر نمی کردم استعداد لازم برای گرداندن یک کافه را داشته باشد. او چیزهای زیادی یاد گرفته است، از نحوه درست کردن قهوه و نت های موسیقی گرفته تا نحوه نواختن پیانو».

آن چه بیش از هر چیزی برای مادر شهریار اهمیت دارد این است که این کافه باعث شد تا پسرش به خودباوری برسد.

وی می گوید: «(شهریار) خود را فرد مستقلی می بیند که می تواند در جایی که دوست دارد کار کرده و دستمزد بگیرد».

ای بی سی نیوز می افزاید: آگاهی به دنبال اجاره مکان بزرگتری است تا بتواند معلولان بیشتری را استخدام کند.

وی می گوید: «ما به تلاش برای مقابله با برچسب هایی که به معلولان ذهنی زده می شود، ادامه می دهیم تا جایی که بتوانیم ثابت کنیم که کودکان استثنایی می توانند در تمام کافه های شهر مشغول به کار شوند».

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։