فا

اجتماعی

یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 12:42

کارن خانلری: ضوابط شناسایی نخبگان در سیستم آموزش و پرورش مطلوب نیست

عضو کمیته علوم، تحقیقات و فناوری کمیسیون آموزش مجلس، با اشاره به لزوم توجه ویژه به امر نخبه پروری در کشور گفت: متاسفانه ضوابط شناسایی نخبگان در سیستم آموزش و پرورش به نحو مطلوب نیست.

«آلیک» - عضو کمیته علوم، تحقیقات و فناوری کمیسیون آموزش مجلس، با اشاره به لزوم توجه ویژه به امر نخبه پروری در کشور گفت: متاسفانه ضوابط شناسایی نخبگان در سیستم آموزش و پرورش به نحو مطلوب نیست.

کارن خانلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با فرهنگیان و تاکیدات ایشان در خصوص  تقویت مدارس استعداد درخشان و لزوم نخبه پروری در نظام آموزشی کشور گفت: یکی از مسائل بسیار مهمی که نقش بسزایی در پیشرفت و توسعه کشور دارد، توجه ویژه به امر نخبه پروری و استعداد های درخشان در کشور است که این امر به درستی در تاکیدات مقام معظم رهبری نیز مشهود بود؛ لذا آموزش و پرورش باید به طور جد پیگیر این موضوع باشد.

نماینده مردم ارامنه شمال ایران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در امر نخبه پروری و استعدادهای درخشان، آموزش و پرورش وظیفه دارد در وهله اول، آنها را از میان دانش آموزان برتر کشور انتخاب کرده و سپس با هدایت تحصیلی و برنامه های ویژه، آنها را تحت آموزش قرار داده و به سمت مقاطع عالی هدایت کند تا بتوان از آنها در جهت اعتلای کشور استفاده کرد.

 

پیشرفت کشور های توسعه یافته، مرهون توجه ویژه به امر نخبه پروری

این نماینده مجلس در دوره دهم ادامه داد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته، توجه به امر نخبه پروری و استعداد های درخشان جزو مهمترین وظایف دولت ها و مسئولان آموزشی این کشورها می باشد و پیشرفت و توسعه امروز آنها، مرهون این توجهات می باشد؛ بنابراین اگر کشورما خواستار رسیدن به جایگاه رفیع علمی و صنعتی در منطقه و جهان است، باید امر نخبه پروری و استعداد های درخشان را در کشور نهادینه کند.

وی افزود: متاسفانه ضوابطی که در امر نخبه پروری و استعداد های درخشان در سیستم آموزشی کشور وجود دارد،  دارای شرایط مطلوبی نیست؛ چراکه آموزش و پرورش، اولین عرصه شناسایی نخبگان در کشور می باشد و باید از طریق این وزارتخانه، عملیات شناسایی آنها، آموزش های لازم و هدایت های تحصیلی صورت بگیرد تا هنگام ورود به دانشگاه و فراگیری علوم روز دنیا، مشکلات علمی و صنعتی کشور را حل کنند، اما این روند در کشور، در حد استاندارد رعایت نمی شود.

 

مدارس تیزهوشان، بهترین مکان آموزشی برای تربیت نخبگان

عضو کمیته علوم، تحقیقات و فناوری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: مدارس نیزهوشان بهترین مکان آموزشی برای تربیت نخبگان در کشور است، به شرطی که امکانات، تجهیزات و کادر مجرب در این مدارس به طور کامل تامین شود؛ بنابراین وزارت آموزش و پرورش با یک برنامه ریزی مدون و اصولی، می تواند امر نخبه پروری و استعداد های درخشان را در کشور به نحو مطلوب نهادینه کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։