فا
چهارشنبه, 13 مرداد 1400 17:48

بازگشت هیجان به وزنه برداری ایران؛ داودی نقره ضرب کرد

جوان اول وزنه‌برداری ایران با ثبت رکورد مجموع ۴۴۱ کیلوگرم و ضرب مدال نقره در المپیک توکیو به یک دهه ناکامی ایران در دسته فوق سنگین پایان داد.

«آلیک» - جوان اول وزنه‌برداری ایران با ثبت رکورد مجموع ۴۴۱ کیلوگرم و ضرب مدال نقره در المپیک توکیو به یک دهه ناکامی ایران در دسته فوق سنگین پایان داد.

به گزارش ایرنا، رقابت‌های دسته به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم وزنه‌برداری المپیک توکیو عصر امروز چهارشنبه برگزار شد. هفت وزنه‌بردار در این دشته حضور داشتند.

در این دسته علی داودی قهرمان جوانان جهان از ایران نیز حضور داشت و نخستین تجربه المپیکی خود را با کسب یک مدال نقره جشن گرفت. داودی که جانشین بزرگانی مانند حسین رضازاده، بهداد سلیمی، سجاد انوشیروانی، بهادر مولایی و سعید علی‌حسینی شده این مدال را در سن ۲۲ سالگی کسب کرد.  

داودی در این رقابت‌ها ابتدا وزنه ۱۹۱ کیلوگرمی را مهار و برای حرکت دوم پشت وزنه ۱۹۶ کیلوگرمی قرار گرفت و برای مهار آن مشکلی نداشت. کادر فنی برای حرکت سوم علی داودی درخواست وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی را داد که وی با مهار آن دومی خود را در حرکات یکضرب قطعی کرد.

در حرکت یکضرب این دسته لاشا تالاخادزه از گرجستان با مهار ۲۲۳ کیلوگرم به عنوان نخست و مِن اسد از سوریه ۱۹۰ با مهار کیلوگرم  در جایگاه سوم قرار گرفت.  

داودی که با مهار ۲۰۰ کیلوگرم در حرکت یکضرب خود را در قامت مدعی رسیدن به سکو نشان داده بود در حرکت نخست دوضرب ابتدا وزنه ۲۳۴ کیلوگرم را مهار اما در ادامه نتوانست بر وزنه ۲۴۰کیلوگرم غلبه کند. داودی در حرکت سوم وزنه ۲۴۱ کیلوگرم را انتخاب کرد که در مهار آن موفق بود.

ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران با ثبت مجموع ۴۴۱ کیلوگرم به مدال نقره این دسته در بازی‌های المپیک توکیو دست یافت تا بعد از حدود ۹ سال  مدال دسته فوق سنگین المپیک را برای کاروان ایران به ارمغان بیاورد.  

پیش از داودی، بهداد سلیمی در المپیک ۲۰۱۲ لندن موفق شد مدال طلا دسته فوق سنگین را کسب کند. حسین رضازاده در المپیک سیدنی و آتن مدال طلا کسب کرده بود و سجاد انوشیرانی با مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ لندن را در این دسته به خود اختصاص داد.

مدال نقره علی داودی تنها مدال وزنه‌برداری ایران در المپیک توکیو است.

در این دسته لاشا تالاخادزه پدیده این سال‌های وزنه برداری جهان در حرکات با ۲۲۳ کیلوگرم رکورد المپیک را به نام خودش ثبت کرد. او در حرکات دو ضرب نیز با جابجایی ۲۴۵، ۲۵۵ و ۲۶۵ یکبار دیگر رکورد جهان را جابجا کرد و در مجموع نیز با ثبت ۴۸۸ کیلوگرم ضمن کسب مدال طلای المپیک رکوردار المپیک و جهان شد.

مان اسد از سوریه نیز با ۱۹۰ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۳۴ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۴۲۴ کیلوگرم و کسب مدال برنز، نخستین مدال المپیکی کشورش را ثبت کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։